Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy klub na sportowej mapie Zielonej Góry. „Dla nas najważniejszy jest człowiek"

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Akademia BUDO i Rozwoju Osobowości działa w Zielonej Górze od stycznia 2019 r.
Akademia BUDO i Rozwoju Osobowości działa w Zielonej Górze od stycznia 2019 r. ABiRO Zielona Góra
Właśnie minęły dwa lata, od kiedy na sportowej mapie Zielonej Góry pojawił się nowy klub - Akademia BUDO i Rozwoju Osobowości. Specjalizujący się w karate tradycyjnym stowarzyszenie prężnie się rozwija i osiąga coraz większe sukcesy. Ma też ambitne plany. - Przed nami kolejny rok pełen wyzwań, nasz cel to mistrzostwa świata w Brazylii – mówi sensei Dariusz Hejduk.

- Wszyscy wiemy, że to, co robimy nie jest sportem komercyjnym, a budżet Akademii jest bardzo skromny – powiedział Dariusz Hejduk. - Mimo to działamy z pasją i zaangażowaniem, bo dla nas najważniejszy jest człowiek. Jesteśmy pełni optymizmu i spragnieni kolejnych wyzwań sportowych w 2021 roku. Celujemy w mistrzostwa świata w Brazylii i jeżeli pandemia nas nie zatrzyma, to na pewno tam będziemy, godnie reprezentując Zieloną Górę, województwo lubuskie i Polskę.

W 2020 roku zdobyli aż 184 medali

Już w pierwszym roku działalności karatecy Akademia BUDO i Rozwoju Osobowości wywalczyli aż 74 medale - 26 złotych, 21 srebrnych i 27 brązowych. Najważniejsze sukcesy osiągnęli na Mistrzostwa Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym w Brnie (1 srebrny medal i 2 brązowe) w zawodach Pucharu Świata Dzieci w Karate Fudokan w Stuttgarcie (1 medal brązowy) i na Mistrzostwach Polski (Japan Karate Association) w Grodzisku Mazowieckim (2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal),

Sezon 2020, mimo trwającej pandemii, okazał się jeszcze większym sportowym sukcesem. Sportowcy z ABiRO zdobyli łącznie 184 medale (69 złotych, 39 srebrnych, 76 brązowych). Na Mistrzostwach Polski (Japan Karate Association) w Baranowie wywalczyli 10 medali (4 złote, 2 srebrne i 4 brązowe), a z zawodów Pucharu Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym we Wrocławiu przywieźli aż 27 „krążków” (7 złotych, 7 srebrnych i 13 brązowych).

To, co się wydarzyło mocno nas zaskoczyło

- W 2020 roku wystartowaliśmy po raz pierwszy w prestiżowym turnieju Traditional Karate Games, który składa się z trzech edycji rozgrywanych w różnych miastach w Polsce – mówił Dariusz Hejduk. - Każda edycja, oprócz zdobytych medali, wiąże się z przyznawaniem punktów za zdobycie miejsca i punktów w klasyfikacji generalnej. Wywalczyliśmy łącznie 69 medali (35 złotych, 12 srebrnych, 22 brązowych). Dwoje naszych zawodników w każdej edycji zdobyło maksymalną ilość punktów, a ABiRO na 23 kluby uplasowała się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. Miniony rok to olbrzymi progres w porównaniu do poprzedniego. To, co się wydarzyło mocno nas zaskoczyło, bo przecież wszyscy dotkliwie przeżyliśmy pandemię, a okres przygotowań do startów był bardzo skrócony. Dziś można to wszystko przedstawić w liczbach i cieszyć się z osiągniętych wyników, ale za tymi sukcesami kryje się ciężka praca na dodatkowych treningach każdego zawodnika. Zawodnicy ABiRO to dzieciaki, nastolatki, które chcą, potrafią i ciężko trenują. Na sukces, składa się w ogromnej mierze zaangażowanie najbliższych, rodziców, całych rodzin ABiRO-Family. To oni przede wszystkim angażują się, wpierają swoje pociechy w chwilach sukcesów, a także porażek.

Szybko rośnie kadra klubu

Akademia swoją działalność rozpoczynała skromnie, od kilku osób, które dostały zaproszenia do kadry zawodniczej (Helena Gruszka, Urszula Miczek, Kryspin Sozański, Cyprian Stachowiak, Adam Sobotka, Florian Sozański, Kacper Kiczak, Marek Brandyk, Aleksander Pietryka, Gabriel Jonak). Pod koniec 2019 roku kadra klubu liczyła 12 osób, zaproszenie przyjęli: Lidia Piosik i Wojciech Łukaszewski. W minionym roku kolejnych siedem osób rozpoczęło treningi (Hanna Piwko, Karolina Kiczak, Oliwia Kużel, Adam Lepa, Jędrzej Piwko, Igor Kudła, Kacper Jarzyński). Styczeń 2021 to już 22 zawodników w kadrze dzieci i juniorów. Swoją przygodę turniejową z karate rozpoczynają Antonina Kostyra, Maksim Maslenikow i Jan Tański. Nad wszystkim czuwa jeden trener, sensei Dariusz Hejduk.

WIDEO: Morsowanie w podzielonogórskiej Świdnicy, 10 stycznia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto