Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na lądzie, w wodzie i z powietrza. Wspólne działania lubuskich służb w czasie wakacji

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuskie służby przygotowują się do wakacyjnych działań.
Lubuskie służby przygotowują się do wakacyjnych działań. Fot. Lubuska Policja
Policjanci na drogach i nad wodą, wzmożone kontrole trzeźwości kierowców i stanu technicznego autokarów, wizytatorzy z kuratorium na obozach i półkoloniach. Lubuskie służby łączą siły, aby wypoczynek dzieci i młodzieży podczas wakacji był bezpieczny.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

To był trudny rok, ale teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Po dziesięciu miesiącach nauki - w tym kilku miesiącach pracy zdalnej - uczniowie już za chwilę pożegnają się ze szkołą. Przed nimi dwa miesiące letniej laby. O to, aby dni wolne od szkolnych obowiązków upłynęły bezpiecznie zadbają lubuskie służby. To dla nich czas wzmożonej pracy oraz szczególnej czujności.

- Chcemy, aby wakacje były przede wszystkim bezpieczne. Dlatego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w województwie będą zwracały szczególną uwagę na miejsca przebywania dzieci i młodzieży oraz te, gdzie będzie organizowany wypoczynek uczniów. Apeluję też do wszystkich młodych Lubuszan, aby w czasie letniego rozluźnienia pamiętali o tym, żeby nie wyłączać myślenia, bo to bezpieczeństwo w dużej mierze zależy właśnie od nich samych - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Czas wzmożonej pracy dla policjantów

Lubuscy policjanci każdego roku dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży korzystających z uroków lata. Patrolują miejskie parki, osiedla i popularne miejsca rozrywki. Swoje działania prowadzą także na drogach, pomagając podróżującym w spokojnym dotarciu do celu wakacyjnego wypoczynku. Są również nad wodą, gdzie wiele osób szuka odpoczynku od letnich upałów i zgiełku miasta.

- Te zintensyfikowane działania rozpoczynamy wraz z zakończeniem roku szkolnego i będziemy je prowadzić aż do końca wakacji. O bezpieczeństwo mieszkańców zadbamy zarówno z powietrza, z wody oraz na drogach całego województwa. Jesteśmy wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt, począwszy od bezzałogowych statków powietrznych po łodzie, dzięki którym funkcjonariusze mogą czuwać nad osobami wypoczywającymi nad popularnymi lubuskimi akwenami - mówi Jarosław Pasterski, komendant lubuskiej policji.

Stróże prawa zwracają też uwagę, że wakacje to czas wzmożonej działalności złodziei. Dlatego planując wyjazd najpierw powinniśmy zadbać o to, aby utrudnić niepożądanym gościom wstęp do naszych czterech kątów. Odpowiednie drzwi, trudne do sforsowania zamki czy symulacja obecności domowników na pewno zniechęcą niejednego włamywacza.

Przeczytaj również:

Kontrola miejsc wypoczynku

Na straży odpowiednio przygotowanej bazy noclegowej stoi natomiast Lubuskie Kuratorium Oświaty. Przypomina rodzicom wysyłającym swoje pociechy na zorganizowany wypoczynek, aby sprawdzili czy organizator obozu lub kolonii jest zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych i spełnia określone wymagania, które gwarantują, że dziecko będzie bezpieczne.

- Zawsze warto sprawdzić w jakich warunkach wypoczywa nasze dziecko. Nie chodzi tylko o samo miejsce, ale również kwalifikacje opiekunów oraz ofertę, a więc to czy program takiego obozu lub kolonii jest zgodny z tym, co obiecał nam organizator wypoczynku. Gdy do rodziców dociera informacja od dziecka, że coś jest nie tak, wówczas wysyłamy kontrolę doraźną - mówi Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty.

Kuratorium uruchamia także całodobowy telefon interwencyjny. Pod numerem 784 675 096 rodzice mogą zgłaszać wszelkie uwagi i zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku.

ZOBACZ WIDEO: Naklejki edukacyjne, siedziska, gry i zabawy. Nowy program w zielonogórskich szkołach

Sprawdzony znaczy bezpieczny

O bezpieczeństwo uczniów wyjeżdżających na obozy i kolonie dbają również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Sprawdzają autokary wiozące dzieci i młodzież na wypoczynek. Pod lupę biorą przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

- Kontrole pojazdów przed ich wyruszeniem w trasę stały się już dobrym zwyczajem, który przyczynia się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróżujących. Poprosić mogą o to sami rodzice, ale też opiekunowie grup czy organizatorzy wyjazdów. Taką potrzebę warto jednak zgłosić z wyprzedzeniem, bo to w znaczący sposób ułatwia funkcjonariuszom zaplanowanie pracy oraz przeprowadzenie samej kontroli - mówi Mirosław Jesiołkiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie.

Strażacy mają ręce pełne pracy

W wakacji na pełnych obrotach pracują również strażacy. Jest to związane przede wszystkim z anomaliami pogodowymi, które często występują w okresie letnim, ale też zagrożeniem pożarowym spowodowanym utrzymującą się suszą oraz wzmożonym ruchem na drogach. W ostatnim czasie zajmują się także kontrolowaniem miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży.

- Do tej pory przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt takich kontroli. Sprawdzamy przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpożarowe, stan dróg dojazdowych i czy w danym miejscu są wyznaczone punkty ewakuacji. To są głównie miejsca, gdzie nie ma stałej infrastruktury, czyli na przykład obozy harcerskie - mówi Lesław Gliński, zastępca komendanta lubuskiej straży pożarnej.

Już w najbliższy piątek wakacyjny odpoczynek rozpocznie ponad 120 tysięcy młodych Lubuszan.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto