Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Na początek gmina wybuduje 28 mieszkań komunalnych pod klucz. W mieście ma postawić kolejne trzy bloki ŚTBS

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Na polu między SOSW a ul. Boczną gmina wybuduje trzy bloki ŚTBS
Na polu między SOSW a ul. Boczną gmina wybuduje trzy bloki ŚTBS Renata Zdanowicz
Brak mieszkań komunalnych w Świebodzinie dotkliwie odczuwają przede wszystkim młodzi mieszkańcy miasta, których nie stać na kupno działki i budowę domu, ani też na zakup lokalu od dewelopera. Burmistrz Tomasz Sielicki ma w planie wybudować trzy bloki. - Przewidujemy, że pierwsze mieszkania „pod klucz” będą oddane w IV kwartale 2020 roku - mówi Lidia Wiśniewska, prezes ŚTBS, które będzie budowało mieszkania.

Na początek gmina Świebodzin wybuduje 28 mieszkań komunalnych

Gmina posiada spory teren, który od dawna był przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne w ramach ŚTBS. Burmistrz uruchomił już procedury. - Do końca kadencji powinny stanąć trzy bloki, łącznie 84 mieszkania - zapowiada Tomasz Sielicki.

Potrzebę budowania dostępnych mieszkań komunalnych na terenie Świebodzina mieszkańcy wskazywali od dawna. Spółka gminna, jaką jest Świebodzińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, co prawda, posiada w swoich zasobach 5 budynków mieszkalnych (1 na os. Widok i 4 przy ul. Lipowej), w których znajduje się 268 mieszkań, ale od wybudowania ostatniego minęło 10 lat. - Skoro spółka jest odpowiedzialna za budownictwo społeczne, to poza administrowaniem nieruchomościami powinna też budować - zauważył T. Sielicki.

ŚTBS będzie budowało bloki

Władze gminy, wspólnie z prezeską ŚTBS, podjęły decyzję o budowie trzech bloków przy ul. Bocznej, pomiędzy obecnym SOSW a grupą bloków deweloperskich przy tej ulicy. - Projekt zakłada budowę trzech bloków po 28 mieszkań w każdym z bloków, czyli łącznie da nam to 84 mieszkania. Plan jest taki, żeby od przyszłego roku co roku powstawał jeden blok, co w perspektywie kadencji spowoduje, że uda nam się skończyć ten projekt - wyjaśnia burmistrz T. Sielicki.

W każdym bloku mają być 4 mieszkania jednopokojowe i 4 trzypokojowe, pozostałe 20 mieszkań będzie miało po dwa pokoje. Co ważne, projekt obejmuje również budowę miejsc parkingowych dla mieszkańców i - co istotne, a zdarza się dosyć rzadko - budowę placu zabaw.

Nowe bloki poprawią sytuację

Burmistrz zakłada, że te trzy nowe bloki pozwolą w dłuższej perspektywie zwolnić część lokali komunalnych. - Dostrzegam, że niektórzy mieszkańcy lokali komunalnych chcą podnieść standard swojego zamieszkiwania. Mimo że ich nie stać na przejście z lokalu komunalnego na wynajem na rynku prywatnym, to jednak z mieszkania komunalnego na TBS-owskie już będą w stanie się przenieść. Nowe bloki powinny poprawić sytuację mieszkaniową w gminie - zaznacza burmistrz.

Mieszkanie nie do kupienia

Czy mieszkanie w przyszłym bloku TBS będzie można kupić na własność? Prezes zarządu ŚTBS zapowiada, że we wrześniu spółka zamierza złożyć wniosek o kredyt w ramach programu SBC (Społecznego Budownictwa Czynszowego), który gwarantuje tańszy kredyt. Lidia Wiśniewska zaznacza, że „program nie przewiduje budowania mieszkań z opcją dojścia do własności”, czyli sprzedawania ich. - Takie założenie jest na dzień dzisiejszy, a prawo może zostać w przyszłości zmienione, nie wiadomo jak będzie za jakiś czas - zastrzega prezes ŚTBS. Zdaniem burmistrza, nie ma powodu sprzedawania mieszkań z zasobów TBS.

Niestety, dotąd warunki otrzymania lokalu w zasobach ŚTBS oraz wysokość czynszu uchodziły za wysokie. Czy to się może zmienić? Starając się o lokal należy wpłacić pewną kwotę. Zdaniem burmistrza, partycypacje bywają różne: - Patrząc na nasze miasto, kwoty te są relatywnie, nazwijmy to, niewielkie, bo np. w dużych miastach partycypacje nierzadko równają się wartości mieszkania na rynku komercyjnym.

Preferowanie młodych

T. Sielicki uważa, że należy się przyjrzeć zasadom przyznawania mieszkań TBS-owskich przede wszystkim pod kątem przyznawania mieszkań młodym osobom na życiowym starcie, które nie mogą się wykazać wymaganym dochodem, by dostać kredyt, a z kolei osiągają dochody, które ich nie uprawniają do przydziału mieszkania komunalnego. Burmistrz wskazuje przykład Łodzi, w którym to mieście udało się wprowadzić system preferujący młode osoby.

Dlaczego mieszkanie jest takie ważne? - Pracę można zmienić w tydzień, ale czymś, co wiąże ludzi z miejscem, jest nieruchomość. Jeżeli młodzi ludzie będą pozyskiwać mieszkania to istnieje większa szansa na zatrzymanie ich w Świebodzinie - uważa T. Sielicki.

Mieszkania pod klucz

Jak informuje prezes L. Wiśniewska, spółka zleciła - w ramach zamówień publicznych - projekt budowlany. Do końca września projekt powinien być gotowy. Przybliżona powierzchnia mieszkań 1-pokojowych wyniesie 35 m kw., 2-pokojowych 53 m kw. i 3-pokojowych 64 m kw. - Przewidujemy, że pierwsze mieszkania „pod klucz” będą oddane w IV kwartale 2020 roku - dodaje prezes.

POLECAMY: Co ludzie wrzucają do toalety

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.
Zajrzyj też na Facebooka tygodnika Dzień za Dniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto