Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Zobaczcie, ile się działo tylko jednego miesiąca w świebodzińskiej książnicy

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Grudzień pełen atrakcji także w Bibliotece publicznej w Świebodzinie
Grudzień pełen atrakcji także w Bibliotece publicznej w Świebodzinie Biblioteka Świebodzin
Zebraliśmy wydarzenia, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie. Trudno uwierzyć, lecz to wszystko się działo w bibliotece tylko w jednym miesiącu. Zobaczcie, w czym można było uczestniczyć w grudniu. Może znajdziecie się na zdjęciach.

Zobaczcie, ile się działo w bibliotece w Świebodzinie

Grudzień w świebodzińskiej bibliotece obfitował w wiele atrakcji. Relacjonuje je Luiza Gordzelewska z Bilblioteki Publicznej w Świebodzinie. Oprócz cyklicznych spotkań, jak Dyskusyjny Klub Książki czy Klub Gimnastyki Umysłu Erudyta, bibliotekarze zorganizowali zabawy mikołajkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, warsztaty detektywistyczno-dziennikarskie, plastyczne i twórczo-ekologiczne oraz kilka spotkań autorskich. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Robertem Makłowiczem i wernisaż wystawy fotograficznej „Rock na winnicy” Stowarzyszenia Art Of Underground . Bez wątpienia każdy mógł znaleźć coś dla siebie, by wyjątkowo spędzić przedświąteczny czas.

Przedświąteczny czas

Mieszkańcy w ramach Mikołajek mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji. Miłośnicy łamigłówek wzięli udział w Szaradziarskich Mikołajkach, w filii na os. Łużyckim odbyły się warsztaty wykonywania ozdób świątecznych metodą „decoupage”, które przeprowadziła Irena Jankowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. „Mikołajki jak z bajki” przyciągnęły do biblioteki dzieci z rodzicami, którzy wspólnie wzięli udział w konkursach i zabawach plastycznych. „Choinkowe Szaleństwo” w filii w Jordanowie także cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców. Zdecydowanie można było poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Jak to robią media?

9 grudnia w filii na os. Łużyckim odbyły się warsztaty detektywistyczno-dziennikarskie z Krzysztofem Koziołkiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy VII B ze szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego w Świebodzinie. Młodzież poznała sztuczki dziennikarskie, wkręty, zasady tworzenia treści i przekazywania informacji przez media. Uczestnicy spotkania zamienili się w detektywów, by odnaleźć klucz do kryminalnej zagadki. Podczas niezwykle ciekawych i twórczych warsztatów, młodzież otrzymała wiele cennych wskazówek i informacji, które niewątpliwie przydadzą się podczas pisania artykułów do gazetki szkolnej czy wypracowań.

Kto wie, być może Koziołkowi udało się zamienić świebodzińskich uczniów w „literackie bestie”…?

Krzysztofa Koziołka biblioteka gościła także podczas spotkania autorskiego. Pisarz, dziennikarz, autor powieści kryminalnych, opowiedział uczestnikom o swoim warsztacie pisarskim i o trudach zaistnienia na rynku wydawniczym. W swoich powieściach doskonale wykorzystuje napięcie, niepokój i tajemniczość. W najnowszej książce „Będę cię szukał aż cię pokocham” wplata także wątek science-fiction, tworząc pełnokrwisty dreszczowiec.

Rok Stanisława Moniuszki

Bibliotekarze postanowili również w wyjątkowy sposób uczcić 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, bowiem rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że jego dorobek kompozytorski „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”.

Z tej okazji w świebodzińskiej książnicy gościła Izabella Klebańska - autorka książek dla dzieci, scenariuszy programów telewizyjnych i radiowych oraz bajek i piosenek dla najmłodszych.

- W sposób bardzo przystępny, za pomocą zgadywanek i pytań do mniejszej publiczności, przedstawiła najważniejsze fakty z życia kompozytora - relacjonuje Luiza Gordzelewska. - Podczas spotkania dzieci mogły wysłuchać jego utworów w postaci pieśni, arii i oper, pochodzących m.in. z "Prząśniczki", "Flisa", "Strasznego Dworu", "Dziada i baby". Spotkania odbyły się w filii na os. Łużyckim oraz w Jordanowie.

Kobieta w krajach muzułmańskich

12 grudnia gościem biblioteki w Świebodzinie była Tanya Valko – autorka sagi arabskiej. W barwny sposób opowiedziała słuchaczom o kulturze, stylu bycia i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Jak się okazało ten mało znany Europejczykom świat, kojarzony ostatnio głównie przez pryzmat terroryzmu, ma wiele odcieni. Bywa niebezpieczny, niezrozumiały, a jednocześnie jest niezwykle barwny i pociągający. Wiele z opowiadanych podczas spotkania historii można odnaleźć na kartach powieści Tanyi Valko, które są dostępne w świebodzińskiej bibliotece.

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: WOŚP zagra w tym roku również dla walczącej z pożarami Australii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto