Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy autostradzie A2 stanęły defibrylatory. Ratujące życie urządzenia są też w powiecie świebodzińskim

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wzdłuż całej Autostrady Wielkopolskiej pojawiły się automatyczne defibrylatory.
Wzdłuż całej Autostrady Wielkopolskiej pojawiły się automatyczne defibrylatory. Fot. Autostrada Wielkopolska
Spółka Autostrada Wielkopolska zakupiła w sumie 22 defibrylatory. Część z nich jest już dostępna. Poprzez przywrócenie prawidłowego rytmu serca pomagają w ratowaniu życia.

Aby uratować człowieka, mamy czasem zaledwie kilka minut na reakcję. Oprócz wezwania karetki czy uciskania klatki piersiowej możemy też wykorzystać automatyczny defibrylator. Takie urządzenia coraz częściej są instalowane w urzędach oraz miejscach publicznych. Teraz sprzęt pojawił się także wzdłuż całej Autostrady Wielkopolskiej.

Są w Miejscach Obsługi Podróżnych

Sześć defibrylatorów zamontowano między Świeckiem a Nowym Tomyślem. Znajdują się one na terenie województwa lubuskiego:

  • MOP Sosna w gminie Słubice
  • MOP Gnilec w gminie Słubice
  • MOP Koryta w gminie Torzym
  • MOP Walewice w gminie Torzym
  • MOP Rogoziniec w gminie Zbąszynek
  • MOP Chociszewo w gminie Trzciel

Dziewięć kolejnych zostało zainstalowanych między Nowym Tomyślem a Koninem - na MOP Wytomyśl, MOP Dopiewiec, MOP Konarzewo, MOP Sołeczno, MOP Gozdowo, MOP Skarboszewo, MOP Lądek, MOP Osiecza III i MOP Osiecza II. Siedem defibrylatorów wciąż czeka na montaż.

Pomoc w nagłych przypadkach

Zestawy zostały umieszczone na budynkach toalet. Każdy składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego ze zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami. Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato.

To sprzęt, który może bezwzględnie uratować czyjeś życie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale jeśli na jednym z naszych MOP bądź gdzieś na autostradzie wystąpi potrzeba użycia defibrylatora, chcielibyśmy, aby była taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie kolejnych fal pandemii natychmiastowy dostęp do fachowej pomocy medycznej może być w niektórych przypadkach ograniczony, a przyjazd karetki wydłużony. Dlatego zdecydowaliśmy się na instalację urządzeń, które usprawnią udzielanie pierwszej pomocy i zwiększą szanse na przeżycie chorego w oczekiwaniu na ratowników medycznych - mówi Krzysztof Andrzejewski z zarządu AWSA.

Defibrylator podpowiada co robić

Każdy defibrylator dostępny dla podróżujących autostradą jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku podpowiada co robić. Dzięki temu nawet osoby, które nie mają odpowiedniego przeszkolenia, mogą uratować komuś życie.

W sytuacji, kiedy czekamy na przyjazd pogotowia ratunkowego do kogoś, kto stracił przytomność, udzielenie pomocy poszkodowanemu i rozpoczęcie defibrylacji w ciągu kilku pierwszych minut od utraty przytomności zwiększa jego szanse na przeżycie o kilkadziesiąt procent. Z kolei każda minuta zwłoki w rozpoczęciu defibrylacji zmniejsza te szanse - tłumaczy Krzysztof Andrzejewski.

Urządzenia są monitorowane, a szafki, w których się znajdują, zostały skomunikowane między innymi z centrum zarządzania autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora będzie odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto