Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świebodzina uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego

Irena Wojtkiewicz
W Świebodzinie obchodzono rocznicę Powstania Warszawskiego.
W Świebodzinie obchodzono rocznicę Powstania Warszawskiego. Rafał Wojtkiewicz
W poniedziałek (1 sierpnia) o godz. 17:00 w Parku Chopina w Świebodzinie odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zobacz zdjęcia!

Uroczystość przy Pomniku Niepodległości w Świebodzinie

Dla uczczenia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 17:00 uczestnicy Rajdu Katyńskiego włączyli sygnalizację dźwiękową w swoich motocyklach. Po symbolicznych dźwiękach, przy Pomniku Niepodległości delegacje przybyłe na uroczystość złożyły wiązanki kwiatów, oddając tym samym hołd Powstańcom Warszawy. W obchodach uczestniczyli Andrzej Chromiński, wicestarosta powiatu świebodzińskiego, Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina oraz Tomasz Olesiak, sekretarz powiatu, który powitał wszystkich przybyłych na to wydarzenie. Następnie odczytał krótkie wprowadzenie, które dotyczyło Aleksandra Dziedzica, porucznika w stanie spoczynku o pseudonimie „Ryś”.

Aleksander Dziedzic urodził się 29 kwietnia 1928 w Tczewie, uczestnik Powstania Warszawskiego. Jako czternastoletni chłopak walczył w okupowanej Warszawie, od chwili rozpoczęcia Powstania, aż do jego zakończenia. Był bezpośrednim uczestnikiem walk, które toczyły się na ulicach oraz barykadach Warszawy. Jak sam wspomina w swoim pamiętniku, spisanym w przerwach miedzy potyczkami z wrogiem, często ocierał się o śmierć. Wielu jego kolegów nie przeżyło, oddali życie w walce o wolną Polskę. Po upadku Powstania Warszawskiego Pan Aleksander Dziedzic trafił do niewoli niemieckiej. Wyzwoliły go wojska brytyjskie. Jako osadnik mógł jechać do Kanady, Australii, ale nie wyobrażał sobie, że mógłby nie wrócić do Polski. Obecnie mieszka w miejscowości Łąkie w gminie Skąpe – wspominał Tomasz Olesiak.

Olesiak podkreślił, że oryginał tego pamiętnika znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Następnie Agnieszka Boruszewska, dyrektor Zespołu Edukacyjnego im. Marii Konopnickiej w Gościkowie wraz z uczniami szkół podstawowych gminy Świebodzin i szkół ponadpodstawowych powiatu świebodzińskiego odczytali fragmenty pamiętnika z Powstania Warszawskiego Aleksandra Dziedzica. Towarzyszyli im Sabina Krzeszowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Świebodzinie oraz przedszkolaki. Na zakończenie Helena Pakuła i Wacław Kondrakiewicz wraz z chórzystami wzbogacili uroczystość o część artystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto