Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Kolejki do biletomatu wydziału komunikacji starostwa powiatowego w Świebodzinie ustawiają się nocą. Kto może zapłacić karę?

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Kolejki do biletomatu ustawiają się na długo przed otwarciem urzędu
Kolejki do biletomatu ustawiają się na długo przed otwarciem urzędu Czytelnik
- Od 6 rano w kolejce w wydziale komunikacji numerek 12 - pisze Czytelnik i wysyła zdjęcie z kolejki przed wydziałem komunikacji starostwa powiatowego w Świebodzinie. Petenci wydziału komunikacji w starostwie powiatowym w Świebodzinie dotąd wyczekiwali na schodach wewnątrz urzędu, po nowym roku kolejki ustawiają się nocą. Dlaczego tak się dzieje?

Ludzie są wściekli na kolejki do wydziału komunikacji

Starostwo powiatowe, choć było czy jest właścicielem kilku budynków w mieście, ma trudności lokalowe, które przekładają się na problemy w obsłudze petentów.

Najgorzej sytuacja wygląda w wydziale komunikacji, szczególnie wtedy, gdy mieszkańcy powiatu muszą zarejestrować auta zakupione za granicą, czy na wiosnę, kiedy jest wzmożony zakup pojazdów.

Są dni, że kolejki robią się dosyć spore, mimo tego, że działa elektroniczny system kolejkowy.

Jednak to, co się dzieje od początku stycznia, to jest istny armagedon. Kolejki do biletomatu ustawiają się już nocą. Przyczyna jest prozaiczna - zmiana przepisów i groźba kary za brak porządku w dowodach rejestracyjnych.

Co się zmieniło?

- Przepisy, które mówią o obowiązku przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni zawsze były, zawsze obowiązywały, tylko nie było żadnej sankcji za ich nieprzestrzeganie - przypomina Małgorzata Kardzis, naczelnik wydziału komunikacji w starostwie w Świebodzinie.

Sankcja ta weszła poprzez zmianę ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Jednak z przepisów, które weszły od 1 stycznia tego roku nie wynika jednoznacznie, że osoby, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia zmian będą karane.

Dla kogo kary?

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury w związku z wejściem w życie nowych przepisów Prawa o ruchu drogowym a także przepisów zmieniających rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych należy przyjąć, że ww. przepisy nie będą miały zastosowania do czynności sprzed wejścia w życie ww. ustawy.

- A zatem kary będą nakładane w przypadku: sprowadzenia po 31 grudnia 2019 r. albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień po 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania ww. pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia; nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbycia - tłumaczy naczelnik wydziału komunikacji.

- Na chwilę obecną mamy różne opinie, stanowiska, interpretacje, a one nie są przepisami prawa - podkreśla M. Kardzis.

Jak długo może potrwać doprecyzowanie przepisów prawa? Sprawa powinna już być jasna na koniec stycznia. Do tego czasu kolejki w wydziale komunikacji powinny się już zmniejszać.

Należy się też wyrozumiałość dla pracowników wydziału, gdyż wystawiają ważne dokumenty, a ich praca wymaga skupienia.

Trwa głosowanie...

Czy przestrzegasz terminu (30 dni) rejestracji auta po zakupie?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: „Bo to zła kobieta była…” - ulubione teksty gwiazd z pierwszej i drugiej części „Psów”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto