Etykiety - jeden z najnowszych nabytków muzeum w Świebodzinie
Jak mówi kustosz muzeum Danuta Miliszewska, etykiety zostały pozyskane na aukcjach internetowych. To jeden z najnowszych nabytków, który w nowym roku trafi na wystawę.
Na etykietach umieszczony jest herb otoczony winoroślą, która "rozrasta się" dalej. W górnej części widoczny jest krajobraz winnic, a u dołu napis: Walter Kirchberg Schwiebus Weingroßhandlung. Na pustym polu najprawdopodobniej ręcznie wpisywano rodzaj wina. - Walter Kirchberg prowadził od lat 20. XX w. sklep z hurtową sprzedażą win, a także winiarnię i piwiarnię mieszczące się w kamienicy przy świebodzińskim rynku. Przejął ten lokal po notowanym od lat 80. XIX w. handlarzu winem i artykułami kolonialnymi Paulu Böttcher - informuje w swoim poście na Facebooku Muzeum Regionalne w Świebodzinie. Kamienica, o której mowa znajduje się na rogu dzisiejszej ulicy Rynkowej, na przeciwko Urzędu Gminy. Obecnie mieści się tam sklep odzieżowy, a przez lata funkcjonował tam sklep rybny "Karpik".
Jak pisze muzeum, w sklepie w tym czasie sprzedawano w dużej części wina importowane głownie z Francji i Włoch, choć zapewne także pewien asortyment pochodził z rynku lokalnego.
W Świebodzinie funkcjonowało wiele winnic
Jak się okazuje, Świebodzin niegdyś był bogaty w winnice. Są one zaznaczone już na najstarszym widoku miasta G. Brauna i F. Hogenberga z końca XVI w. - w okolicach obecnej ulicy Zachodniej. Winiarstwo przeżywało rozkwit w XVIII wieku – w latach 80. odnotowano w mieście 19 winnic, a miejscowe wino sprzedawane było w winiarni mieszczącej się w piwnicach ratusza. Dziś pomieszczenia te nie są dostępne, ale wielu mieszkańców może kojarzyć je z kawiarnią "Gotycka".
Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Wystawa „Tradycje winiarskie Zielonej Góry na przedwojennych kartach pocztowych i drukach firmowych" w Centrum Przyrodniczym
Muzeum podaje, że na początku XIX wieku liczba winnic w Świebodzinie wzrosła do 30, a uprawy winorośli zajmowały około 20 ha i rozpościerały się przede wszystkim na trzech wzgórzach winnych w zachodniej i północno-zachodniej części miasta.
Około połowy XIX wieku konkurencja sprowadzanych z Francji win spowodowała spadek zysków miejscowych producentów. Jednakże wówczas uprawa winogron i produkcja wina domowego stała się bardzo modna wśród bogatszych mieszkańców, którzy chętnie zakładali ogrody winne. Miejscowe wino, oprócz winnic na wzgórzach winnych, można było nabyć w sklepach na terenie miasta, w XX wieku oferujących już jednak w dużym wyborze wina importowane. Do szczycących się najlepszą tradycją od 1814 r. należała hurtownia win A.W. Kolshorna przy ul. Głogowskiej, mieszcząca również winiarnię. Sklepy z asortymentem win znajdowały się także przy obecnych ulicach Kościelnej, Plac Wolności, Piłsudskiego, gdzie miała siedzibę firma właścicieli zapewne polskiego pochodzenia - Barzewski & Ziemek - czytamy w poście.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii