Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świebodzina wybrali! Aleja przy Błoniach, zielona oaza, warsztaty dla dzieci... Rozstrzygnięto świebodziński Budżet Obywatelski

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Rozstrzygnięto Budżet Obywatelski Gminy Świebodzin 2023.
Rozstrzygnięto Budżet Obywatelski Gminy Świebodzin 2023. Mariusz Kapała/ GL
Ogłoszono wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Dzięki inicjatywie mieszkańców w życie zostanie wdrożonych wiele pomysłów. Wśród nich znalazł się plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6, remont elewacji świetlicy wiejskiej w Kupieninie czy budowa trybuny sportowej na boisku w Lubinicku. Świebodzińska Orkiesta Dęta będzie mogła zakupić instrumenty, a dzięki projektom ekologicznym w mieście będzie bardziej zielono.

Cztery kategorie w Budżecie Obywatelskim Świebodzina 2023

Mieszkańcy gminy Świebodzin mogli zgłaszać i głosować na projekty w ramach czterech kategorii: zadania inwestycyjne duże, zadania inwestycyjne małe, projekty miękkie i ekologiczne. W budżecie obywatelskim to właśnie obywatele decydują o przeznaczeniu środków finansowych gminy na dany cel, dzięki czemu mają większy wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznej. I chętnie z tego korzystają. Mieszkańcy wybierali spośród 43 zadań, a aż 29 wniosków otrzymało dofinansowanie na realizację projektów. Na duże zadania inwestycyjne w tym roku planowano przeznaczono 498 tys. 504 złote, na zadania małe 129 tys. 949 złotych, na projekty miękkie 88 tys. 37 złotych, a na projekty ekologiczne 81 tys. 720 złotych.

Na BO zyska Kupienino. Planowany jest remont elewacji sali wiejskiej i faszynowanie stawu

Z budżetu obywatelskiego od kilku lat korzysta chociażby Kupienino. W tym roku wioska zyskała podwójnie - przyznano aż 100 tysięcy złotych na remont elewacji świetlicy wiejskiej, a także 8 tysięcy złotych na faszynowanie, czyli zabezpieczenie brzegów stawu.

Inicjatywę na elewację złożył sołtys Kupienina Eugeniusz Jaśkiewicz, a na inwestycję ekologiczną mieszkanka, która jest w Radzie Sołeckiej Dorota Przybyszewska.

Budynek świetlicy odziedziczyliśmy po szkole. W 2011 roku remontowano elewację, a potem starałem się o dach, żeby nie przeciekał. Pierwszy projekt, który zgłosiłem w 2017 roku w BO przegrał, zabrakło nam kilkunastu głosów. Złożyłem następny wniosek i dzięki pomocy sąsiedniej wsi udało się przegłosować projekt na remont dachu. Potem jedna z mieszkanek zgłosiła projekt na remont świetlicy, który zrobiliśmy w ubiegłym roku, w tym wymianę pieca na bardziej ekologiczny - tłumaczy sołtys. - Gdy tylko powstał budżet obywatelski gminy Świebodzin to próbujemy w nich swoich sił i chcemy go wykorzystać - dodaje.

Świetlica wiejska w Kupieninie to dla mieszkańców wioski jedyne miejsce, w którym mogą się spotkać w większym gronie. Często odbywają się tam imprezy okolicznościowe, jak andrzejki czy obchody Dnia Kobiet. Na co dzień korzystają z niej dzieci, które mogą się tam pobawić lub odrobić zadania domowe.

Jak tłumaczy sołtys, w 2011 roku elewacja została źle wykonana. - Ściana jest krzywa, zabrakło opierzenia, rozszczelniło się, zaczęła podchodzić woda i wilgoć idzie na ściany - wyjaśnia. Dodaje, że niegdyś zamurowano okna w piwnicy, co tym bardziej zwiększyło wilgotność w budynku. Po wykonaniu wentylacji parkiet lekko wysechł i z kolei się rozszczelnił. - Będziemy robić całą elewację z oknami i parapetami. Mamy zrobione w środku, chcemy zrobić na zewnątrz, żeby budynek mógł służyć kolejne lata. To nasza wizytówka - dodaje sołtys.

Do budżetu zgłoszono też wniosek o faszynowanie stawu, polegający na stworzeniu czegoś na kształt gałęzi tworzących ścianę, sięgającą aż lustra wody, która zapobiega osypywaniu się ziemi.

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego zrewitalizowano także minipark w wiosce - prace mają zakończyć się 19 grudnia. - To fajne miejsce, turyści będą mogli przysiąść tam na ławeczce żeby chwilę odpocząć - dodaje Jaśkiewicz.

Warsztaty Fundacji "Przeciw temu czasowi"

Budżet obywatelski to jednak nie tylko twarde inwestycje, ale również inicjatywy pozwalające na integrację, naukę i rozrywkę, jak wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane przez fundację "Przeciw temu czasowi". W tym przypadku również korzystanie z budżetu to dla wnioskodawców nie pierwszyzna. - To już kolejne warsztaty, które w takiej formule robimy dzięki budżetowi obywatelskiemu - mówi prezes fundacji Małgorzata Sawiak. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich chętnych dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Odbędą się w dwóch pięciodniowych cyklach - jeden w lipcu i jeden w sierpniu - w filii miejskiej biblioteki na os. Łużyckim. W każdym cyklu może wziąć udział 15 dzieci. - Codziennie są inne zajęcia tematyczne, w zeszłym roku inspiracją był folklor, a w tym roku będzie wszystko, co związane z kosmosem - mówi prezes. To trzecie warsztaty w takiej formule, wcześniej w ramach budżetu obywatelskiego fundacja organizowała też koncerty. Tegoroczne zajęcia organizowane są we współpracy z Biblioteką Publiczną w Świebodzinie. warsztaty będą prowadzić instruktorzy z fundacji oraz zaproszeni goście.

Zdecydowanie bez tych środków warsztaty nie odbyłyby się w takiej formie "na bogato", bo to jest 10 dni warsztatowych, są instruktorzy, którzy muszą dojechać, atrakcyjne materiały dla dzieci, na pewno bez dofinansowania z budżetu obywatelskiego byśmy tych warsztatów w takiej formie nie organizowali - podsumowuje Sawiak.

Zobacz też: Budżet Obywatelski w Słupsku

Projekty w świebodzińskim Budżecie Obywatelskim 2023, które uzyskały dofinansowania

Zadania inwestycyjne duże:

  1. Budowa trybuny sportowej na boisku w Lubinicku (98504 złote)
  2. Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6 w Świebodzinie (100000 złotych)
  3. Doposażenie placu zabaw i budowa boiska do piłki siatkowej plażowej przy Zespole Edukacyjnym w Gościkowie (100000 złotych)
  4. Opracowanie dokumentacji projektowej na wykonanie boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą, oświetleniem oraz pneumatycznym poszyciem (100000 złotych)
  5. Remont elewacji świetlicy wiejskiej w Kupieninie (100000 złotych)

Zadania inwestycyjne małe:

  1. Powiększenie terenu rekreacyjnego przy świetlicy wiejskiej i placu zabaw w Kępsku (15000 złotych)
  2. Aleja przy Błoniach dla mieszkańców (10000 złotych)
  3. Zakup wysokiej jakości kamery w celu poprawiania szkolenia piłkarskiego dzieci, młodzieży i dorosłych z wykorzystaniem analizy wideo (15000 złotych)
  4. Doposażenie skateparku w Jordanowie (15000 złotych)
  5. Zakup instrumentów dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej (15000 złotych)
  6. MakersLab - doposażenie sali robotycznej Świebodzińskiego Domu Kultury (14974 złotych)
  7. Zakup ławek piknikowych z siedziskiem oraz stołu betonowego do gry w tenisa stołowego na plac zabaw na Słonecznej (14975 złotych)
  8. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców ul. Strzeleckiej i Północnej w Świebodzinie - budowa progów zwalniających (15000 złotych)
  9. Nowa oaza przy Urzędzie Miejskim (15000 złotych)

Projekty miękkie:

  1. Aktywna Majówka w Chociulach
  2. Organizacja rodzinnego turnieju piłkarskiego i zabaw dla dzieci i młodzieży jak forma aktywnego spędzania czasu integrująca mieszkańców gminy Świebodzin (10000 złotych)
  3. Chemiczne warsztaty z eksperymentowania dla dzieci (10000 złotych)
  4. Piknik rodzinny w miejscowości Grodziszcze (10000 złotych)
  5. "Ciekawi świata" - projekt edukacyjny (9237 złotych)
  6. Taneczna Akademia - warsztaty z różnych technik tańca - 3 edycja (10000 złotych)
  7. Warsztaty rękodzieła na Słonecznej oraz materiały na warsztaty (10000 złotych)
  8. Wakacyjne warsztaty plastyczne dla dzieci "Nie z tej ziemi" (10000 złotych)
  9. Świebodziński przegląd twórczości artystycznej seniorów pn. "Senioralia 2023"

Projekty ekologiczne:

  1. Instalacja ekostacji do segregacji odpadów na stadionie miejskim w Świebodzinie (15000 złotych)
  2. Czynna ochrona ptaków i nietoperzy na terenie Zespołu Edukacyjnego w Gościkowie (13800 złotych)
  3. Faszynowanie - zabezpieczenie brzegów stawu w Kupieninie
  4. Przyjazne i ekologiczne otoczenie wokół Świetlicy Wiejskiej w Rozłogach
  5. Łąka kwietna przy ulicy Sulechowskiej (15000 złotych)
  6. Edukacja leśna - nauka przez doświadczenie (15000 złotych)
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto