Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziwu godna liczba Pi ma nawet swoje święto. Obchodzili je też uczniowie szkoły w Ołoboku

Renata Zdanowicz
Tajemnicę liczby Pi zgłębiali uczniowie szkoły podstawowej w Ołoboku
Tajemnicę liczby Pi zgłębiali uczniowie szkoły podstawowej w Ołoboku archiwum szkoły
Matematyki nie lubi większość z nas, lub raczej się jej boi. Nauczyciel ze szkoły podstawowej w Ołoboku postanowił oswoić z tą nauką nie tylko uczniów, ale też mieszkańców. Jak wypadło pierwsze święto liczby Pi?

Dlaczego światowe obchody liczby Pi przypadają 14 marca? - Marzec jest trzecim miesiącem w roku a dzień jest 14, co daje z zapisu amerykańskiego 3,14 (przybliżoną wartość liczby Pi - red.) - tłumaczy nauczyciel matematyki Wojciech Ryczek.

O podziwu godnej liczbie Pi, przekonywała nawet nasza noblistka Wisława Szymborska, która poświęciła jej jeden ze swoich wierszy pt. „Wielka liczba”. Nic więc dziwnego, że 14 marca w szkole podstawowej w Ołoboku również świętowano Dzień Liczby Pi. - Chodzi o to, by popularyzować matematykę. Wiem, że szkoła podstawowa za bardzo nie przystaje do liczby Pi. Dopiero w ósmej klasie pojawiają się tematy z nią związane. Ale tak naprawdę chodzi o to, by dzieciaki wiedziały, że coś takiego jest - przekonuje matematyk. Dodaje, że również na ogrodzeniu szkoły zawiśnie baner informujący wszystkich mieszkańców o tym wydarzeniu.

Natomiast szkoła została udekorowana symbolami wykonanymi przez uczniów. Poza tym uczniowie klasy siódmej przygotowali gazetkę zawierającą ciekawostki, historię liczby Pi, wiersze. A na sali gimnastycznej przedstawili krótką prezentację.

Uczniowie wzięli udział w recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi” oraz konkursie na zapamiętanie jak największej ilości cyfr rozwinięcia liczby pi. Wśród kilkunastu uczestników czworo uczniów zrobiło ogromne wrażenie ilością zapamiętanych cyfr. Czwartoklasista Kacper Koczan zapamiętał 62 cyfry, Paweł Ruszel - 60 cyfr, a po 30 Martyna Sembratowicz i Natalia Boreta. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Był to pierwszy taki dzień w Szkole Podstawowej w Ołoboku, ale na pewno nie ostatni. W planach jest kontynuowanie tej inicjatywy w następnych latach i być może rozszerzenie konkursu na inne szkoły.
Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto