Międzyrzeczanin znalazł historyczny skarb! Zwierzak sprzed milionów lat został ukryty w... kamieniu

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Tajemniczy kamień z ornamentem ma ponad 70 milionów lat
Tajemniczy kamień z ornamentem ma ponad 70 milionów lat Dariusz Dutkiewicz
Kamień znaleziony przez Mieczysława Wiśniewskiego zburzył jego spokój. Międzyrzeczanin dociekał skąd może pochodzić kamień z misternym ornamentem. Z czasem zaczął poważnie drążyć temat. No i teraz wie, że ma w domu kawałek prehistorii sięgającej czasów, kiedy nawet dinozaurów nie było na Ziemi.

Tajemniczy kamień wpadł w ręce pana Mieczysława podczas robót budowlanych. Nagle wśród stery tłucznia coś zwróciło jego uwagę. Misterny ornament otaczał bowiem jeden z odprysków o niebywałym wśród kamieni, stożkowatym kształcie. Od widocznego zagłębienia na szczycie rozchodziło się pięć misternych łańcuszków. U podnóża, wyglądający jak miniatura wulkanu stożek miał ponad sześć centymetrów. Nie był wysoki, jakieś pięć centymetrów. Po dłuższych medytacjach rodzinnych znalezisko wylądowało na domowej półce.

Tak wygląda znalezisko:

Przeczytaj także:

Tajemnica znaleziska wyjaśniona

W końcu zaintrygowany ornamentem na skale znalazca postanowił ostatecznie przekonać się z czym ma do czynienia. Przewertowali z synem szmat internetowych stron i końcu znaleźli kamień podobny do ich znaleziska. Jak się okazało, na półce domu Wiśniewskich stał najprawdziwszy jeżowiec, tyle, że skamieniały, za to doskonale zachowany. Wychodziło na to, że pochodzi z ery mezozoiku czyli grubo sprzed co najmniej 70 milionów. Jeżowce posiadają kuliste lub spłaszczone ciała ze szkieletem wewnętrznym. Żyją obecnie, ale znajdowane są w skałach właśnie mezozoiku. Na pancerzu widać pięcioramienny symetryczny ,,ornament’’. To szkielet zwierzaka sprzed milionów lat. Okaz pana Mieczysława skoliozy raczej nie miał, bo wizerunek był bardzo wyraźny.

Przeczytaj:

Finansowego El Dorado nie ma

Międzyrzeczanin zgłosił swe znalezisko naukowcom. No i okazało się, że skamielina jest rzeczywiście, delikatnie mówiąc, wiekowa. Na dodatek rzadka. Gdyby pochodziła z Ziemi Lubuskiej byłaby to rewelacja. Jak jednak przypomniał sobie międzyrzeczanin, znalazł swój kamień w stercie tłucznia, który na budowę drogi przywieziony został z Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Tam skamielina jeżowca nawet sprzed czasów dinozaurów, już taką sensacją nie jest. – Skamielina ta miałaby znaczenie naukowe, gdyby została odnaleziona w określonej warstwie geologicznej – mówi dr Sebastian Pilichowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Znaleziona w takich okolicznościach jak ta z Międzyrzecza ma znaczenie, ale dydaktyczne.

Jak się okazało, na internetowych aukcjach można znaleźć skamieniałe mezozoiczne jeżowce np. z Maroka i innych krajów. Wartość takiej skamieliny jaką znalazł pan Mieczysław to kilkaset złotych. Żadne więc tam kamienne El Dorado. No i ,,cudowny’’ kamień decyzją międzyrzeczanina trafi w ręce zielonogórskich naukowców. Niech się studenci uczą, że pieniądze to nie wszystko, bo ważniejsza jest historia, a raczej prehistoria.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie