Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawa szczepionek w prokuraturze. Podano wykaz miejsc, gdzie je podano. Najwięcej w Zielonej Górze

oprac. (pik)
Dzieci, młodzież i dorośli byli szczepienie trefnymi szczepionkami od 5 października do 30 listopada 2017 r.
Dzieci, młodzież i dorośli byli szczepienie trefnymi szczepionkami od 5 października do 30 listopada 2017 r. IstockPhoto
Sprawa szczepionek trafiła do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Dlaczego Szczecin? - Takie było polecenie prokuratora generalnego - mówi prokurator Iwona Chrobak Farquharson, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Śledztwo wszczęto 6 lutego.

- Postępowanie zostało zainicjowane licznymi doniesieniami prasowymi oraz zawiadomieniem wojewody lubuskiego i Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - tłumaczy rzecznik.

Szczepionki, które były przechowywane w złej temperaturze, miały chronić przed błonicą, tężcem, krztuścem, świnką, odrą, różyczką, ospą i grypą. Po awarii zasilania spowodowanej orkanem Ksawery szczepionki te były przechowywane w temperaturze powyżej ośmiu stopni. Doszło tym samym do przerwania tzw. łańcucha chłodniczego.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo, w którym pod lupę zostanie wzięty przez personel medyczny który wykonywał obowiązkowe i zalecane szczepienia ochronne. Pracownicy placówek służby zdrowia mogli narazić nieustaloną jeszcze liczbę dzieci, młodzieży i osób dorosłych, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utarty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Z informacji, które ma już prokuratura wynika, że w związku z brakami w dostawie prądu na terenie województwa lubuskiego wywołanymi gwałtownymi zdarzeniami pogodowymi wystąpiły problemy z przechowywaniem szczepionek w urządzeniach chłodniczych. Na podstawie wydruków temperatur pochodzących z rejestratorów umieszczonych w urządzeniach chłodniczych ustalono, że brak dopływu energii elektrycznej spowodował przekroczenie zalecanych temperatur przechowywania szczepionek.

Z treści zawiadomienia Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wynika, że pomimo zaistnienia uzasadnionej obawy wady jakościowej szczepionek przeciwko między innymi: błonicy, tężcowi, śwince, różyczce, ospie, grypie, meningokokom, pneumokokom, rotawirusom, wściekliźnie, mogły one zostać podane dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, w dziesięciu podmiotach medycznych na terenie województwa lubuskiego.

Lista podmiotów, w których używano szczepionek
* SP ZOZ GOZ Babimost,
* NZOZ Zamenhofa w Zielonej Górze,
* NZOZ Sanus w Zielonej Górze,
* NZOZ Zdrowie w Zielonej Górze,
* CM Aldemed w Zielonej Górze,
* CM Aldemed w Filii w Zastalu,
* NZOZ Ulmed w Czerwieńsku,
* NZOPZ Novomed w Nowogrodzie Bobrzańskim,
* Przychodni Lekarza Rodzinnego w Różankach
* Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Podanie szczepionek, które były przechowywane w złych warunkach, mogło narażeniem pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia w związku z możliwością wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych i brakiem odporności poszczepiennej.

Sprawą zajmuje się też Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze. Czytaj więcej:
Jest śledztwo w sprawie szczepionek!
Przeczytaj też: **Szczepionki powinny trafić do śmietnika. Jednak... szczepiono nimi pacjentów z południa woj. lubuskiego! Ilu? Może nawet kilkuset!**

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto