Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wybieraj w ciemno! 10 rad dla wyborcy

Ireneusz Mosiczuk
W niedzielę 21 listopada dokonamy wyboru, na następną czteroletnią kadencję, radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Oni będą decydowali o rozwoju miast i realizowali nasze postulaty. Nie wybieraj w ciemno. Przygotuj się do wyboru. Realizuj swoje marzenia poprzez wybór kandydata, Twoim zdaniem gwarantującego spełnienie Twoich potrzeb.

Wyborcza ślepota to niestety problem naszego społeczeństwa. Poważny problem naszej sceny politycznej, a raczej obywateli przez tę scenę ogłupianych i oślepianych.

Bardzo szybko zapominamy o poprzednich obietnicach, o pięknych i gładkich słowach bez pokrycia. Bezwiednie poddajemy się populistycznym hasłom. Nie analizujemy i nie przygotowujemy się do wyboru ludzi kompetentnych. Idziemy do lokalu wyborczego i….? Dostajemy kilka list i ogarnia nas wątpliwość. Rząd nazwisk i imion. Dylemat, kogo wybrać.

Najczęściej stawiamy krzyżyk pod wpływem chwilowego impulsu, błysku myśli, listy komitetu wyborczego, najczęściej partyjnego. Gdybyśmy wykorzystali sobotnią ciszę do analizy i przemyśleń. Gdybyśmy dali sami sobie szansę, mielibyśmy czyste sumienie i satysfakcję z przemyślanego wyboru.

A oto 10 rad dla wyborcy:

1. Określ swoje preferencje wyborcze, dokonaj gradacji potrzeb w miejscu zamieszkania, określ, czego oczekujesz od kandydata. Wybierasz kandydata, aby realizował Twoje wizje i Twoje potrzeby.

2. Zapoznaj się dobrze z listami kandydatów i wybierz swoich faworytów. Na każdej z list jest ok. 15 kandydatów komitetu. Każdy z nich będzie realizował program wg posiadanej wiedzy i umiejętności. Wybieraj tego, który daje Ci gwarancję spełnienia Twoich oczekiwań.

3. Zapoznaj się z programem kandydata. Wielokrotnie programy tworzone są dla zyskania aprobaty. Nie jest to równoznaczne z ich późniejszą realizacją. Wybieraj tak, aby mieć pewność realizacji przeważającej części programu.

4. Sprawdź drogę polityczną, społeczną kandydata. Sprawdź, w ilu i jakich był partiach. Powszechnie znane są osoby publiczne zmieniające partie jak przysłowiowe rękawiczki. Przemyśl ten fakt, jeżeli jest to Twój kandydat. Nie masz gwarancji jego stałości „uczuć”.

5. Sprawdź, gdzie kandydat fizycznie mieszka, a nie gdzie jest zameldowany. Bardzo często kandydaci nie mieszkają w miejscowości w której starają się o mandat. Są w niej tylko zameldowani. Czy taki kandydat zadba o Twoje dobro?

6. Sprawdź, który raz kandydat startuje w wyborach. Dokonaj weryfikacji pracy dotychczasowych radnych na stronach rady, sejmiku. Wszyscy kandydaci poddawani są stałej ocenie aktywności i zaangażowania. Na stronach internetowych, każda rada publikuje wystąpienia, zapytania, udział w komisjach swoich radnych. Sprawdź aktywność swojego kandydata.

7. Słuchaj i patrz, co kandydat mówi i co robi. Nie ulegaj wyborczej presji. Oceniaj kandydata po tym, co robił, mówił przed kampanią wyborczą. Słowa i obietnice w kampanii nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości.

8. Nie kieruj się numerem kandydata na liście. Wybieraj swojego faworyta. Listy ustawiane są według kluczy partyjnych. Patrz na swojego kandydata, a nie na jego numer na liście.

9. Stosuj najprostsze metody weryfikacji. Miejsce wywieszenia plakatu wyborczego też świadczy o kandydacie. Czy plakatowanie w miejscach zakazanych daje gwarancję przestrzegania prawa przez kandydata?

10. Doceniaj kandydatów, którzy nie unikali spotkań z wyborcami. Preferuj tych, którzy nie bali się krytyki, uważnie słuchali i merytorycznie odnosili się do postulatów. Unikaj populistów. Odwiedzali Twój dom, mieszkanie, klub osiedlowy. Oni z pewnością czują społecznikowską misję.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto