Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LUBUSKIE Kresowianie z Kosieczyna i Zbąszynka pielgrzymowali do Rokitna, gdzie mają swoją tabliczkę na Kapliczce Matki Ostrobramskiej

Jan Mikuła
Pielgrzymka do Rokitna członków Koła Terenowego Kosieczyn – Zbąszynek Świebodzińskiego Związku Kresowian i sympatyków
Pielgrzymka do Rokitna członków Koła Terenowego Kosieczyn – Zbąszynek Świebodzińskiego Związku Kresowian i sympatyków Jan Mikuła
Tradycyjnie, w lipcową niedzielę, członkowie Koła Terenowego Kosieczyn – Zbąszynek Świebodzińskiego Związku Kresowian wraz z przyjaciółmi stawili się przed obliczem Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, aby wspomnieć wszystkich pomordowanych Kresowian i tych, którzy już odeszli. Okazja do tego podwójna, 11 lipca obchodziliśmy 76. rocznicę zbrodni wołyńskiej.

Kresowianie z Kosieczyna pielgrzymowali do Rokitna

Rocznica, która była zapomniana, od kilku lat coraz mocniej przebija się do świadomości Polaków. W tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jedenasty lipca to rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” z 1943 r., podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

W tym roku, ze względów organizacyjnych, wyjazd został opóźniony i nie odbył się w pierwszą niedzielę lipca jak dotychczas tradycyjnie Kresowianie pielgrzymowali do stóp Matki Boskiej, a dopiero 21 lipca. W czasie mszy św. ks. kustosz Piotr Bortnik wspominał pomordowanych Kresowian i wraz ze wszystkimi modlił się za nich oraz za jeszcze żyjących i ich rodziny.

Po mszy Kresowianie udali się, jak co roku pod swoją tablicę umieszczoną na Kapliczce Matki Boskiej Ostrobramskiej. W tym roku to szczególna okazja, 10 lat temu 5 lipca odsłonięta została tablica. Umieszczony na niej wizerunek trzech krzyży wileńskich i napis „Dziękujemy Ci Matko, że jesteś nadal z nami” przypomina wygnańcom z Kresów ich rodzinne strony. Odsłonięcia tablicy dokonał ówczesny prezes ŚZK Ludwik Zalewski, a tablicę poświęcił ówczesny kustosz ks. Tadeusz Kondracki. Ksiądz Tadeusz pochodził także z Kresów i sprawy związane z tymi ziemiami były mu bardzo bliskie.

Po chwili zadumy i wspólnej modlitwie, złożono kwiaty i zapalono znicze. Pielgrzymi mieli też chwilę na indywidualne spacery po parku, odpoczynek w cieniu drzew i powrót do domu. - Wrócimy tu w przyszłym roku - zapowiedzieli.

POLECAMY: Aktywiści i ksiądz śpią przed kościołem na Lampedusie. Gest solidarności z migrantami z łodzi ratunkowej "Sea Watch"

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: LUBUSKIE Kresowianie z Kosieczyna i Zbąszynka pielgrzymowali do Rokitna, gdzie mają swoją tabliczkę na Kapliczce Matki Ostrobramskiej - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto