Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porody rodzinne w szpitalu w Świebodzinie znowu możliwe. Trzeba przestrzegać ustalonych zasad

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Porodówka w Świebodzinie przygotowana na porody rodzinne z nowymi zasadami. Na oddziale noworodkowym czuwa lek. Andrzej Lipski
Porodówka w Świebodzinie przygotowana na porody rodzinne z nowymi zasadami. Na oddziale noworodkowym czuwa lek. Andrzej Lipski Wiesław Zdanowicz
W szpitalu w Świebodzinie powróciła możliwość porodów rodzinnych. Rodzącej towarzyszyć może jedna osoba, która zobowiązana jest dostosować się do ustalonych przez szpital zasad reżimu sanitarnego. Sprawdziliśmy, jakie to są zasady?

Nowe zasady porodów rodzinnych

W celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pacjentce, jak i personelowi medycznemu osoba towarzysząca przyszłej mamie musi dostosować się do pewnych wymogów. Na czym polegają nowe zasady porodów rodzinnych?

Ojciec dziecka, lub inna bliska osoba towarzysząca, może dołączyć do kobiety rodzącej dopiero od aktywnej fazy porodu, którą określi lekarz położnik. Do tego czasu osoba towarzysząca dla własnego bezpieczeństwa powinna pozostawać poza szpitalem. O postępie porodu i możliwości dołączenia do rodzącej na sali porodowej osoba towarzysząca powiadomiona zostanie telefonicznie przez rodzącą lub personel sali porodowej.

To trzeba wiedzieć!

Oczywistym jest, że osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie oraz wchodzić na teren szpitala.

Przekraczając próg szpitala należy pamiętać o:
- zdezynfekowaniu rąk w wyznaczonym do tego celu miejscu
- wypełnieniu ankiety epidemiologicznej
- zmierzeniu temperatury ciała.

Poród możliwy bez maseczki

Osoba towarzysząca rodzącej zobowiązana jest do noszenia maski, rękawiczek jednorazowych oraz fartucha ochronnego przygotowanego przez szpital. Za to rodząca nie musi przebywać w masce, chyba że wyrazi taką wolę. Wyjątek stanowią rodzące w trakcie kwarantanny lub izolacji, które ze względu na ochronę personelu powinny być przez cały czas trwania porodu zaopatrzone w maskę.

Kangurowanie maluszka

W trakcie porodu osoba towarzysząca nie może opuszczać sali porodowej. Za to po porodzie może pozostać z mamą dzidziusia w sali porodowej do dwóch godzin, po czym zobowiązana jest opuścić salę porodową i oddział.

Pacjentka, u której z przyczyn nagłych musi być wykonane cięcie cesarskie może wyrazić zgodę na tzw. kangurowanie dziecka przez osobę towarzyszącą, również do dwóch godzin po porodzie.
Zaś w przypadku planowanego cięcia cesarskiego u pacjentki, osoba towarzysząca może przebywać w oddziale położniczym od momentu przekazania ciężarnej pod opiekę zespołu położniczego i pozostać w nim wraz z możliwością kangurowania (do dwóch godzin po operacji).

Personel zachęca pary planujące poród w szpitalu do dobrowolnej, 14-dniowej izolacji domowej w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia COVID-19

- zaznacza Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital.

Uwaga! Osoby towarzyszące, które w opinii personelu sali porodowej, rażąco naruszą zasady reżimu sanitarnego ustalonego w sytuacji pandemii COVID-19, zostaną poproszone o opuszczenie sali porodowej.

Trwa głosowanie...

Czy poród rodzinny to dobry pomysł?

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Małgorzata Rozenek-Majdan: Mam termin na początek czerwca

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto