MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo św. Urbana I w Zielonej Górze do przebudowy. Powstanie tu rondo turbinowe

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rondo św. Urbana I będzie przebudowane. Miasto podpisało w poniedziałek umowę na przygotowanie projektu. Roboty budowlane ruszyłyby w przyszłym roku. Chodzi o to, by poprawić przepustowość przez stworzenie ronda dwupasmowego, turbinowego. Ale to jeszcze nie koniec planowanych zmian…

Prezydent Marcin Pabierowski zaprosił w poniedziałek dziennikarzy na podpisanie umowy z wykonawcą projektu, dotyczącego przebudowy ronda św. Urbana I. Inwestycji domagali się mieszkańcy, którzy narzekali do duże korki w tym miejscu.

Rondo będzie nowoczesne, dwupasmowe, turbinowe

- Mieszkańcy nie tylko Raculi czy Drzonkowa od dłuższego czasu zwracali uwagę na problem korków przy rondzie św. Urbana I. Nie tylko w godzinach szczytu trudno dostać się do centrum miasta – mówi Marcin Pabierowski. - To miejsce, czyli wjazd do tzw. starej Zielonej Góry blokuje się nie tylko w czasie meczy żużlowych na pobliskim stadionie, nie tylko w okolicy 1 listopada, kiedy jest zwiększony ruch na cmentarzu czy podczas Winobrania. Pamiętajmy też, że liczba samochodów w mieście ciągle się zwiększa. Stąd konieczność przebudowy ronda, na nowoczesne, dwupasmowe, turbinowe. To pierwszy element przebudowy układu komunikacyjnego miasta.
Prezydent dodaje, że w poniedziałek podpisano umowę na wykonanie projektu. Kolejny przetarg będzie ogłoszony na wykonanie zadania.
Gospodarz miasta uważa, że realizowanie inwestycji dwuetapowo jest lepsze. Lepiej zarządza się funduszami i kontroluje wykonanie zadania.

Może zmieni się też ulica Wrocławska i zyska pasy ruchu

- Po wstępnych analizach na kierunkach Nowa Sól i centrum Zielonej Góry na rodzie jak i przed nim będą cztery pasy ruchu – mówi Maciej Emilianów, wykonawca projektu (firma Emawy). - Z geometrii ronda zmieni się to, że dodamy pas ruchu na wyspie wewnętrznej i delikatnie poszerzymy na zewnątrz, zlikwidujemy prawoskręt Pileckiego – Wrocławska. Funkcję tę przejmie rozbudowane rondo. Drobne zmiany pojawią się na ciągu pieszo-rowerowym.
Do połowy grudnia 2024 r. powstanie dokumentacja projektowa tego zadania, jej koszt to 68.511 zł.
Warto dodać, że miasto chce poddać analizie cały odcinek ulicy Wrocławskiej, żeby jezdnia miała po dwa pasy, jeśli będą możliwości i fundusze na ten cel.

Przeczytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rondo św. Urbana I w Zielonej Górze do przebudowy. Powstanie tu rondo turbinowe - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto