Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Od stycznia gmina wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu cmentarza komunalnego w Świebodzinie oraz cmentarzy wiejskich

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Niebawem wyszukasz grób na internetowej mapie
Niebawem wyszukasz grób na internetowej mapie Renata Zdanowicz
Od stycznia tego roku gmina Świebodzin wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu cmentarza komunalnego w Świebodzinie oraz cmentarzy wiejskich. Zlikwidowany został Dom Pogrzebowy przy ul. Młyńskiej (obok szpitala). Przeczytaj, jakie jeszcze zmiany zaszły w usługach cmentarnych.

Zaszły ważne zmiany na cmentarzach w gminie Świebodzin

W szybie obiektu przy ul. Młyńskiej 4 (przy szpitalu) wisi informacja, z której wynika, że z dniem 1 stycznia br. Komunalny Dom Pogrzebowy przestał świadczyć usługi pogrzebowe. Co ważne, działalność Administracji Cmentarza przy ul. Łęgowskiej 6 pozostaje bez zmian. Co to oznacza dla mieszkańca gminy?

Dom Pogrzebowy przy szpitalu (przy ulicy Młyńskiej 4) został zlikwidowany. Świadczył usługi pogrzebowe, czyli to, czym trudnią się zakłady komercyjne.

Od stycznia mieszkańcy gminy mogą załatwiać sprawy związane z organizacją pogrzebu w jednym z trzech prywatnych zakładów pogrzebowych działających na terenie Świebodzina.

Skąd taka decyzja?

O tych planach wspominał zastępca burmistrza już w ubiegłym roku, przy okazji interwencji dotyczących stosowania cennika opłat cmentarnych.

Inspektor Paweł Galimowski tłumaczy, że do zadań własnych gminy należy zakładanie i rozszerzanie cmentarzy, zarządzanie nimi i ich utrzymanie. Są to zadania o charakterze użyteczności publicznej, czyli to, co gmina ma obowiązek wykonywania. Przepisy nie stanowią, że gmina ma się zajmować świadczeniem usług pogrzebowych.

Dom Pogrzebowy przy ul. Młyńskiej prowadził pracownik, który od stycznia przeszedł na emeryturę.

Więcej obowiązków

Kolejna zmiana dotyczy cmentarzy wiejskich. Od 1 stycznia nie ma już zarządców cmentarzy wiejskich, wszystkim zajmuje się Administracja Cmentarza przy ul. Łęgowskiej 6.

Warto wiedzieć, że oprócz świebodzińskiej nekropolii, gmina zarządza też cmentarzami w Jeziorach, Chociulach, Lubinicku i Jordanowie.

Miejsca na pochówki urnowe

W tym roku mają być budowane kolejne segmenty kolumbarium. W stanie surowym powstanie kolejnych 120 miejsc na pochówki urnowe w dwóch segmentach.

Cmentarz w sieci

Za kilka miesięcy pojawi się też duże udogodnienie dla korzystających z cmentarza. Trwają prace nad budową portalu internetowego cmentarzy komunalnych gminy Świebodzin. - Na wrzesień powinna być gotowa - zapowiada P. Galimowski.

Co będzie na stronie? Przede wszystkim ma zawierać mapy cmentarzy oraz wyszukiwarkę grobów, a także kalendarz pogrzebów, przydatne informacje, cenniki i aktualności. Ma się pojawić też zakładka poświęcona osobom zasłużonym.

Zmiany w opłatach

Gmina dokonała zmian dla transparentności stosowania opłat cmentarnych. Od 1 stycznia opłata za miejsce na cmentarzu jest pobierana od osoby zlecającej pochówek (324 zł za pojedynczy grób). Natomiast opłaty związane z korzystaniem z cmentarza i kaplicy wnoszą zakłady pogrzebowe (stała 1.026 zł brutto od pochówku). Klient dostaje dwa rachunki.

Trwa głosowanie...

Ja oceniasz ceny usług pogrzebowych w Świebodzinie?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE: Znaleźli urny sprzed 2000 lat. Żeby sprawdzić co jest w środku, prześwietlili je u weterynarza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Świebodzin. Od stycznia gmina wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu cmentarza komunalnego w Świebodzinie oraz cmentarzy wiejskich - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto