Ruszyło głosowanie na projekty w świebodzińskim Budżecie Obywatelskim 2022

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Ruszyło głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim 2022
Ruszyło głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim 2022 Mariusz Kapała
Udostępnij:
Rozpoczęło się głosowanie na projekty Budżecie Obywatelskim Gminy Świebodzin 2022. Na realizację pomysłów mieszkańców przeznaczono ponad 800 tysięcy złotych.

Cztery zadania w świebodzińskim Budżecie Obywatelskim 2022

Na realizację pomysłów świebodzinian czeka 814 120 złotych, które zostanie rozdysponowane na cztery zadania:

 • 488 472 zł - na duże zadania inwestycyjne,
 • 162 824 zł - na małe zadania inwestycyjne,
 • 81 412 zł - na projekty miękkie,
 • 81 412 zł - projekty ekologiczne.

Projekty są realizowane do wyczerpania środków w danej kategorii. Pierwszeństwo mają te z największą liczbą głosów.

Paweł Pytel, kierownik Wydziału Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich podkreśla, że gmina coraz bardziej stawia na ekologię.

W zeszłym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy nową kategorię, czyli projekty ekologiczne. Chcemy iść z duchem czasu, uwrażliwiać ludzi na te wyzwania, przed którymi stoimy. To wielowymiarowe podejście, bo projekty mogą obejmować także edukację ekologiczną - mówi.

Wnioski w Budżecie Obywatelskim Gminy Świebodzin 2022

W tym roku złożono 36 wniosków. Z powodu braków formalnych odrzucono jeden, a z powodu braków merytorycznych pięć wniosków. Do głosowania przyjęto 30 zadań, w tym siedem dużych, siedem małych, 10 na projekty miękkie i sześć na ekologiczne.

Swoje projekty opisują sami mieszkańcy.

Projekty miękkie:

 • Dyskusyjne Spotkania Filmowe w Spince,
  W ramach wydarzenia planowane jest przygotowanie 6 spotkań (w wybranych dniach w ciągu roku) podczas, których odbędzie się 6 pokazów polskich filmów krótkometrażowych, a po nich rozmowa z poczęstunkiem.
 • Od Grave do Grandioso, czyli jak z laików zrobić muzyków - warsztaty dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej,
  Nowi adepci chcieliby zdobywać dalsze umiejętności i mieć możliwość współpracy z wykwalifikowanymi instruktorami, którzy są specjalistami w konkretnych branżach: nauczyciele choreograficzni, instruktorzy trąbek, klarnetów czy saksofonów.
 • Kolorowo- folkowo. Warsztaty plastyczne dla dzieci,
  Projekt „Kolorowo- folkowo. Warsztaty plastyczne dla dzieci” realizowany będzie w ramach działalności statutowej Fundacji „Przeciw temu czasowi”, która od 6 lat działa na terenie Świebodzina i współpracuje z różnymi instytucjami, organizując imprezy kulturalne, koncerty, wernisaże oraz prowadząc warsztaty plastyczne, teatralne i muzyczne dla dzieci i młodzieży.
 • Laboratorium sztuki dla dorosłych - Bezpłatne warsztaty twórcze dla mieszkańców - edycja 2,
  To 4 cykle weekendowych warsztatów dla mieszkańców Świebodzina , które stawiają na wielowymiarowe eksperymentowanie i doświadczanie różnych dziedzin sztuki. Autorski program twórczy dla dorosłych stworzony przez Pracownię Artystyczną KULTURKA.
 • Robotyka to przyszłość naszych dzieci,
  W trakcie warsztatów dzieci w wieku 7-12 lat konstruują i programują roboty z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO i tabletów. Warsztaty będą odbywały się w fundacji "Pomoc i Nadzieja" w Świebodzinie od miesiąca września do listopada 2022 roku.
 • Organizacja rodzinnego turnieju piłkarskiego dla dzieci i młodzieży jako forma aktywnego spędzania czasu integrująca mieszkańców gminy Świebodzin,
  Zadanie ma na celu organizację turnieju piłkarskiego skierowanego do dzieci i młodzieży, lecz uzupełnionego o atrakcje dla całych rodzin. Tego typu wydarzenia świetnie integrują lokalną społeczność.
 • Piknik Rodzinny - czas spotkań i pasji,
  Piknik Rodzinny to pomysł na wspólną zabawę dla całych rodzin z okazji zakończenia roku szkolnego, rozpoczęcia wakacji i lata. Impreza odbyłaby się pod koniec czerwca 2022r i odbyła by się (w zależności od zgody Burmistrza Świebodzina) np. Parku Łęgowskim, na boisku przy Bibliotece Publicznej lub przy Ratuszu Miejskim.
 • Warsztaty rękodzieła na Słonecznej oraz materiały na warsztaty,
  Projekt zakłada realizację około pięciu warsztatów rękodzieła, których celem jest: poznanie różnych technik rękodzieła, rozwijanie umiejętności manualnych uczestników w każdym wieku, wymiana doświadczeń i dzielenie wspólnych pasji. Na każde warsztaty prowadzone będą otwarte zapisy.
 • Budki dla książek - kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży,
  Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą "podaj dalej". Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
 • Taneczna Akademia - warsztaty z różnych technik tańca - 2.edycja.
  Taneczna Akademia - 2. edycja warsztatów tanecznych w Świebodzinie z uznanymi instruktorami z Polski. W ramach wydarzenia odbędą się lekcje z różnych technik tańca dla dzieci i młodzieży o szerokim przekroju wiekowym od 5-18 lat.

Zadania inwestycyjne małe:

 • Zakup instrumentów dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej,
  Celem projektu jest zakup kompletu instrumentów (klarnet, saksofon altowy, flet poprzeczny, zestaw talerzy perkusyjnych) o łącznej wartości 15.000 zł. Zakupiony sprzęt przyczyni się do efektywniejszych występów na rzecz mieszkańców Świebodzina oraz gmin partnerskich.
 • Montaż blaszanego obiektu gospodarczego przeznaczonego na sprzęt sportowy na stadionie miejskim w Świebodzinie,
  Do poprawienia wyników sportowych niezbędne jest odpowiednie szkolenie dzieci, młodzieży i dorosłych. Wspomniane szkolenie opiera się na wykorzystywaniu różnorodnego sprzętu treningowego.
 • Montaż gablot ogłoszeniowych,
  W ramach zadania na każdym osiedlu zostałaby zamontowana gablota informacyjna w której zamieszczane byłyby wiadomości dotyczące mieszkańców.
 • Zakup trampoliny na plac zabaw przy ulicy Słonecznej,
  Plac zabaw przy ulicy Słonecznej jest miejscem, które chętnie odwiedzają dzieci. Każde dziecko uwielbia skakać, podskakiwać. Dlatego trampolina to jedno z urządzeń zabawowych, którego nie może zabraknąć na placu zabaw.
 • Książkobox - zakup urządzenia umożliwiającego całodobowy zwrot zbiorów biblioteki,
  Bibliobox to urządzenie umożliwiające samodzielny zwrot wypożyczonych zbiorów (książek, audiobooków, czasopism). Projekt zakłada zakup i montaż biblioboxu - wolnostojącej wrzutni przy wejściu głównym do Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.
 • Remont Świetlicy Wiejskiej w Rozłogach,
  Remont świetlicy wiejskiej w Rozłogach jest konieczny, ponieważ kuchnia wymaga gruntownego remontu i zakupu nowego wyposażenia. Natomiast w sali jest konieczne poprawienie akustyki.
 • Ogrodzenie magazynu gospodarczego w sołectwie Lubinicko.
  Ogrodzenie budynku przeznaczonego na magazyn gospodarczy w Sołectwie Lubinicko, w którym składowane będzie mienie Gminy Świebodzin, będące na stanie Sołectwa Lubinicko. Ogrodzenie magazynu ma zapewnić bezpieczeństwo dla składowanego w tym budynku mienia.

Projekty ekologiczne:

 • Warsztaty ekologiczne Sztuka ZERO WASTE dla młodzieży i dorosłych,
  Celem projektu „Sztuka ZERO WASTE" jest bezpośrednie zaangażowanie mieszkańców Świebodzina do twórczego spędzania czasu i odkrywania swojego naturalnego artystycznego potencjału, w trakcie kreatywnych zajęć.
 • Tajemniczy Ogród i nasza ekologia,
  Założenie zadania to stworzenie Tajemniczego Ogrodu, który powstanie na placu przy Świetlicy Inicjatyw Twórczych i Fundacji "Pomoc i Nadzieja" poprzez warsztaty ekologiczne z nasadzeń i pielęgnacji roślin.
 • Edukacyjna gra karciana dotycząca segregacji śmieci,
  Edukacyjna gra karciana dotycząca segregacji śmieci pod roboczą nazwą " Dzieciaki kontra śmieci" to pomysł na przekazywanie wiadomości dotyczącej potrzeby dbania o porządek w swoim otoczeniu już dla dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach zadania zostanie utworzona szata graficzna gry karcianej, a następnie produkcja pudełek wraz z kartami dla każdej jednostki oświatowej także kulturalnej.
 • "Rękodzieło na Słonecznej" sposobem na sprytny recykling,
  Recycling jest super! I chcemy się tego nauczyć podczas warsztatów rękodzieła. Po co wyrzucać, jak można wykorzystać do czegoś innego. W tej dziedzinie jest bardzo dużo możliwości. Pomysłów jeszcze więcej.
 • Świadomość Ekologiczna Smaczna i Zdrowa,
  Proponowany cykl spotkań edukacyjno-poznawczo-doświadczalnych ma na celu zmianę tempa życia, zmianę świadomości żywieniowej oraz ekologicznej.
 • Poprawa estetyki wsi Rozłogi.
  Poprawienie wizerunku wsi poprzez nasadzenia nowej roślinności. Teren świetlicy wiejskiej wymaga nowych nasadzeń krzewów i drzewek itd. Natomiast teren cmentarza, należy poprawić z szacunku do byłych przedwojennych mieszkańców wsi. Kapliczka jest miejscem kultu i tradycji wszystkich mieszkańców ( Święcenie pokarmów, modlitwy itp.) i z tego względu należy dbać o te miejsce.

Zadania inwestycyjne duże:

 • Modernizacja i wymiana infrastruktury na terenie boiska sportowego w Lubinicku,
  Modernizacja i poprawa funkcjonalności szatni sportowej oraz miejsc dla zawodników rezerwowych na terenie boiska w Lubinicku. Budowa miejsc siedzących dla kibiców (trybuny) w celu poprawy jakości oglądania spotkań sportowych oraz spełnienia wymogów Lubuskiego Związku Piłki Nożnej.
 • Budowa placu zabaw przy świetlicy wiejskiej w Rudgerzowicach,
  Celem zadania jest budowa nowego, atrakcyjnego i bezpiecznego placu zabaw w miejscowości Rudgerzowice.
 • Oświetlenie boiska piłkarskiego na stadionie miejskim w Świebodzinie,
  Budowa oświetlenia boiska piłkarskiego na stadionie miejskim w Świebodzinie to element, który jest niezbędny do poprawienia szkolenia sportowego dzieci i młodzieży w naszym mieście i otwarcia perspektywy na lepsze wyniki sportowe w przyszłości.
 • Wykonanie projektu remontu/przebudowy ulicy Partyzanckiej w Świebodzinie,
  Rozwijające się osiedle Wichrowe Wzgórza, także Zielony Zakątek oraz nowe inwestycje w rejonie północnym naszego miasta powodują, że dotychczasowa asfaltowa droga pomimo licznych napraw wymaga kompleksowego remontu. Jest to też ostatnia ulica (gminna), która jeszcze nie doczekała się odnowienia.
 • Świetlica dla dzieci,
  Poprzez remont pomieszczeń przy ul. 1 Maja 22 w Świebodzinie fundacja "Pomoc i Nadzieja" będzie mogła pomagać dzieciom i młodzieży z terenu naszej gminy. Pozwoli to również na aktywizację ich wolnego czasu dzieci poprzez spotkania w świetlicy.
 • Budowa mini parku w Kupieninie. Rewitalizacja terenów zielonych,
  Pomysł rewitalizacji starego sadu (obecnie działkę porastają drzewa owocowe) powstał już kilka lat temu, jednak dopiero od niedawna właścicielem gruntu jest Gmina Świebodzin. W tym roku przechodzimy więc od pomysłu do etapu jego realizacji.
 • Poszerzenie drogi we wsi Rozłogi.
  Poszerzenie drogi w związku z rozbudową wioski i napływem nowych mieszkańców. Dzięki tej realizacji przejazd przez wieś i mijanie się aut będzie sprawniejsze i bezpieczniejsze.

Zobacz też: Budżet obywatelski gminy Świebodzin 2022. Propozycje mieszkańców

Głosowanie w świebodzińskim Budżecie Obywatelskim

Ze względu na pandemię koronawirusa i na bezpieczeństwo mieszkańców, gmina oferuje elektroniczny sposób realizacji budżetu. - Zmieniliśmy uchwałę pod tym kątem. W tym roku istnieje możliwość tylko i wyłącznie głosowania internetowego - mówi Pytel. Z myślą o mieszkańcach z ograniczonym dostępem do komputera bądź internetu, utworzono punkty stacjonarne, w których będzie można między innymi głosować.

Są to:

 1. Biblioteka Publiczna (ul. Bramkowa 2),
 2. Świebodziński Dom Kultury (ul. Piłsudskiego 39/41),
 3. Basen Miejski „ŚWIEWODA” (ul. Sulechowska 6),
 4. Urząd Miejski (ul. Rynkowa 2)

w godzinach pracy danej instytucji.

Głosowanie rozpoczęło się 18 października i potrwa do 30 października.

Budżet Obywatelski jest realizowany w Świebodzinie od 2016 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie