Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie. W lasach wokół Świebodzina pojawiły się grzyby! Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia dorodnych okazów.

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Grzybobranie 2021 na początku czerwca? Czemu nie! Nasi Czytelnicy udowadniają nam, że i wiosną warto wybrać się w lubuskie lasy na grzyby. Na dowód przysyłają nam zdjęcia. Jakie grzyby znajdują o tej porze roku?

Grzybobranie w maju

Nasza Czytelniczka, pani Aneta, wysłała nam ostatnio zdjęcia z majowego grzybobrania 2021. Zielonogórzanka znalazła grzyby w okolicy sołectwa Stary Kisielin, gdzie wybrała się na spacer. Jak się okazuje, grzyby w maju czy czerwcu to nie jest ewenement. W Polsce bowiem grzyby jadalne można zbierać od kwietnia do późnej jesieni.

Grzybobranie 2021. Jakie grzyby znajdziemy w lubuskich lasach?

Oczywiście, że najlepsze warunki do rozwoju mają jesienią. Od lat wiadomo, że na grzybobranie najlepiej wybrać się we wrześniu. Wtedy mamy pewność, że z lubuskich lasów wrócimy z pełnymi koszami. Ale jeśli ktoś lubi zbierać grzyby, to warto się na nie wybrać także teraz. Przy odrobinie szczęścia też mamy szansę na znalezienie grzybów.

Takie szczęście miała też nasza Czytelniczka, która w okolicach Świebodzina znalazła piękne kozaki. Dziwne?

Jak mówią lubuscy leśnicy, takie rzeczy ich nie dziwią. Bowiem już w kwietniu w naszych lasach rosną smardze i gąski wiosenne. A w czerwcu pojawiają się pierwsze prawdziwki, kozaki, kurki i podgrzybki. Grzyby te spotkamy oczywiście także w kolejnych miesiącach, a największy ich wysyp tradycyjnie odbędzie się we wrześniu i październiku. Ale nawet w listopadzie można zbierać grzyby np. gąski zielone.

Ba, nasz Czytelnik z Toporowa, pan Piotr, przysłał nam zdjęcia kurek, które znalazł w lutym tego roku!

Kurki, które pan Piotr znalazł już w lutym tego roku
Kurki, które pan Piotr znalazł już w lutym tego roku Czytelnik z Toporowa

Grzybobranie 2021. Uważajmy na grzyby trujące

- Mam swoje miejsce w lesie, w okolicy Radomi. Właśnie w czerwcu znajduję tam prawdziwki. Pod warunkiem, że jest wilgotno i ciepło. A wilgoci nam ostatnio nie brakuje. Słońce też coraz mocniej grzeje, więc czekam tylko, kiedy będę się mógł pochwalić pierwszymi w tym roku okazami - mówi Paweł Rajewski z Zielonej Góry.

Wytrawni grzybiarze podkreślają, że grzybów wiosną i wczesnym latem najlepiej szukać na polanach i w wilgotnych lasach. Mamy wtedy duże szanse, by spotkać na swej drodze podgrzybki złotawe, sitarze, koźlarze, maślaki pstre, zajączki, kurki...

Ale uwaga, teraz nie tylko pojawiają się pierwsze grzyby jadalne, ale także te trujące. Zatem powinniśmy być bardzo ostrożni i zwrócić szczególną uwagę na muchomory plamiste, strzępiaki ceglaste, goryczaki i olszówki.

Zobacz też:

Gdzie na grzyby w Lubuskiem?

Na podstawie przysyłanych nam zdjęć, możemy wyciągnąć wnioski, że pierwsze grzyby w maju i czerwcu najczęściej pojawiają się w okolicy Chynowa (dzielnica Zielonej Góry), Starego Kisiena, Bobrowic, Bytnicy, Skąpego, Jordanowa, Świebodzina, Sulęcina, Ośna Lubuskiego. Można je spotkać także w innych miejscach naszego województwa, wszak jesteśmy najbardziej zalesionym regionem w kraju i jak na grzybobranie, to tylko do nas!

WIDEO: Grzybobranie 2019. Gdzie zbierać grzyby? Jak rozpoznać jadalne od niejadalnych? Co robić w przypadku zatrucia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto