Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Lubuskiem! Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świebodzinie również wydał komunikaty

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wirus ptasiej grypy dotarł do województwa lubuskiego
Wirus ptasiej grypy dotarł do województwa lubuskiego pixabay.com
Pod koniec grudnia stwierdzono pierwszy przypadek ptasiej grypy w województwie lubuskim w 2022 roku. Na promenadzie nad jeziorem Sławskim spacerujący mieszkańcy znaleźli dziką gęś. Informacje przekazano straży miejskiej, która poinformowała Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jak się okazało, gęś chorowała na ptasią grypę.

Powiat wschowski i nowosolski - wydano rozporządzenie

W związku z dodatnim wynikiem testu wojewoda lubuski wydał rozporządzenie w sprawie strefy objętej zakażeniem u ptaków dzikich na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego. W związku z rozporządzeniem, na terenie powiatów wprowadzono specjalne restrykcje, między innymi utrzymywanie oraz karmienie i pojenie ptaków w odosobnieniu, aby ograniczyć kontakt z ptactwem dzikim. Zabezpieczenia mają służyć zapobiegnięciu rozprzestrzenienia się wirusa grypy ptaków na pozostałą część województwa lubuskiego.

Na terenie pozostałych powiatów naszego województwa organy Inspekcji Weterynaryjnej pozostają w stanie wzmożonej gotowości i na bieżąco monitorują sytuację epizootyczną związaną z grypą ptaków na terenie swoich powiatów oraz powiatów ościennych z sąsiednich województw - informuje Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Joanna Kokot-Ciszewska. - Stopień zagrożenia jest bardzo wysoki - uprzedza lekarz.

Apel o zgłoszenia

Ponadto powiatowi lekarze weterynarii wydają prośby o zgłaszanie padłych ptaków dzikich. W przypadku znalezienia martwego osobnika lub takiego, u którego widoczne są jakiekolwiek objawy (np. nienaturalny skręt szyi) nie należy go dotykać, ale zostawić w miejscu znalezienia i powiadomić służby np. policję, straż miejską, bądź zgłosić fakt bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii, podając lokalizację i opisując objawy.

Zobacz też: Ptasia grypa w Augustowie/fot. TVP3 Białystok

Ptasia grypa - zalecenie dla hodowców

Gospodarstwa utrzymujące drób oraz przemysłowi hodowcy także mają zalecenia, których powinni się stosować, a wśród nich znajdują się odpowiedni sposób karmienia, przetrzymywania ptaków oraz ich izolacja. - Podkreślić należy, że każda informacja o niepokojących objawach chorobowych lub padnięciach drobiu powinna być niezwłocznie przekazana do właściwego powiatowego lekarza weterynarii - zaznacza Kokot-Ciszewska.

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie ich gatunki, zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących.

Ptasia grypa. Czy jest szkodliwa dla człowieka?

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Mimo wszystko wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto