Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie wszyscy codziennie to robimy. Wydaje się niewinne, a może doprowadzić do demencji

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Robimy to w pracy, w środkach transportu czy odpoczywając. Nie możemy się mu oprzeć, kiedy czekamy w kolejce do lekarza czy na przystanku. Robimy to, jedząc i czytając. Spędzamy na tej czynności niewiarygodnie wiele godzin. Naukowcy ostrzegają, że przez nią znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia demencji.

Spis treści

Codzienna czynność, która przyczynia się do demencji. Naukowcy biją na alarm

Dorośli, którzy większą część dnia spędzają na siedzeniu, są bardziej podatni na demencję – tak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA. Wykazało ono, że osoby w wieku 60 lat i starsze, które spędzają ponad 10 godzin dziennie na takich czynnościach jak siedzenie podczas oglądania telewizji lub prowadzenie samochodu, mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju demencji.

Starsza para ogląda film w telewizji
Ponad 10 godzin dziennie spędzanych na tej czynności naraża na zwiększone ryzyko rozwoju demencji. DCStudio/freepik

Naukowcy są zaniepokojeni tym odkryciem. Statystyczny Europejczyk spędza 10 godzin dziennie w pozycji siedzącej, statystyczny Amerykanin – 13.

W badaniu wzięło udział niemal 50 tys. dorosłych osób powyżej 60 roku życia. Na nadgarstkach mieli akcelerometry, które mierzyły ich ruch przez 24 godziny na dobę przez tydzień. Choć na początku badania nie zdiagnozowano u nich demencji, to z biegiem czasu (i siedzenia) następowały zmiany.

Siedzący tryb życia powoduje demencję?

Naukowcy wykorzystali algorytm uczenia maszynowego do analizy zbioru danych z odczytów akcelerometru i sklasyfikowania zachowań na podstawie różnej intensywności aktywności fizycznej osób biorących udział w badaniu.

Dzięki systemowi sztucznej inteligencji naukowcy mogli rozróżnić różne rodzaje aktywności i snu, przez co została zapewniona obiektywna miara czasu, jaki każda osoba spędzała na wykonywaniu różnych rodzajów siedzącego trybu życia.

Po średnio sześciu latach obserwacji badacze wykorzystali dokumentację szpitalną i dane z rejestru zgonów, aby ustalić diagnozę demencji. Okazało się, że 414 uczestników miało problemy neurologiczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Naukowcy dokonali korekty pod kątem czynników takich jak:

  • wiek,
  • płeć,
  • poziom wykształcenia,
  • pochodzenie etniczne,
  • choroby przewlekłe,
  • genetyka,
  • styl życia (aktywność fizyczna, dieta, palenie i spożywanie alkoholu, stany psychiczne).

Odkryli, że siedzący tryb życia był powiązany ze zwiększonym ryzykiem demencji wśród uczestników.

Praca biurowa a ryzyko demencji. Co mówią naukowcy?

Pewna ilość siedzenia nie była powiązana z demencją.

– Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że ryzyko demencji zaczyna gwałtownie rosnąć po 10 godzinach spędzonych w pozycji siedzącej każdego dnia, niezależnie od tego, jak ten czas został zgromadzony – powiedział autor badania Gene Alexander z Uniwersytetu w Arizonie.

Może to sugerować, że całkowity czas spędzony w pozycji siedzącej wpływa na związek między siedzącym trybem życia a zagrożeniem demencją. Co jednak ważne, mniejsza ilość siedzenia (do ok. 10 godzin) nie była powiązana ze zwiększonym ryzykiem. Naukowcy wzywają do dalszych badań, które pomogą ustalić związek przyczynowy i to, czy aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Co zaś tyczy się ludzi wykonujących pracę biurową, powinni być spokojni, jeżeli długie okresy siedzenia są przerywane, ograniczając tym samym łączny czas spędzony w pozycji siedzącej.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prawie wszyscy codziennie to robimy. Wydaje się niewinne, a może doprowadzić do demencji - Strona Zdrowia

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto