Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin nigdy nie był artystyczną pustynią. Zawsze stwarzał okazję do dumy z dokonań miejscowych sław muzycznych!

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Felicjan „Felek” Andrzejczak ze Złotą Płytą Albo inaczej
Felicjan „Felek” Andrzejczak ze Złotą Płytą Albo inaczej Wiesław Zdanowicz
W pierwszym odcinku cyklu przedstawiliśmy początki ruchu muzycznego na terenie Świebodzina. Do legendy przeszły też m.in. zespoły: C-4011, Syriusze, Lubusze, Chochoły, Fast i Kiciuś, System, Wulkan, Grupa Rawskiego i Index oraz artyści estradowi o ogólnopolskiej sławie – Andrzej Rutkowski i Felicjan Andrzejczak. Wszystkie te zjawiska artystyczne wymagają osobnego potraktowania.

C-4011

Przy Państwowym Ośrodku Maszynowym w Świebodzinie działał zespół wokalno-instrumentalny„C-4011”. Występował na akademiach organizowanych na terenie zakładu i miasta, był uczestnikiem wielu wieczornic, spotkań i wieczorków tanecznych. Reprezentował region na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów w Jeleniej Górze, gdzie zdobył wyróżnienie za ambitne poszukiwania artystyczne treści i form. Wyróżnienie i nagrodę za kompozycje, aranżacje i partie solowe otrzymał też wówczas gitarzysta zespołu - Andrzej Rutkowski.

W 1970 roku zespół zajął I miejsce na przeglądzie zespołów amatorskich w Sulęcinie, a następnie wywalczył również I miejsce i puchar przechodni na przeglądzie zorganizowanym z okazji Dni Regionalnych w Słubicach. W tym samym okresie zajął I miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Żołnierskiej w Świebodzinie. Popularny wśród młodzieży zespół „C-4011” występował w szeregu imprez i uroczystości organizowanych przez koła Związku Młodzieży Wiejskiej. Zespół działał około 10 lat. Stały człon zespołu „C-4011” to: Roman Drozd - bass, śpiew, Bogdan Sulatycki - perkusja, altówka, i Andrzej Rutkowski - gitara, śpiew. Współpracowali: Franciszek Kruhlik - bass, Ryszard Klej - saksofon, Felicjan Andrzejczak - śpiew, Antonina Zielińska - śpiew.

Andrzej Rutkowski

Z zespołem związany był Andrzej Rutkowski - muzyk, gitarzysta, kompozytor, aranżer i pedagog. W 1975 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia w Świebodzinie w klasie gitary Wojciecha Gabszewicza. Pracę artystyczną profesjonalnego muzyka podjął w latach siedemdziesiątych XX w. w zespole akompaniującym popularnym gwiazdom estrady, filmu i kabaretu. W tym okresie powstał też duet gitarowy „Zomerski & Rutkowski”. W latach dziewięćdziesiątych XX w. stworzył duet z synem Przemysławem, znany pod nazwą „Duo gitar Sounds”. Równocześnie z pracą estradową A. Rutkowski współpracował z największymi wydawnictwami nut, jak Państwowe Wydawnictwa Muzyczne. Do pierwszego profesjonalnego pisma dla gitarzystów, „Świat Gitary”, pisał cykliczne artykuły - udzielając porad i lekcji na temat aranżacji gitarowej.

Felicjan Andrzejczak

Osobną, i najświetniejszą kartą świebodzińskiej estrady jest Felicjan Andrzejczak.

Ja przyjechałem do Świebodzina w siedemdziesiątym roku. Tu poznałem fajnych kolegów - muzyków. Na początku Tomka Szubczyńskiego, a przez niego Andrzeja Rutkowskiego, Romka Drozda, Jurka Kuroczyckiego, Kubę Jareckiego. Kubę znałem wcześniej z SN-u z Gorzowa, gdzie byliśmy razem na wydziale muzycznym. Zrobiliśmy zespół (C-4011 - dop. red.), pojechaliśmy do Jeleniej Góry na przegląd amatorskich zespołów estradowych, jakoś tak to się nazywało...

– wspominał artysta początki swojej kariery w wywiadzie dla tygodnika Dzień za Dniem.

Zespół „Fast”

Powstał około 1965 roku. W pierwszym składzie występowali: Ryszard Klej- saksofon, Edward Ostaszewski - gitara, śpiew, Mieczysław Giżycki - perkusja, Jakub Jarecki - fortepian, organy elektryczne, Tadeusz „Baryła” Barylski - kontrabas. „Fast” grywał w klubie LZT „Elterma”, preferując muzykę jazzującą z naciskiem na swing i latynoamerykańską. Później, w latach 1969-1972 zdobywał uznanie na potańcówkach w klubie LFM „Modrzew”, gdzie grywał muzykę popularną w zmienionym już składzie. Do duetu Jarecki - Klej dołączyli: Tomasz Szubczyński (długoletni kierownik w Powiatowym Domu Kultury) - gitara basowa i Wojciech Dziuba (dyrektor OSiR-u) - perkusja. Gościnnie i sporadycznie z zespołem śpiewał Felicjan Andrzejczak. Przedłużeniem działalności rozrywkowej zespołu „Fast” w latach późniejszych, aż do około 1980 roku, zajął się T. Szubczyński, z którym w „Modrzewiu” grywali: Jerzy Raczkowski, Janusz Sałbut, Wiesław Sobczak i Edward Leszczyszyn.

Zespół rozrywkowy „Kiciuś”.

W latach 1967-1969 popularny był zespół rozrywkowy „Kiciuś”. Zapraszany był głównie na zabawy i wesela. Tworzyli go: Mikołaj Królikowski - akordeon, Paweł Wójcik - saksofon alt, Leopold Paździor - gitara, Janusz Misiakiewicz - perkusja. Później, do roku 1972, zespół występował pod nazwą „Swing” w „Modrzewiu” przy LFM. Do Królikowskiego dołączyli wówczas: Andrzej Dokowicz - saksofon tenorowy, Teofil Koziarski – saksofon altowy, Mirosław Kubiński - gitara, i ponownie Mirosław Ristau - perkusja. Uczestnicy dansingów cenili sobie repertuar zespołu, w którym przeważały utwory bluesowe i swingujące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto