Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Numer PESEL będzie można zastrzec. Jest propozycja zmian w przepisach

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Jeśli ktokolwiek zawrze umowę z wykorzystaniem zastrzeżonego numeru PESEL, wówczas roszczenia wynikające z takiej umowy będą nieskuteczne.
Jeśli ktokolwiek zawrze umowę z wykorzystaniem zastrzeżonego numeru PESEL, wówczas roszczenia wynikające z takiej umowy będą nieskuteczne. Fot. Krzysztof Kapica
Już niebawem dane osobowe Polaków będą jeszcze lepiej chronione. Ministerstwo cyfryzacji przygotowało projekt zmian w przepisach, które przewiduje możliwość bezpłatnego zastrzeżenia numeru PESEL. Dzięki temu, w razie wycieku danych lub kradzieży tożsamości, osoba, która zastrzegła swój PESEL, uniknie konsekwencji wynikających np. z zawarcia umowy pożyczki na podstawie skradzionych danych osobowych.

Propozycja zmian w przepisach przygotowana przez resort Janusza Cieszyńskiego zakłada, że powstanie państwowy rejestr zastrzeżeń. Korzystać z niego będą musiały banki i instytucje finansowe "przed zawarciem umowy na prowadzenie rachunku, pożyczki, kredytu, leasingu czy karty kredytowej oraz firm udzielających kredytów konsumenckich" - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna". Z rejestru korzystać mają także notariusze, którzy będą wykonywać czynności przy zawieraniu umów dotyczących nieruchomości.

Jak będzie można zastrzec numer PESEL?

W praktyce zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe drogą elektroniczną albo tradycyjnie, w urzędzie. W pierwszym wariancie, obywatel będzie mógł zastrzec numer PESEL wykorzystując rządową aplikację mObywatel, profil zaufany, podpis kwalifikowany albo bankowość elektroniczną. W drugim wariancie, gdy nie korzystamy z rządowych usług cyfrowych, można będzie zastrzec PESEL w dowolnym urzędzie gminy, składając wniosek w formie pisemnej.

Według wstępnych założeń, zastrzeżenie PESEL-u będzie skuteczne następnego dnia po zgłoszeniu numeru do państwowego rejestru. Jeśli ktokolwiek zawrze umowę z wykorzystaniem zastrzeżonego numeru PESEL, wówczas roszczenia wynikające z takiej umowy będą nieskuteczne. W razie sporu sąd ustali, czy dany numer PESEL był w rejestrze zastrzeżeń w dniu, w którym zawarto umowę np. pożyczki.

Projektodawcy nie wykluczają, że zastrzeżony PESEL będzie można na chwilę wycofać z rejestru (poprzez aplikację mObywatel), by np. zawrzeć w banku umowę kredytową, a następnie ponownie zastrzec. Rozważana jest też możliwość cofania zastrzeżenia PESEL-u na określony czas (np. na kilka godzin).

Źródło: gazetaprawna.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Numer PESEL będzie można zastrzec. Jest propozycja zmian w przepisach - Portal i.pl

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto