Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślisz Cibórz i widzisz... No właśnie! W tym urokliwym miejscu można się zakochać. Będziecie zaskoczeni, jak tam ładnie - zdjęcia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Osada Cibórz leży nad jeziorem Ciborze, powstała w latach 30. ubiegłego wieku jako koszary wojskowe
Osada Cibórz leży nad jeziorem Ciborze, powstała w latach 30. ubiegłego wieku jako koszary wojskowe Leszek Kalinowski, Michał Kalinowski
Cibórz większość Lubuszan kojarzy się ze szpitalem. A przecież to także osobna, ciekawie położna w lesie miejscowość, na wzniesieniach i nad samym jeziorem. Tu jest naprawdę urokliwie. Przekonajcie się, oglądając zdjęcia i film.

Tomasz Nowaczyk z Zielonej Góry przyznaje, że podczas pandemii na nowo odkrywa region. On i jego rodzina stęsknieni są za weekendowymi wyjazdami w góry czy nad morze. Przez zamknięcie hoteli i pensjonatów pan Tomasz zabiera rodzinę w ciekawe miejsce w okolicy. I sam jest zdziwiony, że tak atrakcyjne mamy tereny.

Osada Cibórz leży nad jeziorem Ciborze, powstała w latach 30. ubiegłego wieku jako koszary wojskowe

Myślisz Cibórz i widzisz... No właśnie! W tym urokliwym miej...

Cibórz - miłe zaskoczenie nad jeziorem

- Co weekend jeździmy na bliższe i dalsze wycieczki. Ostatnio syn rzucił: A w Ciborzu nigdy nie byliśmy – opowiada zielonogórzanin. – Faktycznie nie byliśmy. No to pojechaliśmy i byliśmy mile zaskoczeni.
Większości z nas Cibórz (gmina Skąpe) kojarzy się jednoznacznie. Z wojewódzkim szpitalem psychiatrycznym. Zapominamy o tym, że to także niewielka, ale urokliwa osada. Czym zaskakuje? Nie jest to typowa miejscowość. Z główną ulicą, rynkiem… Jednym przypomina ośrodek wypoczynkowy, innym wojskowe koszary. I to drugie skojarzenie jest prawidłowe.

O miejscu tym mówi się od 1934 roku, kiedy to podjęto decyzję o budowie koszar dla Wehrmachtu. Kompleks ten mógł w sumie pomieścić sześć tysięcy żołnierzy.

Ciekawostką jest to, że ścieki nie były wpuszczane do jeziora, ale trafiały do wybudowanej tu oczyszczalni ścieków. Prąd czerpano z elektrowni w Zielonej Górze.

Jezioro Ciborze ma powierzchnię 36,6 ha, wędkarze łowią w nim naprawdę duże okazy. Nad jeziorem jest kąpielisko, pomost i ścieżka edukacyjna.
Jezioro Ciborze ma powierzchnię 36,6 ha, wędkarze łowią w nim naprawdę duże okazy. Nad jeziorem jest kąpielisko, pomost i ścieżka edukacyjna. Leszek Kalinowski, Michał Kalinowski

Zobacz również:

Cibórz - ścieżka edukacyjna nad jeziorem

W czasie drugiej wojny światowej był tu obóz jeniecki. W 1940 roku przebywali w nim jeńcy z Belgii. A po wyzwoleniu – stacjonowały tu wojska radzieckie. Potem do 1956 roku – polskie. Dwa lata później utworzono tu szpital psychiatryczny.

Dziś osada jest zadbana, budynki odnowione. Pachnie sosnowym lasem. Wokół jeziora można pospacerować szerokimi ścieżkami (jest też ścieżka edukacyjna). Na samym jeziorem jest plaża z pomostem, miejscem do biwakowania. Nie brakuje łabędzi i kaczek. Jezioro Ciborze ma powierzchnię 36,6 ha, a jego maksymalna głębokość wynosi 6,4 metra. Wędkarze łowią tu ponad 10-kilogramowe karpie, 7-kilogramowe sandacze czy 5-kilogramowe szczupaki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto