Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie szczyci się świetnie wyposażonymi warsztatami szkolnymi. Uczniowie odnoszą sukcesy

Renata Zdanowicz
Powiatowy Zespół Szkół ma się czym pochwalić. Kształci uczniów na nowoczesnych warsztatach szkolnych. Na zdjęciu od lewej: Dawid Rokicki, nauczyciel zawodu Wiktor Koperkiewicz i utytułowany ślusarz Bartosz Nitecki
Powiatowy Zespół Szkół ma się czym pochwalić. Kształci uczniów na nowoczesnych warsztatach szkolnych. Na zdjęciu od lewej: Dawid Rokicki, nauczyciel zawodu Wiktor Koperkiewicz i utytułowany ślusarz Bartosz Nitecki Renata Zdanowicz
Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie po raz jedenasty zawalczył w wojewódzkim konkursie o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej. Reprezentanci zostali wyłonieni w eliminacjach wewnątrzszkolnych.

Weliminacjach wzięło udział 20 uczniów klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie ślusarz. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwóch najwyżej ocenionych przez komisję uczniów: Bartosz Nitecki i Dawid Rokicki, obaj z klasy 3SJ. Etap II odbył się 11 kwietnia w Szprotawie. W części pisemnej uczniowie odpowiadali na 40 pytań testowych z zakresu technologii mechanicznej, rysunku zawodowego i bhp. Część praktyczna polegała na wykonaniu elementu według rysunku. Oceniana była dokładność wykonania, estetyka elementu, bhp podczas pracy i czas poświęcony na zadanie.

Najlepszym ślusarzem w województwie został Bartosz Nitecki. - Trudno było wygrać, bo byli też uczniowie, którzy rok temu zdobyli pierwsze miejsce w tym konkursie. Jednak udało mi się - mówi Bartek. Nasz drugi reprezentant - Dawid Rokicki, zajął szóste miejsce.

Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie zdobył trzecią lokatę w województwie za ZSZ w Szprotawie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach.

Co laureaci mówią o swoim zawodzie? - Ślusarz kiedyś to był tylko pilnik. Teraz można się rozwijać - podkreślają i dodają, że wiele zawdzięczają praktykom w lokalnej firmie Seco/Warwick. - Tam ślusarzy potrzebują. Odbyliśmy 3-miesięczne praktyki, zdobyliśmy dużo doświadczeń, czytaliśmy rysunek. Ta praktywka nam bardzo dużo dała - mówi Bartek. - Mieliśmy tam swojego opiekuna i on nas przydzielał do brygad. Przeszliśmy wszystkie działy, kontrolę jakości i montaż.

- W Seco nauczyliśmy się i zobaczyliśmy jak w takim zakładzie ludzie pracują. Pokazali nam rysunek i jak oni pracują, jak to wszystko się odbywa. Traktowali nas jak pracowników. Było bardzo fajnie - zaznacza Dawid.

Po praktyce obaj mają już zapewnioną pracę w firmie. Ale chłopaki mają też ambicje. Chcą zdawać maturę i wcale nie mówią, że to będzie koniec ich edukacji.

Obaj podkreślają też, jak wiele zawdzięczają szkole. - Nasza szkoła jest bardzo dobrze wyposażona, w tym roku zostało zakupione bardzo dużo nowego sprzętu. Tutaj jest naprawdę złoto, mieliśmy porównanie w szkole w Szprotawie.

- Zachęcamy kolegów do przyjścia. Można dużo kursów narobić, idąc do pracy mamy dodatkowe uprawnienia. No i nauczyciele są w porządku, dużo pomagają, poświęcają swój wolny czas, żeby przygotować nam materiał na następny dzień - dodają .

ZOBACZ TAKŻE: JAK PROMUJE SIĘ PZS W ŚWIEBODZINIE

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto