Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza IX edycja konkursu "Dzieje ziemi świebodzińskiej"! Jakie wyzwania czekają uczestników w tym roku?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W tym roku odbędzie się już IX edycja konkursu.
W tym roku odbędzie się już IX edycja konkursu. Anna Moyseowicz
Ruszyła IX edycja popularnego i lubianego konkursu wiedzy o ziemi świebodzińskiej. Choć finał odbędzie się dopiero w grudniu, już teraz chętni pilnie się przygotowują. Trwają etapy szkolne.

Konkurs skierowany jest do uczniów VII-mych, VIII-mych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich na terenie powiatu świebodzińskiego i gminy Świebodzin.

Terminy konkursu:
a) etap szkolny 24.10.2022-25.11.2022 – wewnątrzszkolne eliminacje do etapu finałowego konkursu przeprowadzone według schematu ustalonego przez nauczyciela-opiekuna, które z danej szkoły wyłonią maksymalnie trzech uczestników etapu finałowego.

b) etap finałowy 12-14.12.2022 – sprawdzian ustny w postaci odpowiedzi na wylosowany zestaw trzech pytań z historii miasta i regionu (od 0 do 3 punktów), odpowiedzi na wylosowane pytanie dotyczące biografii ważnej postaci z dziejów miasta i regionu (od 0 do 2 punktów), trafne rozpoznanie i zlokalizowanie sześciu charakterystycznych miejsc lub obiektów położonych w obrębie Świebodzina i na obszarze ziemi świebodzińskiej (od 0 do 6 punktów) oraz przedstawienie prezentacji multimedialnej (od 0 do 10 punktów) wybranej z listy przygotowanej przez organizatora. Uczeń ustnie omawia prezentację multimedialną składającą się z maksymalnie 10 slajdów przez 10 minut. Kategoriami oceny prezentacji będzie zgodność przedstawienia prezentacji z wybranym tematem, dobór materiału ilustracyjnego oraz dyscyplina czasowa.

Jak mówi Tomasz Plichta, koordynator konkursu "Dzieje Ziemi Świebodzińskiej", organizowanego przez Muzeum Regionalne w Świebodzinie, etapy są takie same, jak w zeszłym roku. - Szkoły w sposób uznany przez siebie wyłaniają grupę do trzech uczniów, ale oczywiście wisienką na torcie jest etap finałowy, który rozgrywa się w naszym muzeum. Jego data może być płynna. Do 25 listopada powinny spłynąć do nas wszystkie zgłoszenia do szkół, a następnie przygotowujemy etap finałowy, który potrwa kilka dni, okres ten zależny jest od liczby uczestników, którzy przejdą przez etap szkolny - mówi.

Tak samo, jak w zeszłym roku uczniowie zmierzą się z 3 pytaniami, które wylosują. Ponadto będą mieli za zadanie rozpoznać sześć miejsc z powiatu świebodzińskiego na podstawie dawnych fotografii. Pojawi się również pytanie biograficzne, uczestnik będzie musiał wskazać, kim jest postać opisana w życiorysie. Kolejna część to prezentacja. Tematy prezentacji są nieco inne niż w zeszłym roku, ale reguły takie same, czyli do 10 slajdów i do 10 minut prezentacji. Uczestnicy mają prawo zapoznać się z pytaniami i tematami prezentacji na stronie internetowej muzeum.

Przykładowe pytania:

  • Jakie wydarzenie dało początek badaniom archeologicznym na Ziemi Świebodzińskiej?
  • Co robił cech sukienników w Świebodzinie z tkaninami wełnianymi w trzech młynach w wieku XVIII?
  • Jaka rodzina wyróżniała się wśród świebodzińskich browarników?
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto