Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin: Rodziny wspierające poszukiwane. Tak można pomagać innym

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
OPS w Świebodzinie poszukuje kandydatów do rodzin wspierających.
OPS w Świebodzinie poszukuje kandydatów do rodzin wspierających. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzinie poszukuje kandydatów do rodzin wspierających. Mają one pomagać innym rodzinom w opiece i wychowaniu dzieci.

Rodziny wspierające pomagają innym rodzinom

Funkcja rodziny wspierającej wynika z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jest to jedna z form pomocy dla tych rodzin, które w jakikolwiek sposób przeżywają trudności w opiece i wychowywaniu dzieci. Rodzina ma wspierać drugą rodzinę, pomagać jej, przekazywać wiedzę, wskazówki, spędzać razem czas, pokazywać różne możliwości rozwiązywania problemów związanych z opieką i wychowaniem. Rodzina wspierająca pomaga w oparciu o własny zasób wiedzy i doświadczeń - tłumaczy Monika Filińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzinie.

Wskazaniem jest, aby rodzina wspierająca zamieszkiwała w sąsiedztwie tak, by mogła czynnie uczestniczyć w życiu osób potrzebujących pomocy. Nie jest ona pozostawiona samej sobie, lecz współpracuje z asystentem rodziny z OPS-u. Na początku wspólnie określa się cele do zrealizowania. - Można powiedzieć, że asystent rodziny jest przewodnikiem, pełni rolę wspierającą, łączącą pomiędzy rodziną, która ma trudności, a tą wspierającą - tłumaczy Filińska.

Brak rodzin wspierających w gminie Świebodzin

W gminie Świebodzin jeszcze nie ma takich rodzin. - W ogóle zainteresowanie jest niewielkie. Dotychczas nie było u nas chętnych do pełnienia tej funkcji - mówi dyrektor. Jak tłumaczy, powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, a wśród nich strach i obawy przed powiązaniem z życiem drugiej rodziny. - Aby pomagać trzeba pewne rzeczy o tej rodzinie wiedzieć, mieć własne doświadczenia, a na pewno dużo, dużo chęci - mówi i podkreśla bezinteresowność takiej roli. Za wsparcie nie dostaje się wynagrodzenia, choć możliwy jest niekiedy zwrot poniesionych kosztów. - Najważniejsze, aby wynikało to z potrzeby pomocy innym - zaznacza. Niekiedy tego typu pomoc rodzi się w naturalny sposób, gdy rodziny mieszkają niedaleko siebie i mają kontakt.

Rodzice zapominają o tym, co najważniejsze

Rodzina wspierająca może mieć różne role. Wśród nich znajduje się pokazanie, jak można razem z dziećmi spędzać czas i jak jest to ważne. - W tych czasach gonitwa, aby zrealizować wszystkie obowiązki dnia codziennego jest tak duża, że zapominamy o tym, co najważniejsze. Dziecko potrzebuje "posiadania" rodzica chociaż na krótką chwilę, ale codziennie, systematycznie, aby rodzic był z nim tu i teraz, usiadł, nie koncentrował się na niczym innym, aby z nim spędził czas i porozmawiał. Rodzicom w ferworze codziennego trudu, pracy wydaje się, że są blisko dzieci, ale zapominają, aby skoncentrować się na dziecku - mówi dyrektor.

Pomocy potrzebują różne rodziny, bez względu na strukturę. Niekiedy jest to jeden rodzic z dzieckiem, niekiedy pełna rodzina, czasem rodziny wielodzietnie, a czasem te z jednym dzieckiem.

- Sednem sprawy jest to, że każda rodzina, która przeżywa trudności w opiece i wychowywaniu dzieci może zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej - mówi dyrektor. Jak dodaje brak chętnych na rodziny wspierające nie oznacza tego, że środowisko nie pomaga, ale nie robi tego w sposób sformalizowany, sprecyzowany administracyjnie, prawnie. - Może są takie nieformalne rodziny wspierające, które pomagają, bo przecież są i przyjaciele, i znajomi, i sąsiedzi - dodaje.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzinie służy pomocą

Jak tłumaczy dyrektor, w OPS do dyspozycji pozostają pracownicy socjalni. - Jeśli ktoś ma jakiekolwiek trudności, zapraszam do tego, aby do nas się zgłosić, porozmawiać. Czasami jest bardzo trudno znaleźć samemu wyjście z jakiejś sytuacji, a myślę, że doświadczenie naszych pracowników i przygotowanie merytoryczne jest na takim poziomie, że dysponują oni dużą wiedzą i są w stanie pomóc. Jeśli człowiek nie jest zaangażowany w problem, łatwiej spojrzeć na niego z innej strony. To też jest ważne - mówi.

Wolontariat w Świebodzinie

W świebodzińskim OPS funkcjonuje także program wolontariatu. Można zgłosić się do ośrodka i zaangażować na przykład w spędzanie czasu z osobami starszymi lub pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji. Pracownicy i socjalni asystenci rodziny wiedzą, gdzie i jaka pomoc jest potrzebna. - Rodzic często nie potrafi pomóc dziecku na jakimś etapie edukacji. A jeśli ktoś ma umiejętności i czas, warto się zgłosić. Choćby godzina tygodniowo może bardzo dużo znaczyć dla kogoś, kto jest samotny albo po prostu potrzebuje pomocy i wsparcia w życiu codziennym - mówi Filińska.

- Jeśli ktokolwiek chciałby pomóc albo jako rodzina wspierająca, albo jako wolontariusz - jesteśmy otwarci, pomyślimy, zastanowimy się, porozmawiamy, stworzymy plan współpracy, podpiszemy porozumienie wolontarystyczne i wtedy możemy wspólnie działać, takie osoby też mogą się u nas realizować. Jeśli nie finansowo, można wspomóc choćby własnym czasem - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto