Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat świebodziński. W sprawie wody w kilku wsiach jest nowy komunikat sanepidu. Czy można już w pełni korzystać z wody z kranu?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Woda w wymienionych miejscowościach może być używana tylko do spłukiwania w wc.
Woda w wymienionych miejscowościach może być używana tylko do spłukiwania w wc. Mariusz Kapała
W poniedziałek, 22 stycznia świebodziński sanepid wydał komunikaty w sprawie jakości wody z trzech stacji uzdatniania wody w gminie Lubrza w powiecie świebodzińskim. Mieszkańcy mogli do tej pory korzystać z wody wyłącznie z cysterny, która przyjeżdżała do kilku wsi.

AKTUALIZACJA
Poniedziałek, 22 stycznia
Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna w Świebodzinie w poniedziałek, 22 stycznia wydała trzy komunikaty w sprawie jakości wody z trzech stacji uzdatniania wody Mostkach, Staropolu i Romanówku. We wszystkich miejscach woda spełnia wymagania Ministra Zdrowia określone w rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Woda w gm. Lubrzy. Nie wolno pić, ani używać do mycia

Sytuacja dotyczy mieszkańców miejscowości: Lubrza, Romanówek, Nowa Wioska, Staropole, Boryszyn, Mostki, Przełazy, Zagórze i Laski. Urząd Gminy w Lubrzy od 16 stycznia na bieżąco informuje o sytuacji związanej ze znaczącym pogorszeniem jakości wody w gminie.

W poniedziałek, 15 stycznia Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna pobrała próbki wody do badania ze stacji uzdatniania wody w Mostkach, Staropolu i Romanówku. Dwa dni później wyniki potwierdziły, że w wodzie z każdej stacji obecne są enterokoki kałowe, a w Romanówku też bakterie grupy coli.

Świebodziński sanepid w środę zakazał używania wody z tych ujęć do picia i mycia. Nie wolno tej wody używać do przygotowania posiłków, mycia owoców i naczyń, ani do prania. Może być tylko stosowana w spłuczkach wc.

- Wszyscy pili przez trzy dni jak nie lepiej. O co ta cała wojna? Ja się dziś kąpałam i w każdy dzień i żyję. Wodę bada się wyrywkowo kochani. Wiele razy spożywaliście wodę niezdatną do picia - napisała na profilu Urzędu Gminy Lubrza na Facebooku jedna z internautek, odpowiadając na komentarze mieszkańców w sprawie komunikatu ze środy, po badaniach z poniedziałku.

Gmina Lubrza. Podjęte działania

Również w środę, 17 stycznia Samorządowy Zakład Budżetowy w Lubrzy rozpoczął chlorowanie wody, w czwartek odbyło się płukanie sieci.

– Przedwczoraj zachlorowaliśmy wodę, wczoraj wypłukaliśmy, dzisiaj pobieramy próbki wody do badania i wieziemy do akredytowanego laboratorium – mówi Honorata Kuriata, dyrektor zakładu. – Nie wiemy, co się stało. Chodziliśmy przy ujęciach, przy zbiornikach, sprawdzaliśmy. Nie mam pojęcia, co jest przyczyną zanieczyszczenia.

Dostawy wody. Jest nowy harmonogram

Od piątku, 19 stycznia obowiązuje nowy harmonogram dowozów wody beczkowozami do mieszkańców. Do przedszkoli w Mostkach i Lubrzy jedzie nie tylko cysterna, ale dowożona jest też woda butelkowana. Pod szkołę w Lubrzy cysterna przyjeżdża codziennie o godz. 6 rano i jedzie dalej do mieszkańców.

– W poniedziałek będziemy mieli wyniki, czy woda jest już zdatna. Jeśli tak będzie, wtedy sanepid podejmie decyzję o przywróceniu jej do użycia. Enterkoki nie mogą być w wodzie do picia, zawartość musi wynosić zero – podkreśla szefowa zakładu budżetowego.

Czytelniczka, która zgłosiła sprawę zanieczyszczenia też zastanawia się nad przyczyną. – Może warto, aby zbadała to Policja – sugeruje.

Enterokoki. Co to jest?

Enterokoki to inaczej paciorkowce kałowe. Bakterie te występują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Inspektorzy sanitarni wyjaśniają, że „bakterie te stanowią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt. Stają się chorobotwórcze, gdy zlokalizują się w tych częściach ciała, w których normalnie nie przebywają. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego powodują objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych”. Na zakażenia enterokokami szczególnie narażone są noworodki i małe dzieci.
Enterokoki to też pożyteczne drobnoustroje stosowane w produkcji surowych wędlin dojrzewających i serów.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Ługi Górzyckie. Będzie nowa hydrofornia i rurociągi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto