MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łagów z rekordowymi inwestycjami, bo ma też rekordowy budżet wynoszący 41 milionów złotych

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Kanalizacje, wodociągi, parkingi, drogi i chodniki. Rekordowe inwestycje w gminie Łagów, której budżet wynosi w tym roku 41 mln zł (a zwykle 14-15 mln zł). Co się zmienia w Perle Ziemi Lubuskiej i okolicznych miejscowościach?

Wójt Czesław Kalbarczyk nie kryje zadowolenia z już prowadzonych i planowanych inwestycji. Dzięki zdobytym pieniądzom z Polskiego Ładu czy unijnych funduszy udaje się zmieniać popularną nie tylko wśród Lubuszan miejscowość turystyczną i nie zapominać o innych, znajdujących się w gminie.

Największa inwestycja w gminie Łagów to kanalizacja i wodociągi

Największą naszą inwestycją, która się toczy, jest budowa kanalizacji i wodociągów w miejscowościach Poźrzadło i Czyste. Koszt tego zadania to 14 mln zł. Dostaliśmy tu dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 9 mln zł – mówi Czesław Kalbarczyk. – Ważną dla nas inwestycją jest też dodatkowy odwiert wody dla miejscowości Łagów i Łagówek. Koszt to 560 tys. zł, z czego 400 tys. zł to dofinansowanie od państwa. Do końca czerwca odwiert wraz z uzdatnianiem wody, z wymianą złoża filtrującego będzie gotowy.

W gminie Łagów w 2023 roku wykonana zostanie rekordowa liczba inwestycji
W gminie Łagów w 2023 roku wykonana zostanie rekordowa liczba inwestycji Tomasz Daiksler

Nowy parking w centrum i miejsca handlowe

Łagów przyciąga do siebie nie tylko latem wielu turystów. Nic więc dziwnego, że cieszy też prowadzona inwestycja w centrum miejscowości. Przebudowa parkingu przy ulicy Spacerowej. Zmienia się nawierzchnia. Ta, która jest obecnie, czyli cięty granit, także zostanie wykorzystana i uzupełniona. Wartość zadania to dwa miliony złotych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 wynosi 830 tysięcy złotych.

- Będzie to parking na 76 miejsc, znajdą się tu też miejsca do handlu, toalety, wykonane zostaną nowe dojścia, chodniki. Będą nasadzenia zieleni – podkreśla wójt. I dodaje, że parking w centrum to także miejsce wielu imprez m.in. tradycyjnych zlotów motocyklowych. W tym roku trzeba będzie je przenieść w inne miejsce, ale po zakończeniu inwestycji te ważne wydarzenia wrócą na swoje miejsce.

Jeśli mowa o parkingach, to w planach gmina ma utworzenie kolejnego – przy ulicy Szkolnej. Tu zmieści się 100 samochodów. Jakie jeszcze inwestycje dotyczą gminy Łagów?

W gminie Łagów w 2023 roku wykonana zostanie rekordowa liczba inwestycji
W gminie Łagów w 2023 roku wykonana zostanie rekordowa liczba inwestycji Tomasz Daiksler

Drogi, chodniki, wjazdy w Łagówku

- Już jest podpisana umowa na zadanie w miejscowości Łagówek, gdzie wykonywane będą drogi, chodniki, wjazdy za 5 mln zł (dofinansowanie z Polskiego Ładu to 4,2 mln zł). Za 13 miesięcy Łagówek będzie wyglądał przepięknie – zauważa Cz. Kalbarczyk. – Robimy całą miejscowość lub osiedle. Wcześniej takich modernizacji doczekał się Jemiołów czy osiedla Podgórne, Kolonia w Łagowie.

Umowy zostały też podpisane na remonty ulic: 22 Października i Widokowa w Łagowie oraz ul. Koziej w Sieniawie. W tych przypadkach wykonawcy mają także 13 miesięcy na zakończenie inwestycji.
- Tu otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 1,9 mln zł. Po przetargu okazało się, że musimy niewiele dołożyć. Koszt zadania wyniesie bowiem 1,95 ml zł.

Nie zawsze jednak się udaje wszystko zrealizować tak jak zaplanowano. W przypadku modernizacji oczyszczalni ścieków w Toporowie nie znalazł się wykonawca. Trzeba więc zmienić zakres zadania i znów zabiegać o fundusze zewnętrzne.

Co planuje Łagów Lubuski na przyszłość?

Co jeszcze planuje gmina? Dodatkowe kąpielisko na wysokości szkoły, przy Jeziorze Trześniowskim. Jak opisuje wójt, będzie to duże kąpielisko z bazą restauracyjną i miejscem dla ratownictwa, płetwonurków.

Zaczęliśmy od zmiany w studium zagospodarowania, potem trzeba będzie zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i szukać źródeł dofinansowania tego zadania – mówi Czesław Kalbarczyk. – Przygotowujemy też dokumentację na wodociągi i kanalizację w Kosobudzu czy kanalizację w Niedźwiedziu.

ZOBACZ TEŻ
ROWEROWE HITY WYCIECZKOWE!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łagów z rekordowymi inwestycjami, bo ma też rekordowy budżet wynoszący 41 milionów złotych - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto