MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stu nowych rekrutów na szkoleniu w Lubuskiem. Trafili do naszych koszar

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
100 nowych rekrutów przygotowuje się w Krośnie Odrzańskim do życia w wojsku.
100 nowych rekrutów przygotowuje się w Krośnie Odrzańskim do życia w wojsku. 12 WBOT
100 rekrutów rozpoczęło szkolenie w Lubuskiem. Przez 16 dni w koszarach w Krośnie Odrzańskim będą przygotowywali się do życia w wojsku. Po tym rozpoczną służbę w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Nowi Terytorialsi najbliższe szesnaście dni spędzą w koszarach 152. batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim, gdzie będą uczyć się podstaw wojskowości.

- Ich życie znacznie się zmieniło. Każdy dzień w wojsku ma swój stały rytm: pobudka o 5:30, poranny rozruch, śniadanie i czas na zajęcia — mówi por. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 WBOT. - Kandydaci szybko dostrzegą, że na tym etapie, każdy dzień będzie zdeterminowany przez różne zagadnienia szkoleniowe. Każdy rekrut musi nastawić się na kilkanaście godzin solidnego treningu wojskowego i nauki.

Jak będzie wyglądać szkolenie rekrutów w Krośnie Odrzańskim?

Instruktorzy i dowódcy zaznajomią ochotników m.in. z podstawami taktyki, topografii, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, a także z posługiwania się bronią. Przyszli Terytorialsi będą również poznawać swój etatowy sprzęt wojskowy. W czternastym dniu szkolenia, ochotnicy stawią czoła egzaminowi z pętli taktycznej. To kilkanaście zadań, które mają odzwierciedlić, czego podczas „szesnastki” nauczyli się przyszli Terytorialsi.

Jeśli pomyślnie przejdą sprawdzian, czeka ich uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się we Wschowie. Na tym szkolenie jednak się nie kończy.

- Od chwili wypowiedzenia słów roty, Terytorialsi zobowiązani są do odbywania obowiązkowych ćwiczeń rotacyjnych raz w miesiącu — podkreśla por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Podczas rotacji będą doskonalić swoje umiejętności i poszerzać horyzonty wojskowości. Pełne wyszkolenie Terytorialsa trwa 3 lata. W pierwszym roku żołnierze przechodzą szkolenie indywidualne, w drugim roku – specjalistyczne, natomiast ostatnim etapem jest szkolenie zgrywające pododdziały. Wówczas uznaje się, że żołnierz jest „combat ready”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i saperzy z Krosna Odrzańskiego pokonywali Odrę. Mamy fenomenalne zdjęcia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stu nowych rekrutów na szkoleniu w Lubuskiem. Trafili do naszych koszar - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto