Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po pięciu latach do kościółka w Kosieczynie wróciły organy. Co się z nimi działo? Poznaj historię!

Renata Zdanowicz
Prace przy instrumencie przeprowadzone przez Zakład Organmistrzowski Ars Organum trwały długo, bo aż pięć lat. - Dostaliśmy instrument w takim stanie, w jakim na ogół są instrumenty, kiedy przystępujemy do prac restauratorsko-konserwatorskich. Niesprawne i zniszczonone, nie nadają się zazwyczaj do obsługi liturgicznej, do czego były pierwotnie stworzone - mówi organmistrz Adam Olejnik.

W roku 2011 zapadła decyzja o przebudowie chóru i trzeba było zdemontować organy. Wykonała to firma Ars Organum z Głogusza, która przeniosła organy do swojej pracowni w celu ich naprawy i konserwacji. - To nie jest duży instrument. Kosieczyński kościół jest mały, drewniany, o bardzo ciekawej i ciepłej akustyce. Instrument, który tam zastaliśmy był właściwie nieużytkowany, trzeba go było poddać generalnym procesom restauracyjnym, by przywrócić mu dawną świetność. Jest to praca drobiazgowa, rzetelnie, skrupulatnie wykonana, zarówno pod kątem rzemieślniczym, jak i konserwatorskim, podczas której należy mieć na uwadze aspekt historyczny powstania instrumentu - tłumaczy nam Adam Olejnik, organmistrz z Głogusza.

Organy kosieczyńskie charakteryzują dwa okresy historyczne. Pierwszy to przypuszczalnie początek XIX wieku (możliwy również koniec XVIII wieku) . - Wskazuje na to konstrukcja wiatrownic i skala klawiatury manuałowej, która wynosi w tym przypadku cztery pełne oktawy (49 tonów) oraz klawiatury pedałowej, która ma dwie oktawy (24 tony) - ocenia A. Olejnik. Innym wyznacznikiem jest kształt klawiszy klawiatury manuałowej. Ich menzura, czyli wymiar, jest nietypowy dla późniejszego budownictwa organowego, po czym można wnioskować, iż były wytworzone z początkiem XIX wieku. Z tego okresu zachowała się też część materiału piszczałkowego, o czym świadczy sposób wykonania piszczałek drewnianych oraz sposób lutowania piszczałek metalowych. Potwierdzenia tezy o pochodzeniu kosieczyńskich organów z poczatku XIX w. doszukiwać się można także w widocznej w piszczałkach metalowych praktyce odlewania blachy.

Prace przy instrumencie przeprowadzone przez Zakład Organmistrzowski Ars Organum trwały długo, bo aż pięć lat. - Dostaliśmy instrument w takim stanie, w jakim na ogół są instrumenty, kiedy przystępujemy do prac restauratorsko-konserwatorskich. Niesprawne i zniszczonone, nie nadają się zazwyczaj do obsługi liturgicznej, do czego były pierwotnie stworzone - mówi organmistrz. Na czas prac organy zostały zdemontowane i zabrane z kościoła do pracowni, ponieważ wewnątrz świątyni rozpoczęły się wówczas zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie i budowlane. - Udało się nam przywrócić kosieczyńskim organom ich pierwotny stan i brzmienie - zapewnia pan Adam. - Brakujące pojedyńcze piszczałki lub ich całe szeregi odtworzyliśmy na podstawie prac badawczych, przeprowadzonych przede wszystkim w samym instrumencie.

Najstarszy drewniany kościół w Europie pięknieje, a organy dodadzą mu atrakcyjności. - Zapraszamy na Szlak Drewnianych Kościołów Regionu Kozła do jednego z 7 cudów Polski - zachęca ks. Zdzisław Przybysz proboszcz kosieczyńskiej parafii.

Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym tygodnika "Dzień za Dniem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto