Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pół jeziora w szlamie - alarmuje Czytelnik o tym, co dzieje się z jeziorem Lubie w gminie Lubrza

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dlaczego woda w jeziorze Lubie jest taka brudna? - pyta Czytelnik. Przypuszczenia znamy, a na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać.
Dlaczego woda w jeziorze Lubie jest taka brudna? - pyta Czytelnik. Przypuszczenia znamy, a na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Archiwum Czytelnika z gm. Lubrza
Czytelnik zaalarmował "GL": Ktoś zatruł jedno z najczystszych jezior w województwie lubuskim. Pół jeziora Lubie w szlamie. Całe jest w płatkach jakiejś substancji. Przyjechali inspektorzy z Zielonej Góry, pobrali próbki. Czy są powody do zmartwień?

Proszę o interwencję w sprawie jeziora Lubie w gminie Lubrza. To jedno z najczystszych jezior w Lubuskim ktoś zatruł je. Niestety skala powala - napisał do nas mieszkaniec miejscowości. - Pół jeziora w szlamie, a całe w płatkach jakiejś substancji. Straż była i nie podjęli zadań ze względu na to, że fale wymieszały wodę z tą substancja.

Jezioro Lubie - nie ma mowy o zrzucie fekaliów czy nieszczelności szamba

Co się dzieje z jeziorem o powierzchni 28,4 m i maksymalnej głębokości 35 m (średnia 13.8 m)? Wody jeziora zasilane są przede wszystkim spływem powierzchniowym ze zlewni oraz dopływem wód podziemnych. Jakość wód? Jezioro Lubie kwalifikuje się do II klasy jakości.
- O tym, że coś się dzieje z jeziorem poinformował nas wędkarz. Obeszliśmy je dookoła. Sprawa nie dotyczy pół jeziora, to przesada. Ale cieszę się, że mieszkańcy reagują na takie sytuacje - mówi wójt gminy Lubrza Ryszard Skonieczek. - Poinformowałem o tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. Przyjechali inspektorzy pobrali próbki. Ale już na wstępie zaznaczyli, że nic złego się nie stało. Gdyby były np. jakieś zrzuty fekaliów czy wyciek z szamba, byłoby czuć zapach. Tymczasem zmiana jeziora jest bezwonna. Nie stwierdzono azotanów.

Jezioro Lubie - to najprawdopodobniej spóźniony zakwit sinic

Kiedy inspektorzy pojawili się kolejnego dnia, zanieczyszczenie było znacznie mniejsze. Woda się sama oczyszcza. Jest tylko w jednym miejscu, przy brzegu. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Mówią: niech to zneutralizowanie postępuje, skoro tak szybko jakość wody się poprawia...
- Ze wstępnych ustaleń wynika, że to spóźniony zakwit sinic - informuje wójt. - Jednak na oficjalne dane i protokół z kontroli musimy poczekać do przyszłego tygodnia. Wtedy przekażemy szczegółowe informacje.
Zobacz też wideo: Jezioro Reczynek ,,umiera"? Wody wciąż ubywa. Co będzie dalej?

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto