Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Marek Grodzicki i Klaudia Gołaszewska zaprojektowali futurystyczny wieżowiec. Zdobyli drugą nagrodę w światowym konkursie

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Na konkurs wpłynęło prawie 500 projektów z całego świata. Polscy architekci - Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki zdobyli drugą nagrodę.
Na konkurs wpłynęło prawie 500 projektów z całego świata. Polscy architekci - Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki zdobyli drugą nagrodę.
Zaprojektowali futurystyczny wieżowiec! Marek Grodzicki z Lubrzy wraz z Klaudią Gołaszewską zajęli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Piszą o nich światowe media. - Wieżowiec XXI wieku jest miejską supertkanką, ponosi globalną odpowiedzialność wobec miasta i całej planety - mówią autorzy projektu.

Marek Grodzicki i Klaudia Gołaszewska zaprojektowali futurystyczny wieżowiec

Konkurs eVolo Skyscraper Competition nagradza najciekawsze wizje wieżowców przyszłości. W tegorocznej edycji koncepcja oczyszczającego powietrze wieżowca Airscraper autorstwa Klaudii Gołaszewskiej i Marka Grodzickiego zdobyła drugie miejsce w świecie. Dwoje studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zaprojektowało wieżowiec dla Pekinu, nazwali go miejską supertkanką, która ma być tzw. maszyną do przetrwania. Potrafi oczyszczać powietrze, usuwać z niego szkodliwe substancje i pyły, a przy tym miałby pełnić tradycyjne funkcje mieszkalne czy biurowe.

Marek Grodzicki jest studentem ostatniego roku Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej oraz absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie. Jego pierwszą nauczycielką rysunku w liceum była łagowska malarka Ałła Trofimenkova-Hermann. W przyszłości chce specjalizować się w projektowaniu wysokościowców. - Wieżowiec co roku rozwiązuje problemy dzisiejszego świata, nasz projekt zatem porusza temat zanieczyszczenia powietrza oraz niekontrolowanego rozrostu miast. Airscraper to naturalny wynik naszych zainteresowań - przez rok razem z Klaudią odbyliśmy staż w renomowanym biurze architektonicznym SOM w Chicago (autorzy Burj Khalifa, One World Trade Center), w którym pracowaliśmy nad wieżowcami w USA, Chinach i Australii - wyjaśnia M. Grodzicki.

Niekontrolowane rozrastanie się miast

W ciągu ostatnich dekad w Chinach pojawiło się wiele megastruktur miejskich. Populacja Pekinu wzrośnie w najbliższych 15 latach o 30 proc. Oznacza to, że niektóre z najgęstszych dzielnic takich jak Chaoyang osiągną populację 2.250 mieszkańców na km kw. - Aby tworzyć zwarte miasta, zmniejszyć emisję spalin i poprawić warunki zdrowotne na przeludnionych terenach, superjednostki administracyjne będą musiały budować coraz wyższe obiekty. Naszym pomysłem jest usprawnienie tego przewidywanego trendu poprzez wprowadzenie nowej struktury, odpowiadającej na potrzeby miast, które zapewniają zdrowe pomieszczenia mieszkalne, przy jednoczesnej redukcji zanieczyszczenia powietrza - uważają młodzi architekci. Zaprojektowany przez nich Airscraper może pomieścić 7.500 osób, co odpowiada 3 km kw. rozproszonej dzielnicy mieszkalnej. Wewnątrz obejmuje obiekty rekreacyjne, edukacyjne, handlowe i kulturalne. Wieża jest zrównoważonym, wertykalnym miastem.

Airscraper

W dzisiejszych czasach dostosowywanie miast do skutków zanieczyszczenia powietrza ma ogromne znaczenie. Megamiasta z dużym zagęszczeniem populacji, korkami i rosnącymi emisjami CO2 stoją w obliczu poważnych problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Pekin jest jednym z alarmujących przykładów tego problemu. W niektóre dni miasto staje się wręcz niezdatne do zamieszkania, stwarzając zagrożenie dla życia i zdrowia. Skutkiem tego jest około milion przedwczesnych zgonów rocznie. - Czy architektura może pomóc w rozwiązaniu lub złagodzeniu tego problemu? Czy można zrobić krok dalej od “maszyny do mieszkania” Le Corbusiera i stworzyć wieżowiec jako „maszynę do przetrwania”? - pytają Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki, zdobywcy drugiego miejsca w światowym konkursie architektonicznym.

Jak to działa?

Koncepcja wieżowca wykorzystuje efekt ciągu kominowego. Wysysa powietrze przy powierzchni ziemi oczyszczając je poprzez złożony system filtracji. Wymuszona cyrkulacja powietrza pozwala również lokalnie zredukować efekt miejskiej wyspy ciepła. Wieża ma 800 metrów wysokości i 60 metrów średnicy. Składa się z 3 podstawowych modułów: modułu wlotowego, modułu solarnego oraz moduł zielonego. Każdy z nich ma przypisane konkretne zadanie tworząc wspólnie zintegrowany system funkcjonalny.

Naszym zdaniem wieżowiec XXI wieku jest miejską supertkanką

Moduł wlotowy: Zlokalizowany przy podstawie wieżowca wysysa powietrze z poziomu ulicy. Zawiera modułową kinetyczną fasadę, która pomaga zoptymalizować przepływ powietrza reagując na różne kierunki podmuchów wiatru. Moduł ten jest połączony z systemem filtrów. W pierwszej kolejności zbierają one z powietrza cząsteczki TPS i MP10. Następnie jonizator powietrza wytrąca drobniejsze cząsteczki PM 2,5. Opierając się o istniejące badania, taki system umożliwia oczyszczenie powietrza z wydajnością do 80 proc.

Moduł słoneczny: Wieżowiec opiera się na koncepcie działania wieży solarnej. Tego typu budynki przy podstawie połączone są ze szklarniami o dużej powierzchni, których zadaniem jest podgrzewać wlatujące powietrze. W miastach nie ma możliwości uzyskania tak dużej przestrzeni dlatego zaprojektowany został inny system. Zainstalowane heliostaty, czyli kinetyczne zwierciadła, kierują promienie słoneczne do wewnętrznej części komina. Znajdują się one w środkowej części wieży, gdzie wystawione są na maksymalną ekspozycję promieni słonecznych. Skumulowana energia słoneczna podnosi temperaturę i znacząco wspomaga ciąg wewnątrz, powodując pożądany przepływ powietrza w górę. System ten pozbawiony jest drogiego i złożonego sprzętu do wentylacji mechanicznej. Opiera się na zjawisku naturalnym, które wymusza cyrkulację powietrza, a zatem jest bardziej zrównoważony i pomaga w redukcji CO2.

Moduł zielony: Wbudowane są w części mieszkalnej wieży, powyżej wysokości 400 metrów, gdzie warstwa smogu nie dociera. Obejmują gęstą roślinność obfitującą w bioróżnorodność. Nie tylko wzbogacają powietrze w tlen, wspomagając w tworzeniu zrównoważonego mikroklimatu wewnątrz, ale także zapewniają atrakcyjną i zdrową przestrzeń publiczną. Przeszklenia wpuszczają duże ilości światła dziennego wewnątrz wypełniając światłem atrium komina.

Wieżowce przyszłości

- Naszym zdaniem wieżowiec XXI wieku jest miejską supertkanką, która nie tylko służy lokalnym potrzebom mieszkańców, spełnia ekonomiczne oczekiwania inwestorów, ale także ponosi globalną odpowiedzialność wobec miasta i całej planety - uważają Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki.

Konkurs jest organizowany co roku, a nagrodą jest publikacja w wielu magazynach na całym świecie, w m.in. New York Times, oraz na wielu stronach internetowych.

Klaudia Gołaszewska - architekt, studentka Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej. Odbyła stypendium na zagranicznej uczelni w Leibniz Hannover i Stuttgart Universität w Niemczech. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Pracowała oraz zdobywała doświadczenie w biurach Lahdelma & Mahlamäki oraz odbyła staż w Chicago w renomowanym biurze Skidmore, Owings & Merrill, biorąc udział w międzynarodowych projektach wysokościowych, które ją zafascynowały i stały się jej pasją. Zainteresowanie do nauk ścisłych i estetyki łączy z architekturą parametryczną i projektowaniem wieżowców.

Marek Grodzicki - architekt, student ostatniego roku Architektury na Politechnice Poznańskiej. Studiował na zagranicznej uczelni VIA University Collage w Danii oraz Stuttgart Universität w Niemczech. Podczas studiów zdobywał doświadczenie w dużych i uznanych międzynarodowych biurach. Pracował w Genslerze w Londynie, Lahdelma & Mahlamäki w Finlandii oraz odbył 8 miesięczny staż w Skidmore, Owings & Merill w Chicago, pracując nad wieżowcami w USA i Chinach. W przyszłości chce specjalizować się w projektowaniu wysokościowców. Interesuje się nowymi technologiami, motoryzacją, chce postawić stopę na każdym kontynencie.

POLECAMY: Niezwykły wieżowiec w Chinach z astronomiczne drogim sztucznym wodospadem

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto