Świebodzin. Lubuscy Samarytanie otrzymali nagrody. To oni wspierają chorych i cierpiących

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
To czwarta edycja wydarzenia.
To czwarta edycja wydarzenia. Anna Moyseowicz
Wręczono statuetki "Lubuskiego Samarytanina". Wczoraj podczas gali w Świebodzińskim Domu Kultury uhonorowano osoby i instytucje w szczególny pomagające osobom chorym i cierpiącym. Nagrody biskupa zielonogórsko-gorzowskiego przyznano po raz czwarty.

Trzy kategorie i sześciu laureatów "Lubuskiego Samarytanina"

16 członków kapituły podczas dwóch spotkań wybrało sześciu laureatów, następnie zatwierdzonych przez biskupa Tadeusza Lityńskiego. Zostali oni nagrodzeni w trzech kategoriach - wolontariuszy, pracowników służby zdrowia oraz placówek medycznych, instytucje i stowarzyszeń związanych ze służbą zdrowia. Nagroda swoim zasięgiem obejmuje diecezję zielonogórsko-gorzowską. - Myślę, że lubuscy Samarytanie to przede wszystkim ludzie o wielkich sercach, którzy bez względu na to, czy pracują jako wolontariusze, lekarze, pielęgniarki, czy jako kapelani, realizują posługę serca, pokazującą chęć służenia bliźniemu - mówi ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych. - W każdej przestrzeni najważniejsze jest człowieczeństwo, które sprawia, że człowiek jest w stanie się zaangażować. Myślę, że wszelkie tytuły niewiele znaczą, jeśli nie będzie za nimi szła postawa człowieczeństwa, dostrzegająca osoby potrzebujące - dodaje.

"Lubuski Samarytanin". Wolontariusze

W kategorii wolontariuszy nagrody otrzymali Jakub Stec i Halina Leśniewska. Jakub rozpoczął pomoc chorym jeszcze jako uczeń gimnazjum. Jest on wolontariuszem Hospicjum św. Alberta w Żarach, organizuje zbiórki żywności, bierze udział w corocznej akcji Pola Nadziei, organizuje Marsze Nadziei. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że pomimo tak młodego wieku zostałem wyróżniony za pomoc innym. To dla mnie naturalne, tak zostałem wychowany - mówi skromnie laureat. Halina Leśniewska przez wiele lat związana była z Hospicjum św. Kamila w Gorzowie. Przebywając na emeryturze, swój wolny czas poświęcała na towarzystwo chorym na chorobę nowotworową. Ciężka choroba z jaką sama się zmaga, wyłączyła ją z czynnego wolontariatu. Nagrodę w imieniu laureatki odebrał Marek Lewandowski, dyrektor hospicjum.

Pracownicy służby zdrowia "Lubuskiego Samarytanina"

Dr Jacek Smykał i dr Brunon Sydor otrzymali wyróżnienia w kategorii pracowników służby zdrowia. Dr Smykał od wielu lat pracuje na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze, najpierw jako ordynator, a następnie jako kierownik klinicznego oddziału chorób zakaźnych. Został uhonorowany przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi podczas pandemii COVID-19. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Zielonogórskim. - Byłem niezwykle zaskoczony, w życiu się nie spodziewałem, że zostanę tak uznany. Ta nagroda należy się wszystkim lekarzon, pielęgniarkom, salowym, opiekunom medycznym, wszystkim, którzy walczyli z COVID-em - mówi skromnie laureat. Dr Brunon Sydor praktykę rozpoczął już w 1966 roku. Uzyskał specjalizację z zakresu pediatrii dziecięcej i szybko stał się ulubieńcem najmłodszych pacjentów. W latach '80 poszerzył swoją specjalizację o kardiologię dziecięcą. Oprócz własnej poradni przez wiele lat pracował także w szpitalu w Nowej Soli. Ze względu na stan zdrowia, statuetkę odebrała żona Aniela Sydor.

"Lubuski Samarytanin". Placówki medyczne, instytucje i stowarzyszenia

W trzeciej kategorii zostały wyróżnione Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Fundacja od ponad 30 lat pomaga osobom z dysfunkcją wzroku. Jej działania koncentrują się nie tylko na osobach niewidomych i niedowidzących, ale również na merytorycznym wsparciu ich rodzin i bliskich. Posiada swoje placówki w każdym województwie. - Nagroda zwraca uwagę na całe środowisko naszych podopiecznych, czyli osób niewidzących i niedowidzących. Ci ludzie są na co dzień niedostrzegani, a towarzyszy im ogromne cierpienie. Pomagamy im wyjść z czterech ścian, stanąć na nogi i pokazać, że życie jest piękne - mówi Dariusz Wojciechowski, pracownik fundacji. Hospicjum św. Kamila w Gorzowie od 1993 roku służy wszystkim osobom chorym, głównie na nowotwory. Początkowo funkcjonowało tylko w formie hospicjum domowego, a przez lata nieustannie rozwijała swoją działalność, wprowadzając nowe programy i formy pomocy chorym i ich bliskim. Z sukcesem organizuje coroczne zbiórki, które pomagają w realizacji statutowych działań.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Wojewoda lubuski spotkał się w Zielonej Górze wolontariuszami

Postawy dopełniające rzeczywistość

Laureaci odebrali statuetki, które ukazują dwie postacie, jedną, która leży, a drugą, która ją dźwiga. - Statuetka pokazuje, że lubuscy Samarytanie, to ci, którzy są blisko drugiego człowieka, starają się go podnieść i pomóc - mówi ks. Duszczak.

Na co dzień rozmawiamy o inwestycjach infrastrukturalnych, o zasobach ludzkich, o tym, że inwestujemy w człowieka, dbamy o ludzi w ochronie zdrowia, mówimy o tym, jak zarządzać, jak koordynować proces leczenia, dzisiaj mówimy o postawach, które dopełniają naszą rzeczywistość - zauważa Piotr Bromber, wiceminister zdrowia.

- Mimo wszystko w czasach kiedy skupiamy się na kwestiach rozliczeń, przeliczeń, płacenia, są też ludzie, którzy na to nie patrzą, są rzeczy, których nie da się przeliczyć - mówi Ewa Skrbeńska, p.o. dyrektora Lubuskiego oddziału NFZ i dodaje, że w procesie codziennego leczenia i opieki nad pacjentem nie tyle istotny jest postęp technologiczny, co człowieczeństwo.

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie