Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niecałe 100 km od Świebodzina leżą Lubuskie Pompeje. "To nasz nie tylko regionalny, ale narodowy skarb"

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Tak teren grodu wyglądał jeszcze kilka lat temu.
Tak teren grodu wyglądał jeszcze kilka lat temu. Mariusz Kapała
Wicina to niewielka wieś, położona niecałe 100 km od Świebodzina, nieco ponad godzinę jazdy. To właśnie tutaj dzieje prężnego grodu ludzi kultury łużyckiej skończyły się nagle. Dlatego często mówi się o Wicinie, jako o Lubuskich Pompejach

Archeolodzy, historycy nie mają wątpliwości, że Wicina to nasz nie tylko regionalny, ale narodowy skarb, co najmniej równoważny z Biskupinem. Dzięki swemu gwałtownemu kresowi czas się jakby tutaj zatrzymał, a grodzisko przetrwało w miarę dobrym stanie…

Wicina. To nasz skarb

– To naprawdę nasz skarb, który powinien przyciągać tłumy turystów – mówi archeolog Alina Jaszewska, prezes Fundacji
Parku Kulturowego Grodzisko w Wicinie. – Stąd nasz pomysł utworzenia parku kulturowego, którego stanowi on centrum. Park zajmuje 35,7 ha. Grodzisko znajduje się w jego północnej części i wraz z 30-metrowym kontekstem podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.

Powołaliśmy fundację, którą ma zarządzać Centrum Naukowo-Badawczo-Edukacyjno-Turystyczne. Uważamy bowiem, że naszym obowiązkiem jest nie tylko zachowanie tego skarbu, ale przede wszystkim pokazanie go ludziom, Lubuszanom, gościom.

Cóż, pozostał tylko drobiazg – fundusze…

Niestety za sprawą epidemii koronawirusa prace nad parkiem utknęły w miejscu. Oczywiście funkcjonuje centrum archeologiczne na terenie stacji, ale plany zagospodarowania są znacznie bardziej ambitne. Fundacja ma za sobą etap wstępny.

Czy Lubuskie Pompeje staną sią turystyczną atrakcją? Musimy to zrobić

Lubuskie Pompeje. Ech, ci Scytowie

Nazywana jest Lubuskimi Pompejami. Jednak Wicinę, gród ludzi kultury łużyckiej, nie zniszczył wulkan. To byli Scytowie. W rozległym warownym osiedlu w Wicinie, umocnionym potężnym wałem, archeolodzy znaleźli grube warstwy spalenizny oraz mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Stąd wniosek, że osada padła ofiarą napadu. Wszędzie znajdują się szkielety pomordowanych. W niektórych tkwią jeszcze groty strzał. Chociażby ten w warsztacie odlewniczym, gdzie natrafiono na szczątki mężczyzny, prawdopodobnie kowala-odlewnika.

Obok zginęła 25-letnia kobieta, którą błędnie nazwano Scytyjską Księżniczką. Jej czaszkę zdobiły liczne brązowe i złote przedmioty, a szyję kolia z niebieskich szklanych paciorków. Niedaleko szkielet matki osłaniającej swoim ciałem siedmioletnie dziecko. Część mieszkańców mogła zaczadzić się podczas pożaru grodu. Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, gdzie znajdziemy wiele wspaniałych zabytków. Tymczasem warto by było, aby pełną wiedzę można było zdobyć na miejscu tych wydarzeń, w Wicinie.

Edukacja najważniejsza

- Oczywiście, pomysł utworzenia parku kulturowego w Wicinie jest doskonałym pomysłem – dodaje Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków. - Parków kulturowych mamy niewiele. Tutaj na pochwałę zasługuję świadomy wartości zabytku samorząd. Oczywiście wpisanie do rejestru zabytków gwarantuje ochronę prawną zabytku, ale często samorządy nie są tym zachwycone, widząc tylko ograniczenia.

Park uwypukla wartość obiektu i sprawia, że staje się on atrakcja turystyczną. Oczywiście wymaga to pewnych przygotowań. Pieniądze? Cóż, wiadomo, że jest to słaby punkt, ale jestem przekonana, iż widząc konsekwencję ludzi w ten projekt zaangażowanych, fundusze się znajdą. To bardzo cenny projekt, chociażby ze względów edukacyjnych.

Teren parku został uporządkowany, pojawiły się tablice informacyjne. Niestety zainteresowanie Wiciną ma także swoje ciemne strony. Już od kilku dekad na terenie Wiciny pojawiają się poszukiwacze działający z wykrywaczami metalu. Archeolodzy uważają ich za zwykłych rabusiów. Stali się już tak bezczelni, że zdejmują nawet kamery monitoringu. Nawiasem mówiąc, w zeszłym roku kamery zarejestrowały działanie poszukiwaczy, ich twarze. Nagrania trafiły do policjantów, ale, niestety, sprawa nie znalazła ciągu dalszego. Liczba wykrywaczy na tym terenie zmniejszyła się dopiero po tym, aż pojawili się tutaj profesjonaliści z dobrym sprzętem i teren został praktycznie z artefaktów oczyszczony…

Wicina i Gross Rosen

- Trzymamy rękę na pulsie, mam nadzieję, że znajdziemy sponsora na przygotowanie pełnej dokumentacji – mówi burmistrz Jasienia, Andrzej Kamyszek. – mamy deklarację pomocy lubuskiej marszałek Elżbiety Anny Polak. Zresztą nie jest to jedyny projekt mający uwypuklić naszą przeszłość. Jesteśmy w trakcie przejmowania terenu filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Chcemy ten teren również przygotować na przyjęcie turystów.

Tak wygląda gród w Biskupinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto