Na tych zmianach skorzystają wszyscy użytkownicy stadionu OSiR-u w Świebodzinie. Co się szykuje? Sprawdź!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Planowane są zmiany na stadionie świebodzińskiego OSiR-u.
Planowane są zmiany na stadionie świebodzińskiego OSiR-u. OSiR Świebodzin
Udostępnij:
W ramach świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 spłynęło kilka wniosków dotyczących Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzinie, wśród nich oświetlenia boiska piłkarskiego czy ustawienia nowego budynku gospodarczego. Ponadto, niezależnie od BO OSiR planuje ułożenie nowej nawierzchni boiska.

Zmiany na głównym boisku

Zmiany na stadionie obejmą między innymi nawierzchnię boiska. Zaplanowano jej wymianę, czyli zainstalowanie systemu nawadniania i systemu drenażowego, a na to ponowne ułożenie trawy. Zostanie zmodernizowany wewnętrzny owal płyty, aż do trybun, który zyska nawierzchnię tartanową, przystosowaną do uprawiania lekkoatletyki. - Chyba jako jedyni w okolicy mamy jeszcze nawierzchnię ceglaną. Gonimy inne ośrodki - mówi Jakub Pawłowski, dyrektor OSIR w Świebodzinie. Inicjatywa zostanie sfinansowana ze środków gminnych. Przygotowano już projekt modernizacji głównej płyty. - Jeżeli gmina pozyska środki już w 2022 roku, to w tym samym roku będziemy mogli rozpocząć modernizację - dodaje Pawłowski.

Oświetlenie płyty treningowej

Dzięki wnioskowi złożonemu do świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego, na drugiej płycie boiska, używanej zazwyczaj jako treningowa, stanie oświetlenie. OSiR planuje rozpoczęcie działań związanych z inwestycją w nowym roku. Najpierw zostanie wykonany projekt, a początek prac jest wstępnie planowany na okres wakacyjny. - Optymistycznie rzecz ujmując, liczę na to, że oświetlenie będzie gotowe jesienią - mówi Pawłowski. Wokół boiska ma stanąć osiem słupów oświetleniowych.

Jak tłumaczy Wiktor Skowron, wnioskodawca projektu, a jednocześnie prezes Pogoni Świebodzin, oświetlenie będzie przydatne do wieczornych treningów. - W miesiącach jesienno-zimowych już o godzinie 16 robi się ciemno. Gdzie upchnąć wszystkie grupy młodzieżowe i seniorów na boiskach jak jeszcze jest jasno? Nie da się tego zrobić. Zimą nie ma dużego problemu, bo można trenować w halach, ale jeszcze pod koniec sezonu, czyli w listopadzie, zawodnicy muszą trenować na trawie - tłumaczy. - To będzie duży krok dla piłki nożnej i w ogóle lokalnego sportu - dodaje. Pawłowski podkreśla, że z udogodnień skorzystają wszyscy. Oświetlenie będzie włączone nie tylko na treningi Pogoni, każdy będzie mógł wejść i przy nim pograć lub poćwiczyć.

Dlaczego jednak oświetlona zostanie druga, treningowa płyta, nie zaś główne boisko? Jak tłumaczy dyrektor, miejsce, w którym można by ustawić słupy jest na tyle oddalone od samego boiska, że zainstalowanie oświetlenia jest prawie niemożliwe, a jeśli już - niezwykle drogie.

Stanie obiekt gospodarczy

OSiR z Budżetu Obywatelskiego zyska także blaszany obiekt gospodarczy, który zostanie przeznaczony na przechowywanie sprzętu sportowego. - Tam nie ma prawie w ogóle pomieszczeń gospodarczych. My jako klub Pogoń Świebodzin mamy do dyspozycji jedno pomieszczenie o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Przy 170 dzieciach i młodzieży oraz 50 seniorach to zdecydowanie za mała powierzchnia. Tyczki, płotki, piłki, nie mówiąc chociażby o małych bramkach... Siłą rzeczy trenerzy i zawodnicy muszą takie rzeczy wozić w samochodach. W tych czasach powinniśmy pójść krok do przodu i mieć miejsce, w którym moglibyśmy wygodnie i bezpiecznie to wszystko trzymać i usprawnić treningi - mówi Skowron, który był wnioskodawcą także tego projektu.

Zobacz też: Młodzi mistrzowie świata w karate sportowym

Źródło: Dzień Dobry TVN

Turniej piłkarski

Prezes Pogoni złożył również wniosek w sprawie organizacji rodzinnego turnieju piłkarskiego. Pierwsza edycja imprezy odbyła się rok temu i została przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. - Nie mamy jeszcze terminu, ale najlepsze miesiące są wtedy, gdy nie mamy ligi, wtedy wszystkich działających wokół piłki nożnej możemy zaangażować w organizację. Z kolei podczas wakacji wiele osób wyjeżdża. Alternatywą jest Dzień Dziecka bądź początek roku szkolnego - wyjaśnia Skowron. Głównym celem turnieju jest zaszczepienie kultury fizycznej, w szczególności w zakresie piłki nożnej, wśród najmłodszych dzieci.

Kiedy sport jest obecny już w najmłodszym wieku, występuje większe prawdopodobieństwo, że te dzieci będą przejawiały zwiększoną aktywność fizyczną później, przez całą młodość, a być może przez całe życie - dodaje.

- Szczegóły będziemy znali bliżej terminu, gdy będziemy wiedzieli jakimi zasobami ludzkimi operujemy, ile osób jest chętnych. Będziemy musieli wyczuć potrzeby w mieście - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie