Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy żołnierze 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu chcą się szczepić przeciw COVID-19. Czy dowódcy wywierają na nich presję?

Artur Matyszczyk
Artur Matyszczyk
- Dowódcy wywierają presję na tych, którzy nie chcą się szczepić - uważa jeden z żolnierzy
- Dowódcy wywierają presję na tych, którzy nie chcą się szczepić - uważa jeden z żolnierzy Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
- Tak nie powinno być! Jesteśmy pod presją. Dowódcy naciskają na nas, żebyśmy się zaszczepili. Nie mówią tego wprost, ale robią wszystko, żeby nas do tego zmusić. Jak? Zwołują specjalne zbiórki, tylko dla tych, którzy zadeklarowali, że nie chcą się szczepić. Przetrzymują nas na takich spotkaniach dłużej niż innych. Chcą nas złamać – taki sygnał otrzymaliśmy od jednego z żołnierzy z 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Nie wszyscy żołnierze chcą się szczepić na COVID-19

Mężczyzna prosi o zachowanie anonimowości. Jak mówi, takich żołnierzy jak on, którzy nie chcą się szczepić na COVID-19 jest więcej.

– Mam swoje przekonania i nie chcę, żeby ktoś mnie do szczepienia zmuszał, a niestety tak to wygląda w naszej jednostce. Zwołują specjalne zbiórki, tylko dla tych, którzy zadeklarowali, że nie chcą się szczepić. Przetrzymują nas na takich spotkaniach dłużej niż innych. Chcą nas złamać – uważa.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do oficera prasowego wspomnianej brygady.

Żołnierze decydują, czy chcą się zaszczepić

- Z uwagi na w dalszym ciągu utrzymującą się w naszym kraju wysoką liczbę przypadków zakażenia SARS-CoV-2, wywołującą chorobę COVID-19, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w ramach posiadanych kompetencji zobowiązana jest do podjęcia stosownych działań w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zarówno na terenie kraju oraz w szczególności w strukturach jednostki wojskowej - odpowiada ppor. Anna Dominiak, oficer prasowy.

I dodaje: - Każdy żołnierz zobligowany jest do wypełnienia deklaracji dotyczącej szczepienia, a tym samym oświadczenia czy chce się zaszczepić, czy nie wyraża zgody. Warto zaznaczyć, iż żołnierz zawodowy wyjeżdżający na misje w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, w zależności od jej lokalizacji, przyjmuje średnio kilkanaście szczepionek. Tylko osoby zdeklarowane na tak, zostają skierowane do odpowiednich punktów szczepień przeznaczonych dla żołnierzy.

Zdaniem Dominiak trudno wypowiadać się na temat zarzutów, gdy te nie wpłynęły oficjalnie.

- Żyjemy w czasie pandemii, podczas której żołnierze Wojska Polskiego realizują szereg zadań polegających między innymi na zapewnieniu bezpieczeństwa społecznego, przy czym zagrożenie ze strony koronawirusa jest bardzo duże. Ze względu na zaangażowanie żołnierzy 17WBZ w szczególnie istotne zadania w zakresie wsparcia społeczeństwa w walce z koronawirusem, aby zrozumieć wagę przedsięwzięcia w ramach akcji promującej szczepienie się, osoby niewyrażające chęci skorzystania z powszechnego systemu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zagrożenia wirusowego, realizowanego przez narodowy program szczepień biorą udział w szkoleniu informacyjnym z zakresu ochrony zdrowia i profilaktyki sanitarno-epidemicznej. Szczepionka jest dobrowolna, ale jako żołnierze chcemy realizować zadania i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszego społeczeństwa. Warto podkreślić, że w 17 brygadzie bezpieczeństwo żołnierzy przedkładamy ponad wykonane zadania - podkreśla oficer prasowa.

ZOBACZ WIDEO: Pierwsze szczepienia przeciwko Covid - 19 w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym. Lekarz Marcin Słupek, przyjął dawkę jako jeden z pierwszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto