Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowite! Śnieżnobiały daniel w okolicach Świebodzina. Udało się go "upolować" aparatem

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Daniel albinos został uchwycony na zdjęciu południu województwa lubuskiego.
Daniel albinos został uchwycony na zdjęciu południu województwa lubuskiego. Darek Kubowicz / Leśny Skrzat
Dwóch Lubuszan uchwyciło w obiektywie daniela albinosa. Spotkania z tym cudem natury odbyły się w odstępie zaledwie kilku dni. Przepiękne! Zobacz zdjęcia.

Zdjęcia daniela albinosa pojawiły się na facebookowej grupie Niesamowite Lubuskie. Zamieścili je Darek Kubowisz i Rafał Wielgus. Pan Darek, który w internecie występuje również pod pseudonimem Leśny Skrzat, spotkał daniela albinosa 18 w lesie na południu województwa. Nie chce zdradzić dokładnej lokalizacji w obawie przed spojrzeniami ciekawskich ludzi, którzy mogliby płoszyć to zwierzę. Wykonał jednak piękne śnieżnobiałego rogacza w wysokiej trawie. Kilka dni później, 21 września w okolicy Sulechowa na daniela albinosa natrafili Rafał Wielgus ze swoim kolegą Mateuszem Waszakiem. Tym razem majestatyczny zwierzak wylegiwał się i spacerował między drzewami. Czy to ten sam daniel?

Śnieżnobiały daniel sfotografowany w okolicach Sulechowa.
Śnieżnobiały daniel sfotografowany w okolicach Sulechowa. Rafał Wielgus i Mateusz Waszak

Spotkać białego daniela można niezwykle rzadko

Leśnicy i myśliwi przyznają, że spotkanie z danielem albinosem zdarza się bardzo rzadko.

Populacja danieli w ogóle w naszych lubuskich lasach nie jest liczna. Spotkanie daniela albinosa to rzadkość. Można powiedzieć, że osoby, które go widziały i jeszcze zrobiły zdjęcie miały dużo szczęścia - mówi GL Jacek Banaszek, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze.

Łowczy tłumaczy, że liczniej w naszym regionie występują sarny i jelenie, jednak z kolei u nich zjawisko albinizmu jest bardzo rzadkie. U jeleniowatych, które żyją na terenie Polski, albinizm występuje niezmiernie rzadko i spotykany jest najczęściej właśnie u danieli.

Zwierzęta albinosy były widywane już wcześniej

To nie pierwszy raz, gdy nasi Czytelnicy fotografują zwierzęta z albinizmem. We wrześniu zeszłego roku pisaliśmy o białej sarnie, na którą natrafiła pani Joanna. - Spotkać kilkaset metrów od domu białą sarnę i mieć akurat przy sobie aparat, to tak jak trafić szóstkę w totka – napisała w portalu społecznościowym Joanna Baciańska, mieszkanka jednej z podświebodzińskich miejscowości. Pani Joannie udało się zrobić kilkanaście ujęć stada saren, wśród których była ta wyjątkowa. Zwierzęta spokojnie pasły się na polu położonym w pobliżu jej domu.

Czym jest albinizm?

Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Jej przyczyną jest brak melaminy - pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Melamina oprócz koloru, daje również ochronę przed promieniami słonecznymi, nie dopuszczając promieniowania UV do głębszych warstw skóry lub oka. Dlatego albinosy instynktownie unikają przebywania w pełnym słońcu.

Wideo: Sarna albinos w Cielimowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto