Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Rożek patronem szkoły w Kosieczynie [DUŻO ZDJĘĆ]

Jan Mikuła
Uroczystość nadania imienia Marcina Rożka szkole podstawowej w Kosieczynie
Uroczystość nadania imienia Marcina Rożka szkole podstawowej w Kosieczynie Jan Mikuła
8 listopada 1885 roku w przygranicznej wsi Kosieczyn, w kolejarskiej rodzinie przyszedł na świat Marcin Rożek, który zasłynął jako artysta rzeźbiarz i wielki patriota. W tegoroczną rocznicę jego urodzin ten „chłopak z Kosieczyna” stał się patronem tutejszej szkoły podstawowej.

Aby postać ta mogła się stać autorytetem i wzorem do naśladowania przygotowania do tej historycznej dla całej społeczności szkolnej chwili trwały kilka miesięcy. W tym czasie podjęto szereg działań mających na celu zapoznanie całej społeczności szkoły z wybranym w drodze głosowania Patronem.

Uroczystość rozpoczynała msza, na której pierwszy raz zaprezentowano i poświęcono nowy sztandar szkoły. Na tę podniosłą uroczystość do kosieczyńskiego kościółka przybyły poczty sztandarowe wszystkich szkół z gminy Zbąszynek oraz specjalnie zaproszone poczty szkół noszących imię Marcina Rożka z Jabłonnej, Kaszczora i Wolsztyna. Dwa szpalery sztandarów nadały temu wydarzeniu specjalną rangę.

Ksiądz Zdzisław Przybysz w homilii poprzedzającej święcenie prosił wszystkich zebranych, aby w tym dniu, który jest świętem całego Kosieczyna a nie tylko szkoły, zatrzymali się w codziennej gonitwie i wspomnieli swoją szkołę, nauczycieli i ten czas. Dzieci prosił, aby w zamian za przekazywaną wiedzę i doświadczenie dzielili się z nami entuzjazmem.

Po uroczystości dziecięca kapela koźlarska z Dąbrówki Wlkp. oraz poczty sztandarowe poprowadziły zaproszonych gości i młodzież szkolną do obiektów szkoły, która od dziś nosi dumnie imię Marcina Rożka, wywodzące się stąd z Kosieczyna. Od dziś jego droga życiowa, pasje i osiągnięcia, a także towarzyszący wszystkiemu patriotyzm mają się stać wzorem dla społeczności szkoły podstawowej.

Szkołę tę wybudowało, jako Szkołę Pomnik Tysiąclecia społeczeństwo wsi w skład, którego wchodzi duża grupa ludzi wygnanych z Kresów za to, że byli Polakami. Przykładów patriotyzmu, z historii i czasów obecnych, odbierającej sztandar młodzieży nie brakuje.

Główna część oficjalnej uroczystości miała miejsce w specjalnie na tę okoliczność udekorowanej sali gimnastycznej. Tam organizatorzy zaprosili gości: Lubuskiego Kuratora Oświaty, reprezentującego również Wojewodę Lubuskiego, włodarzy gminy, przedstawicieli powiatu, przedstawicieli szkół i muzeum noszących imię Marcina Rożka oraz innych zaprzyjaźnionych szkół, wśród których nie zabrakło przyjaciół ze szkoły w Jänschwalde z gminy Peitz.

Przewodniczący rady miejskiej Jan Mazur odczytał Akt Nadania Imienia Marcina Rożka Szkole Podstawowej w Kosieczynie. Poczet młodzieży odebrał sztandar z rąk dyrektora szkoły i przedstawiciele wszystkich klas oraz nauczyciele na czele z dyrektorem złożyli ślubowanie. W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy składali gratulacje z okazji nadania szkole imienia. Nie zabrakło również występów artystycznych przygotowanych przez uczniów, w związku ze świętem 11 listopada - Dniem Niepodległości.
Jedną z atrakcji uroczystości była wystawa prac patrona Marcina Rożka – malarza i rzeźbiarza oraz prac uczniów przedstawiających osiągnięcia patrona.
Słodkim poczęstunkiem organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy uświetnili to Święto Szkoły.
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto