Lubuskie. W Wilenku (gm. Szczaniec) mieszkańcy będą mieli świetlicę. Zabiegali o nią od wielu lat. Gmina dostała dofinansowanie z PROW

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz

Wideo

Zobacz galerię (100 zdjęć)
Piąty lipca 2019 r. jest bardzo ważną datą w historii gminy Szczaniec, a przede wszystkim niewielkiej wsi Wilenko. Po wielu lata starań mieszkańców ruszyła budowa świetlicy wiejskiej. W piątek dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego budowy świetlicy w Wilenku. Gmina pod rządami wójta Krzysztofa Nerynga otrzymała dofinansowanie z PROW a radni jednogłośnie poparli inwestycję. Gościem uroczystości był lubuski wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Po części oficjalnej sołectwo zorganizowało mini festyn dla dzieci oraz mieszkańców i zaproszonych gości.

Gmina Szczaniec. Akt erekcyjny budowy świetlicy w Wilenku

Zabiegi o zgodę na postawienie świetlicy wiejskiej w Wilenku trwały wiele lat. Mieszkańcy na czele z ówczesnym sołtysem Januszem Błażkowem głośno domagali się budowy obiektu w ich miejscowości. Wioska ma do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, w którym trudno przeprowadzić nawet zebranie wiejskie.

Co prawda, pierwotny zamysł zakładał budowę dużego obiektu, z którego mogliby korzystać również mieszkańcy spoza Wilenka. W związku z tym, że na lokalizację wybrano park figurujący w rejestrze zabytków, ostateczne zdanie miała lubuska konserwator zabytków. W końcu uzgodnienia dobiegły końca. W maju br. gmina wybrała wykonawcę.

Obiekt mniejszy niż zakładano

W pierwotnych planach zakładano budowę obiektu o powierzchni 180 m kw. Kosztorys wówczas opiewał na ponad 900 tysięcy złotych. Starając się o dofinansowanie na inwestycję ze środków unijnych, gmina postanowiła dostosować wielkość świetlicy do możliwości uzyskania dofinansowania. Ostatecznie świetlica będzie miała 100 m kw. powierzchni zabudowy. Architektura obiektu nawiązuje do typowego budynku mieszkalnego stawianego na tych terenach w latach 20. ubiegłego wieku.

W nowo powstającym obiekcie centralnym miejscem będzie sala o pow. ok. 50 m kw. Pozostała przestrzeń wykorzystana zostanie na toalety, w tym również dla osób niepełnosprawnych, a także aneks kuchenny, wiatrołap i małą kotłownię.

Budowa dofinansowana z PROW

Jednym z kryteriów otrzymania dofinansowania było zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Dlatego oświetlenie zewnętrzne i ogrzewanie zapewnią panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie budynku wspomagać będzie dodatkowy piec na opał stały, w sali będzie też kominek.

Pierwotnie parking przed świetlicą miał być wyłożony polbrukiem, po uzgodnieniach z konserwatorem powstanie utwardzony plac o nawierzchni szutrowej. Pomieści 20 aut.

Drugim kryterium, które gmina musiała spełnić chcąc otrzymać dofinansowanie była współpraca z ośrodkiem kultury i biblioteka. W jej wyniku raz w miesiącu w świetlicy odbywały się będą zorganizowane zajęcia.

Koszt budowy świetlicy opiewa na 580 tys. zł, z czego dofinansowanie z PROW wynosi 375 tys. zł.

Świetlica została usytuowana w wyłomie działki, na skraju parku. Oddanie świetlicy planowane jest na październik tego roku.

Akt erekcyjny wmurowany

Podpisy pod Aktem erekcyjnym złożyli: Krzysztof Neryng - wójt gminy, Daniel Sokołowski - przewodniczący rady gminy, Kacper Bułajewski - sołtys, Piotr Poniedziałek - wykonawca robót, Stanisław Tomczyszyn - wicemarszałek lubuski, Arkadiusz Dąbrowski - dyrektor departamentu UM, Zbigniew Kołodziej - radny sejmiku województwa lubuskiego.

Przy wzniesionych częściowo murach świetlicy zgromadzili mieszkańcy lokalnych społeczności, radni gminy oraz zaproszeni goście.

Sołtys Kacper Bułajewski chciałby, aby świetlica stała się centrum społecznym wsi, w którym mieszkańcy Wilenka i Nowego Karcza będą mogli zacieśniać więzy.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Materiał oryginalny: Lubuskie. W Wilenku (gm. Szczaniec) mieszkańcy będą mieli świetlicę. Zabiegali o nią od wielu lat. Gmina dostała dofinansowanie z PROW - Świebodzin Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W końcu gmina ruszyła głową , a nie tylko Szczaniec j Szczaniec, inne wioski w d... maja

Dodaj ogłoszenie