Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierć podczas biegu może spotkać każdego z nas

(red.)
Śmierć jednego z zawodników podczas półmaratonu w Poznaniu była ogromnym szokiem.
Śmierć jednego z zawodników podczas półmaratonu w Poznaniu była ogromnym szokiem. Grzegorz Dembiński
Podczas 12. Poznańskiego Półmaratonu jeden z uczestników będąc około kilometr przed metą zasłabł. Niestety mimo szybkiej akcji ratunkowej nie udało się go uratować. Zmarł w szpitalu. Nie wiadomo ile lat miał uczestnik zawodów oraz co było przyczyną jego śmierci.

Z przykrością informujemy, iż jeden z uczestników 12. PKO Poznań Półmaraton zasłabł na trasie. Pomimo udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu. Rodzinie i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. - poinformowali organizatorzy biegu.

Z przykrością informujemy, iż jeden z uczestników 12. PKO Poznań Półmaraton zasłabł na trasie. Pomimo udzielonej pomocy...

Opublikowany przez Poznań Maraton Niedziela, 14 kwietnia 2019

Zawodnicy mają świadomość

Zawodnicy biorąc udział w takich zawodach mają świadomość zagrożenia. Wypełniają oni specjalny formularz, w którym biorą odpowiedzialność za swój udział w takiej imprezie.

Niestety często jest tak, że w tego zawodach nie są wymagane badanie lekarskie. Uczestnicy wychodzą z założenia, że skoro uprawiają ten czy inny rodzaj sportu, to są okazami zdrowia. Takie mniemanie o sobie może uśpić czujność osoby która tego typu aktywnym spędzaniem wolnego czasu zajmuje się amatorsko.

Za mało dbamy o zdrowie

Pod komunikatem o śmierci biegacza pojawiło się mnóstwo komentarzy, w którym internauci podkreślają, że ludzie często nie dbają o swoje zdrowie, nie badają się i za dużo od siebie wymagają.

Zobacz również: Co powinniśmy jeść po bieganiu?

"Zastanawia mnie kiedy ludzie zaczną się badać a co ważniejsze słuchać swojego ciała! Ja po 19 km też miałem lekki kryzys, czułem mocniejsze tętno, lekki zawrót głowy ale nie leciałem na łeb na szyję tylko zwolniłem znacząco, wyrównałem oddech i tętno i biegłem dalej. Gdyby to nie pomogło to bym się zatrzymał.
Życie mamy jedno a biegów jest cała masa, jak nie dzisiaj to za pół roku, widocznie za słabo byliśmy przygotowani. I tak, szkoda chłopaka ale nasz organizm jest tak skonstruowany że wydaje nam sygnały - dość, stop, zatrzymaj się, zwolnij. Dopóki nie nauczymy się słuchać swojego ciała takie smutne wieść będą się pojawiać. To jest sport, i nie zawsze jest wszystko po naszej myśli. Czasem wystarczy odpuścić"
- napisał jeden z internautów.

Półmaraton w Poznaniu liczy niespełna 21 kilometrów. Podczas 12. edycji wzięło w nim udział około 10,3 tys. uczestników. W tegorocznej edycji zwyciężyli Kenijka Lilian Jelagat oraz Etopiczyk Abate Sijiyas Misganow.

Sport może kosztować życie

Śmierć podczas biegu nie jest nowością. Świat sportu zna wiele takich przypadków. Często wpływ na to może mieć niewykryta wcześniej wada serca. Powód? Ludzie się nie badają. Bagatelizują wiele ostrzeżeń, które wysyła organizm. Uważają, że jeśli uprawiają sport amatorsko, to wydawanie dodatkowych pieniędzy na lekarzy jest zbędnym wydatkiem. Czasami jednak ten zbędny wydatek może kosztować życie.

Maraton w Poznaniu, 2012 rok:
Mimo reanimacji 36-latka, która trwała kilkadziesiąt minut, mężczyzny nie udało się uratować. Przyczyną śmierci była niewydolność krążenia.

Zawody Biegnij Warszawo, 2013 rok:
26 letni biegacz upadł za metą zawodów i stracił przytomność. Próby reanimacji nie przywróciły akcji serca. Śledztwo wykazało, że przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Cracovia Maraton, 2015 rok:
67-letni uczestnik biegu dostał zawału. Mimo trwającej 3,5 godz. reanimacji nie udało się go uratować. Jak się okazało mężczyzna był po dwóch operacjach serca.

Bieg Niepodległości, 2015 rok:
35-letni zawodnik zasłabł na trasie biegu. Powodem śmierci okazała się niewydolność serca spowodowana rozpadem mięśni.

Jakie są przyczyny sercowe śmierci sportowców?

  • kardiomiopatia przerostowa i rozstrzeniowa, zapalenie mięśnia sercowego, arytmogenna dysplazja prawokomorowa
  • wrodzone wady tętnic wieńcowych
  • choroba tętnic wieńcowych
  • pęknięcie tętniaka aorty
  • choroby zastawek: zwężenie aorty, wypadanie zastawki mitralnej
  • arytmie
  • narkotyki i leki: steroidy anaboliczne, kokaina, efedryna itd.
  • udar cieplny

Jak nie dać się zabić na zawodach?

Nie można tego wykluczyć w stu procentach, ale można zminimalizować ryzyko zagrożenia naszego życia. Za większość zgonów podczas zawodów odpowiadają ukryte wady serca. Lekarstwem jest tutaj regularne badanie. Do tego warto również prowadzić zdrowy tryb życia. Mniej alkoholu, papierosów i więcej wody, mniej tłustego jedzenia i pustych kalorii, więcej warzyw, owoców, cukrów naturalnych. Tymi sposobami jesteśmy w stanie poprawić nasze zdrowie, dlatego warto prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie uprawiać sport.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śmierć podczas biegu może spotkać każdego z nas - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto