Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto ośrodek Wsparcia i Testów w Świebodzinie. Osoby niepełnosprawne mogą tu wypożyczyć sprzęt

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Świebodzinie otwarto ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne mogą wypożyczyć nowoczesny sprzęt.
W Świebodzinie otwarto ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne mogą wypożyczyć nowoczesny sprzęt. Anna Moyseowicz
W Świebodzinie uroczyście otwarto Ośrodek Wsparcia i Testów. W tym miejscu osoby niepełnosprawne będą mogły wypożyczyć i przetestować nowoczesny sprzęt, który ułatwi im codzienne funkcjonowanie, zwiększy bezpieczeństwo, a nawet przyczyni się do aktywizacji zawodowej.

Ośrodek Wsparcia i Testów w Świebodzinie jedynym w Lubuskiem

Ośrodek powstał w ramach programu PFRON „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością" i jest prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji "Pomost" przy ulicy Okrężnej 3 w Świebodzinie. Miejsce to działa od 2 stycznia i przyjęło już pierwszych klientów.

To będzie jedyny ośrodek w województwie, stąd też cieszymy się, że jest on w Świebodzinie, w centrum lubuskiego. To właśnie tutaj będą przyjeżdżali mieszkańcy, by skorzystać ze wsparcia. Osoby niepełnosprawne będą mogły uzyskać informacje dotyczące sprzętu i go wypożyczyć - tłumaczy Andrzej Gonia, dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON.

Lokalizację chwalą również same osoby niepełnosprawne, jak Alicja Nogajewska ze Stowarzyszenia Osób Niewidomych i Słabowidzących, która podkreśliła, jakim wyzwaniem dla członków stowarzyszenia są wyjazdy.

Nowoczesny sprzęt w OWiT w Świebodzinie

Ośrodek oferuje szeroki wybór sprzętu. Wypożyczyć tam można między innymi laptopy, telefony komórkowe, smartfony, drukarki, klawiaturę z dużymi klawiszami dla osób słabowidzących, słuchawki czy też opaski na rękę, które pomogą opiekunowi w zlokalizowaniu podopiecznego, np. gdy ten straci orientację w terenie. Dostępne są również opaski, dzięki którym za pomocą jednego guzika można wezwać pomoc. - Mnie osobiście zainteresowały elektroniczne lupy. Wszyscy wiemy, że instrukcje na lekarstwach czy sprzęcie są zapisane bardzo małymi literkami i w pewnym wieku jest wręcz niemożliwe ich odczytanie. Elektroniczna lupa jest bardzo łatwa w obsłudze, ponadto jest wielkości telefonu komórkowego, więc można ją mieć pod ręką i jest bardzo użyteczna.

Jak wypożyczyć sprzęt?

Jak dodaje dyrektor, dostęp osób niepełnosprawnych do technologii cyfrowej jest mocno ograniczony. - My nie wiemy, z czego można korzystać, czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. To miejsce jest właśnie po to, by zdobyć wiedzę na temat technologii, wypożyczyć sprzęt do domu, zaprzyjaźnić się z nim i potem zdecydować, czy jesteśmy zdecydowani na zakup, czy też nie. Wydaje mi się, że trzy miesiące z nową technologią będą wystarczające na przetestowanie - mówi.

Do ośrodka należy przyjść z dowodem osobistym i orzeczeniem o niepełnosprawności. Na miejscu składa się wniosek o wypożyczenie sprzętu. Można go wypełnić na miejscu lub wcześniej pobrać poprzez stronę internetową, wydrukować i uzupełnić. Następnie podpisuje się umowę o użyczenie, które jest bezpłatne. - Najgorszy jest strach przed techniką, a nasz punkt ma za zadanie go zmniejszyć. Myślę, że to pomoże ludziom w powrocie do pracy, bo chodzi właśnie o ich aktywizację - opowiada Jażdżewska.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. PFRON podsumowuje 2022 rok i zapowiada nowości

od 16 lat

OWiT umożliwia wypróbowanie sprzętu

Jan Kostyszak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji "Pomost" zauważa, że wypróbowanie sprzętu przed jego kupnem jest bardzo racjonalnym rozwiązaniem. Jak dodaje, "Pomost" współpracuje również z osobami z Ukrainy, często ludźmi wycofanymi, z traumą. - Ten punkt będzie służył również im, aby mogli się tu spotkać, porozmawiać o swojej niepełnosprawności, zetknąć się z technologią, z którą wielu dotychczas nie miało kontaktu - mówi.

Andrzej Chromiński, wicestarosta świebodziński, zauważa, że "Pomost" zagospodarował budynek zajmowany wcześniej przez szkołę specjalną. - Cieszy to, że ten obiekt dalej służy społeczności lokalnej i że jest takie stowarzyszenie, które wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych - mówi.

Ośrodek stacjonarnie jest czynny od poniedziałku do czwartku, od godziny 15 do 18, konsultacje telefoniczne możliwe są od poniedziałku do piątku, od godziny 10 do 18. Projekt wyniósł 1 mln 85 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto