Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Jak się dogadać poza sądem? Na czym polega mediacja i dlaczego warto z niej skorzystać?

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
W sądzie rejonowym w Świebodzinie, w ramach tygodnia mediacji, odbyło się bezpłatne spotkanie z mediatorem sądowym. W praktycznej lekcji udział wzięli uczniowie miejscowego liceum ogólnokształcącego. W środę, 16 października, młodzież dowiedziała się, że dzięki mediacji to strony mają realny wpływ na rozstrzygnięcie w sprawie. W mediacji spór nie jest oddawany pod rozstrzygnięcie innej osoby - to strony same decydują o rozwiązaniu, które najbardziej im odpowiada. Ugoda mediacyjna to satysfakcja dla obu stron konfliktu.

Jak się dogadać poza sądem? Na czym polega mediacja?

Na sali rozpraw sądu rejonowego wyjątkowo zasiedli uczniowie klasy pierwszej o profilu dziennikarsko-prawniczym I Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie. Jak powiedziała nauczycielka Agnieszka Kniat, tego typu zajęcia pomogą uczniom w wyborze zajęć rozszerzonych w klasie drugiej.

O roli i zasadach mediacji opowiadała Agnieszka Piętek, stały mediator sądowy ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej Civis Sum.

Czym jest mediacja?

To pozasądowy sposób rozwiązywania konfliktów. Mediator jako bezstronna i neutralna osoba, profesjonalnie przygotowana do pełnienia swej roli, wspomaga i ułatwia komunikację między osobami pozostającymi w konflikcie lub sporze. Pomaga też wybrać najlepsze, wypracowane i zaakceptowane przez obie strony rozwiązanie.

Mediacja dopuszczalna jest wyłącznie w sprawach cywilnych. Stosowana jest najczęściej w sprawach rodzinnych, rozwodowych, alimentacyjnych, konfliktach sąsiedzkich, a także między kontrahentami.

Dzięki mediacji to strony mają realny wpływ na rozwiązywanie spornych kwestii. W mediacji spór nie jest oddawany pod rozstrzygnięcie innej osoby (sędziego) - to strony same decydują o rozwiązaniu, które najbardziej im odpowiada. Rozstrzygnięcie sądowe zazwyczaj nikomu nie odpowiada. Zaś porozumienie u mediatora daje szansę znalezienia porozumienia, które satysfakcjonuje obie strony.

Mediacja odbywa się często w biurze mediatora, choć bywa, że osoby spotykają się w kawiarni. Rozmowa prowadzona jest w atmosferze zaufania, otwartości. Na ogół, kiedy powstaje sytuacja problemowa, ludzie zamykają się tylko na swoje potrzeby. Każda strona widzi tylko swój interes. Zadaniem mediacji jest doprowadzenie do kompromisu, ugody i połączenia potrzeb. Co ważne, mediator nie wydaje rozstrzygnięcia. Za to porozumienia osiągane u mediatora są zazwyczaj lepiej realizowane. Przykładem jest obowiązek alimentacyjny, statystyki podają, że 97 proc. spraw po mediacji kończy się polubownie, nie wymaga ściągania przymusowego przez komornika.

Korzyści z mediacji:

  • Odległość nie ma znaczenia
  • Mniejszy stres w porównaniu ze sporem sądowym
  • Niższe koszty w porównaniu z procesem sądowym
  • Bardziej efektywna niż proces sądowy
  • Możliwość szybkiego rozwiązania konfliktu
  • Możliwość poprawy relacji między stronami sporu

Polecamy: Wtyk amerykański atakuje. Czy pluskwiak jest niebezpieczny?

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto