Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto 25 zaskakujących miejsc w regionie. Warto się wybrać na niedzielną wyprawę ich śladem

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
WOLSZTYN – PAROWOZOWNIA
Choć to już Wielkopolska, to przecież niedaleko od Zielonej Góry (i kiedyś to było województwo zielonogórskie). Początki kolei w dawnej Prowincji Poznańskiej sięgają roku 1880 roku. 1 kwietnia 1895 roku utworzono Królewską Dyrekcję Kolei w Poznaniu, która objęła swoim zarządem wszystkie linie, jakie dochodziły do stacji Wolsztyn, tzw. linie lokalne. Obecnie parowozy są tu wykorzystywane do prowadzenia ruchu pasażerskiego i najczęściej są to maszyny serii Ol49 lub Pt47. Ruch pociągów pasażerskich prowadzonych parowozami ogranicza się do 2 par pociągów w kierunku Leszna lub Poznania.
W roku 2003 spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię i zabytkowy tabor. W trosce o szacunek dla tradycji, PKP CARGO S.A. otoczyła opieką zabytki kolejowej kultury materialnej i utrzymywała je w pełnej sprawności technicznej.
Od 2016 r. Parowozownia Wolsztyn funkcjonuje jako instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego współtworzona przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP CARGO S.A.
WOLSZTYN – PAROWOZOWNIA Choć to już Wielkopolska, to przecież niedaleko od Zielonej Góry (i kiedyś to było województwo zielonogórskie). Początki kolei w dawnej Prowincji Poznańskiej sięgają roku 1880 roku. 1 kwietnia 1895 roku utworzono Królewską Dyrekcję Kolei w Poznaniu, która objęła swoim zarządem wszystkie linie, jakie dochodziły do stacji Wolsztyn, tzw. linie lokalne. Obecnie parowozy są tu wykorzystywane do prowadzenia ruchu pasażerskiego i najczęściej są to maszyny serii Ol49 lub Pt47. Ruch pociągów pasażerskich prowadzonych parowozami ogranicza się do 2 par pociągów w kierunku Leszna lub Poznania. W roku 2003 spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię i zabytkowy tabor. W trosce o szacunek dla tradycji, PKP CARGO S.A. otoczyła opieką zabytki kolejowej kultury materialnej i utrzymywała je w pełnej sprawności technicznej. Od 2016 r. Parowozownia Wolsztyn funkcjonuje jako instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego współtworzona przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP CARGO S.A. Michał Kalinowski
Co to jest? - zastanawiamy się często, spoglądając na dziwne obiekty, wybryki natury, rozwiązania techniczne. Nie brakuje ich w województwie lubuskim. My proponujemy 25 dziwnych miejsc w naszym regionie i zachęcamy do wyszukiwania kolejnych. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Jesteśmy ciekawi Państwa propozycji. Czekamy na nie, z pewnością opublikujemy kolejną listę...
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto