Świebodzin. Od 1 lutego drożeją śmieci! Mieszkańcy gminy Świebodzin zapłacą co miesiąc 23 zł. Segregacja śmieci jest obowiązkowa!

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Mieszkańcy gminy Świebodzin niebawem zapłacą więcej za odbiór śmieci. Już od 1 lutego opłata wyniesie miesięcznie 23 zł od osoby. Na listopadowej sesji rady miejskiej świebodzińscy radni większością głosów zgodzili się z propozycją burmistrza i podnieśli opłatę za śmieci.To może nie być koniec podwyżek śmieciowych w tym roku. Co ważne, kwota 23 zł dotyczy śmieci segregowanych, jeśli ktoś nie wywiąże się z obowiązku segregacji zapłaci dwa razy więcej. Mieszkańców, którzy nie mają jeszcze zmienionej deklaracji na selektywną zbiórkę gmina zaprasza do urzędu miejskiego, pokój 42, II piętro.

Od 1 lutego w gminie Świebodzin wzrasta opłata za śmieci

Wysoki, bo aż dwukrotny wzrost opłaty za śmieci uchwaliła rada miejska dla mieszkańców gminy Świebodzin. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lutego 2020 roku.

Miesięczna stawka za śmieci zbierane selektywnie wyniesie 23 zł od osoby zamieszkującej nieruchomość

Z kolei opłata podwyższona, w kwocie 46 zł, będzie naliczana, jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie segregował śmieci. Będzie to rodzaj kary, bo należy wiedzieć, że zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 6 września tego roku ustawodawca wprowadził powszechny obowiązek selektywnej zbiórki śmieci. Gminy mają 12 miesięcy na wprowadzenie zmian w aktach prawa miejscowego.

Oznacza to, że z dniem 1 lutego 2020 r. tracą moc deklaracje składane przez mieszkańców, w których mogli się określać, czy zbierają śmieci selektywnie, czy też nie. W skali gminy aż 17 procent mieszkańców nie wybrało opcji zbiórki selektywnej. Teraz zmusi ich do tego nowe prawo.

Obowiązującą zasadą jest, że gospodarka śmieciowa w gminie musi się zbilansować. Oznacza to, że wydatki na system odbioru odpadów komunalnych muszą się równoważyć wpływami od mieszkańców.

W gminie Świebodzin wpływy przy obecnie stosowanych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie pokrywają wszystkich kosztów funkcjonowania systemu. Dlatego burmistrz podjął działania w celu zbilansowania go. Stąd propozycja podwyżek z 12 do 23 złotych.

Jak samorząd prowadzi gospodarkę śmieciową? Gmina ma obowiązek odbierania, transportu, zbierania odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Utrzymuje punkty selektywnego zbierania odpadów. Kosztuje też obsługa administracyjna systemu. Trzeba się liczyć z wydatkami na edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami.

Gmina wyliczyła, że w tym roku deficyt między planowanymi wpływami a wydatkami wyniesie 3 mln zł

Podnoszenie opłat za odbiór śmieci to nie jest problem jedynie Świebodzina. Zjawisko to dotyka całej Polski. Wiąże się ono ze wzrostem kosztów wywozu odpadów, zwiększeniem wymagań recyklingu, wzrostem wynagrodzeń, cen energii, paliw, opłaty marszałkowskiej, a więc czynników, na które samorząd nie ma żadnego wpływu. Jest jeszcze jeden czynnik - wzrost ilości „wytwarzanych” śmieci. A to za sprawą zwyżki konsumpcji. Więcej kupujemy - więcej wyrzucamy.

Co gorsza, ta podwyżka nie musi kończyć problemu, bo słyszy się głosy, że w przyszłym roku śmieci mogą jeszcze zdrożeć. I też nie będzie to zależało od samorządu. W przyszłym roku gmina musi ogłosić nowy przetarg na odbiór odpadów. Im wcześniej to zrobi, tym będzie mogła lepiej negocjować. Ale i tak zachodzi niebezpieczeństwo, że - podobnie jak poprzednio - może zgłosić się tylko jedna firma, która podyktuje cenę.

Trwa głosowanie...

Czy gminy powinny stawiać automaty do butelek i puszek?

Komentarze mieszkańców

Obawy mają przede wszystkim mieszkańcy wspólnot. Zastrzeżenia dotyczą porządku w osiedlowych śmietnikach. Zarzucają właścicielom domków podrzucanie śmieci do wspólnotowych pergoli. Co sądzą (pisownia oryginalna - red.)?

„Dzięki naszym radnym nasze lasy wzbogacą się o ładnych parę ton śmieci w ciągu roku!!! Brawo”
„Pytanie mam bo trochę nie pojmuje. Na jakiej podstawie będą dowalane kary za niesegregacje skoro każdy może wrzucić wszystko do nieswojego kontenera. A może mieszkańcy danego bloku będą dyżurować i odganiać lub robić zdjęcia intruzom?”
„Ciekawe jak to będzie wyglądało na osiedlach. Bo w śmietnikach osiedlowych ląduje dużo śmieci z domków jednorodzinnych lub firm.”
„Chwileczkę, ja sortuje śmieci więc dlaczego mam płacić bo ktoś nie sortuje?! Chore to!”
"Władze miasta powinny płacić nam za segregowane śmieci lub postawić automaty na szkło i plastik i nie było by kłopotu"
„Jeżeli do każdego bloku będą przydzielone kontenery (ogrodzone i zamykane na klucz), jak to ma miejsce np. w Niemczech, to jakakolwiek mowa o rozliczeniu (sortowane czy nie) ma sens. Jeżeli mówimy o stanie rzeczy na dzień dzisiejszy to raczej jakiś słaby żart. Przecież każdy może podjechać i załadować kontener do pełna czymkolwiek”

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Jak prawidłowo segregować smieci?

Materiał oryginalny: Świebodzin. Od 1 lutego drożeją śmieci! Mieszkańcy gminy Świebodzin zapłacą co miesiąc 23 zł. Segregacja śmieci jest obowiązkowa! - Gazeta Lubuska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 lutego, 16:27, qwerty:

Wybraliście pro-eco burmistrza to macie.

No tamten co zrobił drogi w Świebodzinie beznadziejne

D
Dominik

Kutafony z PO głosowali za podwyzka

q
qwerty

Wybraliście pro-eco burmistrza to macie.

R
Racjonalista

3

Czteroosobowa rodzina z Drezna w Niemczech płaci za wywóz śmieci 54 zł miesięcznie. W odległym o 270 km Wrocławiu Kowalscy w 2020 roku będą płacić 88 zł miesięcznie za taką samą usługę. W Warszawie - 94 zł, w Poznaniu - 64 zł, w Łodzi - 96 zł. Wszędzie drożej niż w Niemczech. Bezwzględnie. Tymczasem typowy Niemiec zarabia 10 tys. zł. Typowy Polak - 3 tys. zł.

W tamtym roku głośna była walka

G
Gość

Banda złodziej i tyle

Dodaj ogłoszenie