MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach! Jakie grzechy popełniamy na spacerach?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Sytuacja w lasach i na polach jest dramatyczna. Na terenie prawie całego kraju zarządzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka w lesie ma 8 stopień wilgotności, czyli taki jak kartka papieru. To zagrożenie dla roślin i zwierząt. Najgorsze jest to, że susza nie jest czymś wyjątkowym, ale trwałym w naszym kraju. A to nie tylko większa liczba pożarów czy stepowienie krajobrazu.

W maju w województwie lubuskim mieliśmy 67 pożarów. Znaleźliśmy się w średniej krajowej.
- W tamtym roku w maju było więcej pożarów lasów. Ale też ten miesiąc był bardziej upalny, słońce dało się we znaki już w marcu i kwietniu. W tym roku wiosna była inna, bardziej chłodna i deszczowa, ale wystarczyły niecałe dwa tygodnie czerwca, by sytuacja się zmieniła – mówi starszy kapitan Arkadiusz Kaniak, rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. – 90 procent wszystkich pożarów to podpalenia, świadome, złośliwe…

Susza w lasach. O pożar nietrudno. Bądźmy czujni

Od początku czerwca na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze zdarzyło się ponad 20 pożarów. Paliło się ponad 8 hektarów lasów.
- W czerwcu tego roku mamy dwa razy więcej pożarów niż rok temu – zauważa Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia, inspektor Straży Leśnej. – Najczęściej są to podpalenia. Różne są motywy sprawców, ale sporo jest umyślnych podpaleń w terenach trudno dostępnych. Zwykły niedopałek może spowodować pożar, nie mówiąc o paleniu ognisk czy grillowaniu w lesie. Nawet wjazd samochodem w miejsce z wysoką trawą może być zagrożeniem… Zwykła iskra od maszyny rolniczej też bywa przyczyną pożarów.

Nawet  wjazd samochodem w miejsce z wysoką trawą może być zagrożeniem…
Nawet wjazd samochodem w miejsce z wysoką trawą może być zagrożeniem… Jacek Katos

Gdzie najczęściej płoną lasy?

Gdzie najczęściej muszą wyjeżdżać strażacy, by gasić pożar? Arkadiusz Kaniak wymienia zalesiony tereny w okolicy Żagania, Zielonej Góry, Świebodzina, Torzymia, Gorzowa Wielkopolskiego…
- My ze swojej strony przygotowujemy tereny leśne, dojazdy, punktu czerpania wody, sieć pasów przeciwpożarowych, stacje meteorologiczne, punkty alarmowe, gdzie są dyżury, sieć wczesnego wykrywania i alarmowania. Na bieżąco monitorujemy sytuacje – podkreśla Paweł Wcisło. – Prowadzimy kampanie edukacyjne, żeby zwiększyć bezpieczeństwo.

pożary w lasach
Gdzie najczęściej muszą wyjeżdżać strażacy, by gasić pożar? Arkadiusz Kaniak wymienia zalesiony tereny w okolicy Żagania, Zielonej Góry, Świebodzina, Torzymia, Gorzowa Wielkopolskiego… Jacek Katos

Susza. Czego nie należy robić w lesie?

Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, aby uniknąć pożarów w lasach, przebywając na tych terenach należy przestrzegać tych podstawowych zasad:
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Czasem niewiele trzeba, by płonęły hektary lasu
Czasem niewiele trzeba, by płonęły hektary lasu Jacek Katos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuskie. Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach! Jakie grzechy popełniamy na spacerach? - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto