MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek rolny 2024 - stawka znacznie wyższa od poprzedniej. Wszystkiemu winna cena żyta

Redakcja
Z obowiązku wyłączone są:

- użytki rolne klasy V, VI i VIz albo zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
- użytki ekologiczne, które mają symbol z literą „E”, na przykład E-N, E-PS, E-R,
- grunty w międzywałach i pod wałami przeciwpowodziowymi,
- grunty, które są wpisane do rejestru zabytków, jeśli zagospodarowujesz je i utrzymujesz zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- grunty, które jako działkowiec masz na terenie rodzinnych ogrodów działkowych,
- działki przyzagrodowe, jeśli należysz do rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz jesteś (wystarczy, że spełniasz tylko JEDEN z tych warunków):
* w wieku emerytalnym,
* inwalidą I albo II grupy,
* osobą z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
* osobą całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie albo niezdolną do samodzielnej egzystencji.
Z obowiązku wyłączone są: - użytki rolne klasy V, VI i VIz albo zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, - użytki ekologiczne, które mają symbol z literą „E”, na przykład E-N, E-PS, E-R, - grunty w międzywałach i pod wałami przeciwpowodziowymi, - grunty, które są wpisane do rejestru zabytków, jeśli zagospodarowujesz je i utrzymujesz zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, - grunty, które jako działkowiec masz na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, - działki przyzagrodowe, jeśli należysz do rolniczej spółdzielni produkcyjnej oraz jesteś (wystarczy, że spełniasz tylko JEDEN z tych warunków): * w wieku emerytalnym, * inwalidą I albo II grupy, * osobą z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, * osobą całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie albo niezdolną do samodzielnej egzystencji. pixabay.com/ylka2710
Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, a ta stawka jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2024. Ile wyniesie? Podatek rolny jest podstawową daniną, którą ponosi rolnik. Pieniądze zasilają budżet gminy lub miasta.

Spis treści

Stawka podatku rolnego 2024. Od czego zależy jej wysokość?

Podatek rolny ma 2 stawki i jest to równowartość 2,5 kwintala żyta – od 1 hektara przeliczeniowego za grunty gospodarstwa rolnego oraz równowartość 5 kwintali żyta – od 1 hektara za pozostałe grunty rolne, które podlegają podatkowi rolnemu. Dla formalności wyjaśnijmy, że kwintal jest nieco archaiczną jednostką masy i waży tyle, co 100 kilogramów.

Stawki podatku zależą od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów przed kwartałem, który poprzedza rok podatkowy. W 2023 roku było to 74,05 zł za 1 kwintal. Wysokość ceny skupu żyta ogłasza Prezes GUS w „Monitorze Polskim” do 20 października roku, który poprzedza rok podatkowy.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez GUS 19 października 2023 r., podstawą dla wyliczenia podatku rolnego w 2024 roku jest średnia cena 89,63 zł za 1 dt. Wzrost ceny wynosi zatem 15,58 zł z roku na rok. Rada gminy może obniżyć wymiar podatku na swoim terenie.

Zatem podstawowy wymiar podatku wyniesie w 2024 roku:

 • za grunty gospodarstwa rolnego (x2,5 kwintala) 224,07 zł
 • za pozostałe grunty rolne (x5 kwintali) 448,15 zł

Na poprzednie lata podatkowe stawka wynosiła:

 • 2023 - 74,05 zł/dt
 • 2022 - 61,48 zł/dt
 • 2021 - 58,55 zł/dt
 • 2020 - 58,46 zł/dt
 • 2019 - 54,36 zł/dt

Terminy płatności podatku rolnego

Podatek rolny można zapłacić w kasie gminy, przelewem na konto gminy albo inkasenta, którego wyznaczyła gmina, bywa nim sołtys. Płatności dokonuje się w 4 terminach i w 4 ratach, jednak w sytuacji, gdy cały podatek jest mniejszy niż 100 zł, płaci się raz w terminie płatności pierwszej raty:

 • do 15 marca,
 • do 15 maja,
 • do 15 września,
 • do 15 listopada.

Kto płaci podatek rolny w Polsce?

Zacznijmy o tego, za co płaci się podatek rolny. Za użytki rolne, czyli grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako:

 • R – orne,
 • S – sady,
 • Ł – łąki,
 • Ps – pastwiska,
 • Br – rolne zabudowane,
 • Wsr – pod stawami,
 • W – pod rowami.

Jeśli na gruntach rolnych prowadzimy działalność gospodarczą inną niż rolnicza – zamiast podatku rolnego musimy zapłacić podatek od nieruchomości.

Działalność rolnicza to produkcja: roślin (w tym roślin ozdobnych; owoców, warzyw, grzybów) albo zwierząt (hodowla przemysłowa na fermach; chów i hodowla ryb, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, w tym ptaków i owadów).
Obejmuje też materiał siewny, szkółkarski, materiał do hodowli i reprodukcji.

Kto płaci podatek rolny? Tu ustawodawca wymienia:

 • właściciel gruntu,
 • posiadacz samoistny, czyli jeśli używa gruntów jak właściciel, choć nim nie jest,
 • użytkownik wieczysty gruntów, które są własnością publiczną (państwową lub samorządową),
 • posiadacz gruntów publicznych na podstawie zawartej umowy lub bez takiej umowy,
 • dzierżawca gospodarstwa rolnego, czyli gruntów o powierzchni 1 hektara przeliczeniowego lub większych, które dzierżawi w ramach umowy o ubezpieczeniu społecznym rolników lub rencie strukturalnej.

Prawo podatkowe przewiduje sytuacje, w których nie trzeba płacić podatku stale lub zwolnienia i ulgi czasowe. Sprawdź w galerii, kto nie musi płacić podatku rolnego.

Źródła: GUS.gov.pl, www.gov.pl/web/gov/zaplac-podatek-rolny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek rolny 2024 - stawka znacznie wyższa od poprzedniej. Wszystkiemu winna cena żyta - Strefa Agro

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto