Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nordycki spacer. Jak nawodnić organizm

Redakcja
W dzisiejszym cyklu poświęconym nordic walking radzimy, jak odpowiednio nawodnić organizm. Podpowiadają specjaliści z bielskiej Fundacji "Na Przełaj"

Prawidłowo zbilansowana dieta w okresie letnim jest inna, niż w pozostałych porach roku. Powinna być oparta o większą ilość zup, soków, koktajli, napojów sportowych,czy wody, które pozwolą nie tylko efektywnie uzupełnić zapasy energetyczne organizmu, ale również jednocześnie nawodnić organizm.
Ilość płynów powinna być taka, by z jednej strony organizm był optymalnie nawodniony, a z drugiej, by nie doprowadzić do jego przewodnienia. Najłatwiej to określić poprzez pomiar własnej masy ciała. Ważąc się przed i po treningu, najlepiej w samej bieliźnie, jesteśmy w stanie określić mniej więcej straty wody wynikające m.in. z przebiegu procesów termoregulacji, tj. procesu pocenia się. Przykładowo, gdy przed treningiem ważyliśmy 75 kg, a po marszu z kijami ważymy 74 kg, to możemy założyć, iż ten kilogram mniej na wadze, to straty wody będące wynikiem wysiłku. Czy zatem wystarczy więc wypić litr płynów, by z powrotem nawodnić organizm? Niestety, litr płynu, to ilość niewystarczająca. Badania pokazują, iż w celu ponownego nawodnienia organizmu należy spożyć około 120-150% stwierdzonych strat, a więc w tym przypadku około 1200-1500 ml. Pamiętajmy jednak, iż nie należy płynu wypijać na raz, gdyż w takim przypadku nasz organizm część spożytego płynu wydali, a więc nadal nie będziemy optymalnie nawodnieni.
W celu nawadniania najlepiej spożywać płyny izotoniczne (takie samo stężenie m.in. elektrolitów jak w organizmie), płyny hipotoniczne (niższe stężenie m.in. elektrolitów) lub wodę. Badania pokazują, iż najskuteczniejsze nawodnienie uzyskuje się z wykorzystaniem płynów hipotonicznych, które jeszcze szybciej nawadniają, niż standardowe napoje izotoniczne. Oba te rodzaje płynów w przeciwieństwie do wody, dostarczają też węglowodanów, a więc źródła energii podczas marszu lub też budulca do odbudowy glikogenu mięśniowego. Warto podkreślić, iż spożywanie tego rodzaju płynów ma znaczenie przede wszystkim podczas wysiłku. Po zakończonym marszu, zwłaszcza w sytuacji, w której czas do kolejnej sesji z kijami wynosi dzień lub więcej, niemalże każdy rodzaj płynów będzie się sprawdzał. Nawet zwykły sok, herbata, czy zupa, będą dostarczały płynów, a część z nich także węglowodanów. Nawodnienie jest troszkę wolniejsze, ale generalnie nie ma to większego znaczenia, jeżeli kolejny marsz mamy zaplanowany za kilkadziesiąt godzin.
Więcej nordic walking także na www.fundacjanaprzelaj.pl .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczyrk.naszemiasto.pl Nasze Miasto