- Pomysł wyszedł od pracowników socjalnych i jest oczywiście związany z potrzebami i problemami, które zauważamy wśród ludzi - mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie Monika Filińska. - Staramy się, aby ktoś już raz objęty akcją nie powtórzył się w kolejnym roku, za każdym razem są to inne osoby. To przede wszystkim pracownicy społeczni wskazują, kogo należałoby objąć wsparciem - dodaje.
Kliknij w galerię i zobacz, jakie rodziny lub osoby potrzebują wsparcia!
Skala potrzeb się zmienia
Jak zauważa Filińska, skala potrzeb zmienia się z roku na rok. Z jednej strony zauważalny jest odpływ osób korzystających ze świadczeń finansowych Ośrodka Pomocy Społecznej, ale wciąż pozostaje grupa znajdująca się na progu kryterium dochodowego, które nie jest wysokie. - Czasami jest tak, że kryterium dochodowe jest na granicy albo że dochód zostaje przekroczony o parę złotych i to już nas ogranicza w możliwościach pomocy finansowej. Ta akcja pozwala nam na wsparcie w dużo szerszym zakresie - mówi.
Potrzeb przy każdej zgłoszonej rodzinie lub osobie jest dużo, a asortyment artykułów bardzo szeroki - od przemysłowych, poprzez materiały budowlane, środki czystości, żywność, a nawet odzież. - Pracownicy społeczni konsultują się z daną rodziną zgłoszoną do akcji, analizują, co jesteśmy przy wsparciu mieszkańców gminy zapewnić i mam nadzieję, że również w tym roku nam się to uda - mówi dyrektor.
Najważniejsze są chęci i próby zmiany
A na jakiej podstawie potrzebujący trafiają do bazy "Pomocnej Dłoni"? Najważniejszym kryterium okazują się chęci i starania o polepszenie sytuacji pomimo trudności życiowych.
Dla nas najważniejszym czynnikiem jest to, że rodzina się stara i robi wszystko, co może, ale czasami przychodzi taki moment w życiu człowieka, że złej sytuacji nie jest w stanie samodzielnie odwrócić. Jak pokazują poprzednie lata, najczęściej jest tak, że ta pomoc procentuje, na przykład jeżeli ktoś otrzymał materiały do remontu, to resztę zapewnia we własnym zakresie i wykonuje pracą własnych rąk podstawowy remont - mówi Filińska.
Zobacz też: echodnia.eu Szlachetna paczka
Warto skonsultować się z pracownikiem socjalnym
Osoby chcące pomóc mogą wybrać beneficjentów w bazie OPS-u. Tam znajduje się opis sytuacji życiowej potrzebujących oraz niezbędne im środki. Wcześniej jednak warto skonsultować się z pracownikiem socjalnym, tak, by akcja mogła zostać odpowiednio zorganizowana. Najczęściej paczki przygotowuje grupa osób, na przykład przyjaciele, kilka rodzin lub firma. Można też przekazać różne artykuły nie wskazując konkretnej rodziny, a zostaną one odpowiednio zagospodarowane.
Akcja trwa do 16 grudnia - do tego dnia należy już dostarczyć gotowe paczki. - Zależy nam, aby każda z rodzin i osób otrzymała już wcześniej jasną deklarację, że dotrze do niej pomoc. Pierwsi darczyńcy już się zgłaszają, mam nadzieję, że nie będzie sytuacji, by ktoś z potrzebujących pozostał bez wsparcia - mówi dyrektor.
Wybór beneficjenta należy zgłosić do pracownika ośrodka pod nr tel. 68 475 0833 w godz. 8.00-14.00.

Jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rypinie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?