Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT za 2018. Fiskus przygotował za Ciebie rozliczenie roczne. Jak skorzystać z ulg? Jak odliczyć 1 procent? Jak rozliczyć się z małżonkiem?

red.
W tym roku fiskus wyręczy nas w przygotowaniu zeznania rocznego
W tym roku fiskus wyręczy nas w przygotowaniu zeznania rocznego 123rf
To prawdziwa rewolucja. Fiskus sam przygotował PIT za 2018 rok. W piątek, 15 lutego, ruszył specjalny portal podatkowy Twój e-PIT. Znajdują się w nim propozycje rocznego rozliczenia za 2018 r. Oznacza to, że podatnicy nie będą już musieli wypełniać dokumentów PIT 37 i PIT 38. Jak więc teraz będą mogli przekazać 1 procent, skorzystać z ulg lub rozliczyć się z małżonkiem? Co zrobić, gdy nie mamy internetu? Wyjaśniamy wątpliwości.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

  • Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Ministerstwo Finansów zapowiada, że w przyszłym roku automatycznie rozliczy także PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
  • Rozliczenia PIT-37 i PIT-38 są bezpłatne. Zostaną przygotowane na podstawie zgromadzonych przez fiskus danych. Nie trzeba składać żadnego wniosku.
  • Wypełnione formularze PIT-37 i PIT-38 będą dostępne od 15 lutego 2019 r. do 30 kwietnia 2019 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Po raz pierwszy w historii fiskus wypełni za podatników zeznanie roczne za 2018 r. Na to rozwiązanie czekało wiele osób, dla których wypełnienie PIT-a było sporym problemem. Teraz nie muszą już szukać pomocy u znajomych czy w biurach podatkowych i stać w kolejkach w urzędach skarbowych.

Po uruchomieniu Portalu Podatkowego Twój e-PIT, podatnik znajdzie w nim deklarację wstępnie rozliczoną przez fiskusa. Od jego decyzji zależeć będzie czy ją zaakceptuje, naniesie korekty, czy też rozliczy się samodzielnie.

Co e-PIT będzie zawierał?

Wypełniony przez fiskusa PIT będzie zawierał dane, które przekazał pracodawca (m.in. przychód, wysokość składek na ZUS, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu). Oprócz tego w elektronicznym formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci oraz informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1 proc. podatku. W zeznaniu znajdzie się też nr konta bankowego podatnika.
Wszystkie dane można skorygować. Można np. przeznaczyć 1 proc. podatku na inny cel.

Jak zalogować się do systemu i odnaleźć wypełniony PIT?

W serwisie podatki.gov.pl wybierz Twój e-PIT
Uwierzytelnij się
- jeżeli posiadasz profil zaufany użyj go
- jeżeli nie posiadasz profilu zaufanego wpisz swoje dane:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.

Po wpisaniu tych danych uzyskasz dostęp do swojego deklaracji podatkowej. Co możesz teraz zrobić?

Dane w deklaracji się zgadzają, nie chcesz nic zmieniać

Sprawdziłeś dane i wszystko się zgadza. Zaakceptuj, wyślij zeznanie i pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Poświadczenie Odbioru możesz przechowywać w formie elektronicznej lub wydrukować na drukarce.

Chcesz skorzystać z ulg, rozliczyć się z małżonkiem, zmienić dane dotyczące 1 proc.

System umożliwia nanoszenie zmian w zeznaniu podatkowym. Możesz:

  • wskazać inną organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 proc. podatku
  • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
  • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
  • jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:

    - wspólne z małżonkiem

    - jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Po wprowadzeniu zmian zaakceptuj PIT, wyślij go i pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

POLECAMY: Płaca minimalna w 2019 roku. Wysokość pensji minimalnej brutto i netto, stawki godzinowe. Zobacz, ile dostaniesz na rękę

Co się stanie jeśli nie sprawdzę w systemie rozliczenia za 2018 rok?

Jeśli nie zrobisz nic, 30 kwietnia 2019 r. Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone. Nie musisz się więc martwić, jeśli zapomniałeś zajrzeć do swojego rocznego rozliczenia. Jeżeli się okaże, że jednak konieczne byłyby poprawki, nie pozostaje Ci nic innego, jak złożyć korektę.

Chcę wypełnić PIT-a samodzielnie

Fiskus nie wprowadził obowiązku korzystania z wypełnionych formularzy. Możesz odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej sposób. Na dodatek nie musisz czekać aż nowa usługa Twój e-PIT zostanie uruchomiona. Swojego PIT-a możesz złożyć w formie papierowej w urzędzie skarbowym lub przesłać go elektronicznie za pośrednictwem portalu: podatki.gov.pl. W takim przypadku pod uwagę brany będzie PIT wypełnionego przez Ciebie, nawet jeśli nie odrzucić propozycji przygotowanej przez fiskusa.

Co zrobić, gdy nie mam internetu

Podatnicy nadal mogą rozliczać się w formie tradycyjnej, czyli na papierowych formularzach. Mogą je złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym.

Masz wątpliwości? Pytaj!

Resort finansów będzie wspierał podatników korzystających z nowej formy rozliczenia podatków za 2018 rok. Pytania będzie można zadawać telefonicznie lub mailowo, a także podczas czatu z konsultantem (będzie link na stronie).

Więcej udogodnień za rok

W 2020 r. z usługi Twój e-PIT będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Czytaj też: Karta Dużej Rodziny 2019. Teraz o zniżki mogą ubiegać się także rodzice dorosłych dzieci. Gdzie złożyć wniosek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto